شکست طغیان اومیکرون با رعایت پروتکل ها و تزریق واکسن

شکست طغیان اومیکرون با رعایت پروتکل ها و تزریق واکسن

به گزارش سلامت اومیکرون این روزها در سطح کشور درحال چرخش است و عادی انگاری، بی توجهی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تزریق واکسن سبب می شود به زودی با جمع بزرگی از مبتلایان به این سویه جدید کرونا مواجه شویم.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، ششم دیماه از ابتلای ۳۴ نفر به اومیکرون اطلاع داد و گفت، هشت مورد مشکوک هم درحال آزمایش و تست های تشخیصی هستند.
سویه اومیکرون ویروس کرونا اواسط پاییز سال جاری در جنوب آفریقا کشف شد و با وجود سرایت چند برابری آن نسبت به سویه دلتا، مرگ ومیر بسیار کمتری نسبت به این سویه داشته و علایم آن در افراد واکسینه نشده شدیدتر است.
پیش تر دانشمندان هنگ کنگی اعلام نموده بودند که سویه اومیکرون نسبت به ویروس اصلی ۱۰ برابر کمتر شش ها را درگیر کرده و در مقایسه با سویه دلتا ۷۰ برابر بیشتر نایژه ها را درگیر می کند که این خود عاملی در سرایت بسیار زیاد آن به حساب می آید.
احمد وحیدی وزیر کشور هفته گذشته درباره محدودیت های احتمالی در کشور با عنایت به ورود سویه جدید اومیکرون اظهار داشت: فعلاً با عنایت به سرعت انتشار این سویه محدودیت های ترددی در سطح خارجی پیشبینی شده و رفت و آمدها کنترل و محدودتر شده، رعایت پروتکلهای بهداشتی و تزریق دز سوم جزو الزاماتی است که بسیار مورد تاکید قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: تابحال اضافه بر آن محدودیت های جدیدی پیشبینی نشده، امیدواریم با رعایت خوب پروتکل ها نیازی به اعمال محدودیت های جدید نباشد اما در صورت رشد قابل توجه این سویه جدید امکان دارد مجبور به اعمال محدودیت های جدیدی شویم.
اومیکرون جوانان را درگیر می کند
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم اظهار داشت: اومیکرون جوان ها را بیشتر درگیر می کند و بنابراین سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان که نسبت به سایر استان ها جمعیت جوان بیشتری دارند، باید مراقب باشند، جمعیت جوان یعنی افراد ۱۸ تا ۳۵ ساله بیشتر امکان دارد اومیکرون بگیرند، ویروسی که مثل انواع کرونا با مسافران خارجی وارد کشور شده است.
سعید کریمی ضمن اشاره به فراگیری ویروس اومیکرون در دنیا خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری فکر می کنند این سویه قدرت کشندگی ندارد اما در عمل این ویروس با قدرت سرایت بسیار بالایی که دارد می تواند سبب شروع پیک جدیدی در کشور شود.
وی با اشاره به اینکه سویه اومیکرون با سرعت بسیار زیاد توسعه پیدا می کند، عنوان کرد: خیلی از کشورهای دنیا موارد مبتلا شدن به اومیکرون را گزارش کرده اند و در کشور هم این سویه مشاهده شده و انتظار ما آن است که مردم به دو نکته مهم توجه نمایند، با تزریق دو نوبت واکسیناسیون احتمال مبتلا شدن به اومیکرون پایین نمی آید باید واکسن در سه نوبت صورت گیرد.
سویه اومیکرون شکل انفجاری در دنیا

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت هم با اشاره به اینکه «اومیکرون» در دنیا شکل انفجاری به خود گرفته است، اظهار داشت: این سویه از ویروس در کشور فعلاً مراحل اولیه را طی می کند و امیدواریم بتوانیم از گسترش انفجاری آن جلوگیری نماییم.
محمد مهدی گویا اضافه کرد: بر مبنای جدول زمانی واکسیناسیون، افراد بالای ۱۸ سال پس از سه ماه فاصله زمانی از تزریق نوبت دوم واکسن، نوبت سوم را دریافت نمایند و پس از آن رعایت شیوه نامه های بهداشتی به صورت فردی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.
ابتلای خانوادگی به سویه جدید
وی عنوان کرد: در تهران و خراسان موارد مبتلا شدن به اومیکرون به صورت خانوادگی مشاهده شده، وقتی یک نفر در خانواده به این سویه مبتلا شود بقیه اعضای خانواده هم درگیر آن می شوند، به همین خاطر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در خانه، مدرسه و اجتماع حرف اول را می کند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره امکانات تشخیص سویه اومیکرون اظهار داشت: امکان تشخیص انواع بیماری های ویروسی دستگاه تنفسی در کودکان و بزرگسالان در کشور را داریم، گسترش این سویه در دنیا شکل انفجاری به خود گرفته است. در کشور ما فعلاً مراحل اولیه را طی می کند و امیدواریم بتوانیم از گسترش انفجاری این بیماری در کشور جلوگیری نماییم و همه تلاش ما در این راستاست.
گویا خاطرنشان کرد: اقدامات سختگیرانه زیادی در این حوزه در نظر گرفته و اجرا کرده ایم. بعضی از این اقدامات در ارتباط با مرزهای زمینی، هوایی و دریایی است که ستاد ملی کرونا دستورات لازم را صادر کرده است و تمام وزارت خانه ها و سازمان های درگیر موظف به اجرای دستورالعمل ها شدند.
به گفته وی، کشور فعلاً مراحل اولیه سویه اومیکرون را طی می کند که امیدواریم بتوانیم جلوی گسترش آنرا بگیریم و برخی اقدامات پیشگیرانه در ارتباط با مرزهای زمینی، هوایی و دریایی با دستورات لازم ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شده و وزارت خانه ها و سازمانهای مختلف موظف به اجرای دستورالعمل هستند.
گویا تصریح کرد: از افرادی که تابحال واکسن نزده اند، می خواهیم هر چه سریعتر نسبت به تزریق آن اقدام نمایند چونکه بیشتر در معرض مبتلا شدن به اومیکرون هستند، مشاهده شده یک فرد مبتلا به این سویه، سه نفر از اعضای خویش را هم درگیر کرده و تزریق سه نوبت واکسن مهم ترین راه جلