۱۲ دیماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

۱۲ دیماه و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

به گزارش سلامت ورود سویه جدید کرونا به نام اومیکرون به کشور زنگ خطری که باید آنرا جدی گرفت و به علت این که سرعت، قدرت و شدت درگیری آن در مقایسه با دیگر سویه های کووید ۱۹ بسیار بالا است، ضروری است مردم در نخستین فرصت نسبت به تکمیل واکسیناسیون عمومی و تزریق دُز سوم اقدام نمایند.


با توجه به این که همچنان روند تزریق واکسن با سرعت بیشتری صورت می گیرد اما شاهد می باشیم که بعضی از افراد به علل مختلف بر اثر تبلیغات منفی هنوز در تزریق واکسن گرفتار شک و تردید هستند.
شناسایی ۱۵۹ مبتلا به اومیکرون در کشور
در همین حال سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در توئیتی از شناسایی ۱۵۹ فرد مبتلا با اومیکرون در کشور اطلاع داد.
محمد هاشمی خاطرنشان کرد: «وارد مثبت شناسایی شده اومیکرون در کشور تا روز شنبه ۱۱ دی ماه: تهران ۲۸، بوشهر ۳، هرمزگان ۴۵، مشهد ۳۵، مازندران ۹، بابل ۴، اصفهان ۹، زاهدان ۶، یزد ۸، تبریز ۳، شیراز ۲، قم ۳، اراک ۱، البرز ۱، ارومیه ۱، شهرکرد ۱ مورد. مجموع موارد تایید شده ۱۵۹ مورد.»
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تایید نمود.
آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن نورا
مرحله سوم بالینی واکسن نورا روز یکشنبه با حضور سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله شروع شد.
در این مراسم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با تزریق واکسن نورا، سومین دُز واکسن کرونا خویش را دریافت کرد.
حسن ابوالقاسمی فرمانده دانشگاه بقیه الله (عج) در این مراسم ضمن اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی اظهار داشت: ما در دانشگاه بقیه الله (عج) با خودباوری و کوشش برای عبور از مرزهای دانش، تلاش می نماییم انتقام خویش را از عاملان ترور حاج قاسم سلیمانی بگیریم.
وی اضافه کرد: بعد از تایید نتایج فاز سوم آزمایش بالینی واکسن نورا، پنج میلیون دُز از این واکسن را برای تزریق توزیع خواهیم کرد.
فرمانده دانشگاه بقیه الله اظهار نمود: ما زمانی کار بر روی این واکسن نوترکیب را آغاز کردیم که ساخت این نوع واکسن ها هنوز جایی در جوامع مختلف نداشت؛ چونکه زمانی که واکسن های کرونا تولید شد، همه بر مبنای ویروس کشته شده ساخته شده بودند. اما امروز تحقیقات نشان داده بهترین واکسن، واکسن های نو ترکیب است به نحوی که امروز بیشتر از ۵۰ واکسن نوترکیب در دنیا درحال مطالعه قرار دارند تا خویش را به بازار مصرف برسانند.
وی اضافه کرد: واکسن نورا در فازهای بالینی خود ثابت کرد با حدود ۹۰ درصد اثر بخشی می تواند برای مرحله سوم تزریق واکسن مقابله با کرونا مورد استفاده قرار گیرد.
ابوالقاسمی تصریح کرد: برای پیمودن مرحله نهایی کارآزمایی بالینی خود ۱۰ هزار نفر از امروز به صورت داوطلبانه این واکسن را تزریق می کنند.
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم آغاز مرحله سوم مطالعات بالینی واکسن نورا اظهار داشت: تابحال حدود ۱۸۰ میلیون دز واکسن در کشور تأمین شده است. مردم نگران کمبود دارو نباشند و ما تلاش کردیم کیفیت تولیدات داخل را ارتقا بخشیم و تمام داروهای مورد نیاز مردم را تأمین می نماییم.
وی اضافه کرد: حالا ۱۱۹ میلیون و ۶۸۶ هزار و ۲۴۱ دز واکسن در کشور تزریق شده که از این تعداد، هفت میلیون و ۸۷۷ هزار و ۲۸۸ نفر دز سوم واکسن کرونا را دریافت نمودند.
وی عنوان کرد: تا شهریور ماه حدود پنج میلیون نفر واکسن زده بودند که با شروع به کار دولت سیزدهم سرعت واکسیناسیون شتاب گرفت و الان تعداد افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه به ۲۶۷۶ بیمار در کشور کاهش پیدا کرده است.
عین اللهی با اشاره به اینکه اومیکرون در کشور افزایش نداشته، اظهار داشت: واکسن «نورا» در یک ماه آینده وارد بازار می شود و منتظریم که واکسن های داخلی به تایید سازمان جهانی بهداشت برسد تا صرفاً احتیاج به تزریق استرازنکا برای سفر به سایر کشورها نباشد.

ایجاد ایمنی کافی در مقابل اومیکرون با تزریق دُزسوم واکسن کرونا
دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا با تکیه بر این که دُز سوم واکسن کرونا ایمنی کافی در مقابل اومیکرون ایجاد می کند، اظهار داشت: مردم ساده انگاری نکنند و فکر نکنند که اومیکرون با واکسینه شدن سبب بستری، مرگ و میر نمی گردد، نباید پروتکلهای بهداشتی را به هیچ وجه فراموش کنند.
وی به هموطنان سفارش کردکه تزریق دُز سوم واکسن کرونا را به تاخیر نیندازند. در سویه جدید اومیکرون ۲ دُز اصلی احیانا ایمنی کافی به وجود نمی آورد. مردم حتما دز سوم را بزنند.
جماعتی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت شناسایی افراد مبتلا به اومیکرن عنوان کرد: نتایج بررسی ها نشان داده است حدود ۱۵۰ مورد در استانهای مختلف شناسایی شده است.
دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بر مبنای اطلاعات فعلی واکسن های سینوفارم و پاستوکووک برای واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ ساله ها مورد تأیید است.تازه ترین اخبار از وضعیت کرونایی استان ها
طبق پیشبینی های انجام شده خراسان رضوی از ۲ یا سه هفته آینده، درگیر موج بعدی انتشار کرونا با سویه اومیکرون خواهد بود. الان از بین ۳۳ شهرستان خراسان رضوی فقط گناباد از نظر کرونا در وضعیت زرد و بقیه در وضعیت آبی قرار دارند.
در خراسان رضوی حالا ۳۸۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که ۲۹۰ نفر از این تعداد در بیمارستان های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ۱۶ شهرستان هستند.
تعداد بیماران بدحال کرونایی و بستری شده در بخشهای مراقبت های ویژه خراسان رضوی هم به ۹۳ نفر کاسته شده است. تعداد بستری شدگان روزانه در خراسان رضوی روز گذشته ۱۳۸ نفر گزارش شد که تفاوتی با ۱۰ روز گذشته نداشت اما تعداد رجوع کنندگان سرپایی دارای علایم مشکوک به کرونا در استان در حال افزایش می باشد.
از آذربایجان شرقی خبر رسیده که چهار فرد مبتلا به سویه اُمیکرون ویروس کرونا شناسایی شده است این افراد از شهرهای تبریز و هریس بوده اند.
اکنون تعداد بستری های کرونایی در استان به زیر ۳۰۰ نفر رسیده است و روزانه نتیجه آزمایش کرونای ۵۰ تا ۶۰ نفر در آذربایجان شرقی مثبت اعلام می شود. تعداد فوت شدگان روزانه ناشی از مبتلا شدن به کرونا در استان هم چهار پنج نفر است.
خبر دیگر از استان یزد اینکه سویه اومیکرون در شهرستان های یزد، اشکذر و اردکان شناسایی شده است. در چند روز اخیر موارد مثبت اٌمیکرون شناسایی شده در استان که به تأیید وزارت بهداشت رسیده، هشت مورد گزارش شده است.
هم حالا ۲۰۴ فرد مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های استان یزد بستری هستند که از این تعداد، ۵۴ نفر به علت وخامت عمومی حال آنها در بخش مراقبت های ویژه(i.c.u) خدمات درمانی دریافت می کنند.
همچنین ۲۴ ساعت گذشته از ۳۱۰ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به کرونا در رفتن به مراکز درمانی، بر مبنای معیارهای تشخیصی سازمان جهانی بهداشت، ۲۳ بیمار مبتلای قطعی به کووید -۱۹ در استان یزد شناسایی شدند. شبانه روز گذشته فوت بیمار مبتلا به کووید - ۱۹ در استان یزد گزارش نشد.
شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد با فوت یک بیمار کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته به یک هزار و ۴۲ نفر رسید. الان ۱۱۱ نفر در بیمارستان های معین کرونای کهگیلویه و بویراحمد بستری هستند که از این تعداد ۳۳ بیمار مبتلای قطعی و ۶ بیمار هم در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.
از سویی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸ نفر دیگر بر اثر مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری شدند و آمار بستری ها در استان به ۹۳ نفر رسید. از مجموع بستری ها، ۱۳ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند که حال ۳ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.
خبر دیگر این که در استان مرکزی ۳۲ بیمار جدید کووید ۱۹ بر مبنای آخرین یافته های آزمایشگاهی طی ۷۲ ساعت اخیر شناسایی شد. پنج نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان ها بستری شدند. یک مورد فوتی کرونا در این بازه زمانی گزارش شده است که شمار فوت شدگان کووید ۱۹ در استان مرکزی تابحال به ۲ هزار و ۹۸۹ نفر رسیده است.
بنا بر آمار دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری از آغاز شیوع کرونا تابحال ۸۷ هزار و ۱۲۳ مبتلای به کووید ۱۹ در استان شناسایی شده که از این تعداد یک هزار و ۷۵۹ نفر جان خویش را از دست داده اند.
براساس آخرین رنگ بندی اعلام شده از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمامی شهرستان های چهارمحال و بختیاری به جز شهرستان بروجن در وضعیت آبی (کم خطر) شیوع کرونا قرار دارند و شهرستان بروجن در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارد.
در ادامه روند پایدار شیوع کووید.۱۹ در استان اردبیل، ۲۷ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا طی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی این استان بستری شدند. این میزان بستری روزانه ۱۶۲ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در استان اردبیل است.
مجموع مبتلایان ویروس کرونای بستری در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه روز گذشته را ۱۱۳ نفر اعلام شده که این میزان بستری همزمان مبتلایان کرونا، ۷۸۴ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در استان اردبیل است. با فوت ۲ نفر دیگر از مبتلایان کرونا طی شبانه روز گذشته، مجموع جان باختگان بیماری کووید.۱۹ در این استان به ۲ هزار و ۶۱۷ نفر رسید.
از سویی دیگر ۱۳ ابتلای جدید به کووید ۱۹طی شبانه روز گذشته در این استان لرستان به ثبت رسید و شمار مبتلایان به ۱۹۷ هزار و ۱۹۱ نفر رسید. البته موردی از مرگ و میر کرونا طی هفت روز گذشته در این استان ثبت نشده و شمار جانباختگان همچنان ۲ هزار و ۶۸۲ نفر است. الان ۱۰۰ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری هستند.
در ایلام هم مورد فوتی ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته گزارش نشده و هفتمین روز بدون فوتی در استان به ثبت رسید. مجموع فوت شدگان کرونا در استان تا این لحظه یک هزار و ۱۷۴ نفر است و شبانه روز گذشته ۱۴ ابتلای جدید شناسایی شد و مجموع مبتلایان ایلام به ۶۷ هزار و ۹۱ نفر افزایش پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: ۱۹ بیمار جدید کرونایی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی ایلام بستری شدند و مجموع بستری استان با احتساب موارد جدید به ۴۴ نفر افزوده شد.
طبق اعلام کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا استان سمنان در ۲۴ ساعت گذشته از ۱۱ تا ۱۲ دی، آزمایش کرونای ۷۰ نفر در استان مثبت اعلام گردید. در این زمان، هیچ مورد فوتی در استان ثبت نشده است و ۵۷ نفر بعنوان مورد مثبت سرپایی اعلام گردید.
خبر دیگر این که تابحال ۳۶۵هزار و ۶۲۱ نفر از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال در شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان تابحال واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
از ۴۸۶ هزار و ۱۷۷ نفر حائز شرایط تزریق واکسن در جنوب غرب خوزستان ۹۷هزار و ۴۰۱ نفر در مناطق روستایی و ۲۶۸ هزار و ۲۲۰ نفر جمعیت شهری واکسن کرونا را تزریق کرده اند این در حالیست که انتظار می رفت تمامی افراد حائز شرایط در این منطقه برای تزریق واکسن اقدام نموده باشند.تداوم واکسیناسیون عمومی در کشور
تاکنون ۵۹ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۵۵۲ نفر دُز اول، ۵۲ میلیون و ۴۲ هزار و ۷۲۱ نفر دُز دوم و ۸ میلیون و ۹۱ هزار و ۱۶۴ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۰ میلیون و ۳ هزار و ۴۳۷ دُز رسیده است. در شبانه روز گذشته ۳۱۷ هزار و ۱۹۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
در همین حال آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در هرمزگان را ۲ میلیون و ۷۸۲ هزار و ۷۷۶ نفر اعلام شده و تابحال یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۳۷۳ دز در نوبت دوم و ۱۹۴ هزار و ۴۲۲ دز در نوبت سوم تزریق شده است.
در استان کرمانشاه هم تابحال ۸۸/۶ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال استان کرمانشاه نوبت اول و ۷۴/۸ درصد نوبت دوم واکسن کرونا خویش را تزریق کرده اند.
از افراد بالای ۱۸ سال استان که جمعیت فراخوان شده برای دریافت دُز سوم هستند ۱۵۸ هزار و ۳۴۶ نفر دُز سوم واکسن خویش را دریافت کرده اند.
همچنین در استان اردبیل تزریق ۲ دُز واکسن برای بیشتر از ۸۰ درصد جمعیت هدف صورت گرفته و تابحال ۹۰۸ هزار و ۲۷۷ دُز واکسن نوبت اول و ۷۸۷ هزار و ۷۰۴ دُز واکسن نوبت دوم در این استان تزریق شده است. تابحال برای ۱۰۳ هزار و ۱۵۲ نفر از گروههای سنی حائز شرایط در این استان، دُز سوم واکسن کرونا تزریق شده است.
در سیستان و بلوچستان هم تابحال حدود سه میلیون دُز واکسن کرونا برای جمعیت بالای ۱۲ استان در مراحل اول، دوم و سوم تزریق شده است.
جمعیت مورد هدف واکسیناسیون کرونا در سیستان و بلوچستان در رده بالای ۱۲ سال افزون بر ۲ میلیون و ۳۵ هزار نفر است که تابحال افزون بر یک میلیون و۶۱۷ هزار نفر دُز اول، بیشتر از یک میلیون و ۲۶۲ هزار نفر دُز دوم و افزون بر ۱۱۵ هزار نفر دُز سوم را دریافت کرده اند.
هم اینک پوشش واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان در مرحله اول ۸۲ درصد، مرحله دوم ۶۴ درصد و مرحله سوم ۶ درصد بوده است.
از خوزستان خبر رسیده که روزانه ۷۰۰ دُز واکسن کرونا توسط ۱۰ تیم سیار واکسیناسیون در حوزه شرق اهواز تزریق می شود. تابحال در حوزه شرق اهواز ۴۴۵ هزار دُز واکسن در مرحله اول، ۳۶۲ هزار دُز در مرحله دوم و ۵۳ هزار دُز واکسن نوبت سوم تزریق شده است.
۹۳ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال حوزه شرق اهواز یک دُز و ۷۶ درصد هر ۲ دُز واکسن را تزریق کرده اند همینطور ۹۴.۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ساکن در این منطقه یک دُز و ۷۸ درصد ۲ نوبت واکسن خویش را دریافت نمودند.
همچنین تابحال ۱۷۶ هزار و ۲۲۲ دُز واکسن کرونا در این شهرستان خمین تزریق شده است. از آغاز ایمن سازی همگانی ضد بیماری کووید ۱۹ تاکنون، ۸۵ هزار و ۴۸۰ دُز نوبت اول، ۷۵ هزار و ۹۹۲ دُز نوبت دوم و ۱۴ هزار و ۷۵۰ دُز نوبت سوم واکسن در خمین تزریق شده است.
در شهرستان قائمشهر تابحال ۲۰۴ هزار و ۲۴۹ دز معادل ۸۱.۸ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال در این شهرستان دو نوبت ضد کرونا واکسینه شدند.
کل تزریق واکسن کرونا در سطح شهرستان قائمشهر را ۴۶۴ هزار و ۹۷۵ دز اعلام نمود. همینطور ۳۷ هزار و ۶۸ دز معادل ۱۴.۸ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال در این شهرستان نوبت سوم واکسن کرونا خویش را دریافت کرده اند.

آخرین اطلاعات درباره وضعیت کرونایی کشور/ فوت ۴۱ هموطن دیگر
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: ۴۱ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر مبتلا شدن به کرونا جان خویش را از دست دادند و در همین باز زمانی شمار تزریق واکسن از ۱۲۰ میلیون دز عبور کرد.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت بهداشت، از دیروز(شنبه) تا امروز یکشنبه ۱۲ دیماه ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۹۴ نفر از آنها بستری شدند.
طی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۱ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۱ هزار و ۶۸۰ نفر رسید.
دو هزار و ۶۵۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ هم در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، تلفات کرونا طی هفته های اخیر و بعد از عبور خیز پنجم کرونا از کشور با عنایت به رویکرد دولت سیزدهم در افزایش واردات واکسن واکسن و واکسیناسیون حداکثری روندی کاهشی داشته و روز دوشنبه ششم دیماه بعد از ۵۸۰ روز تلفات روزانه کرونا در ایران به ۳۴ نفر رسید.
منبع:

1400/10/13
10:04:56
5.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت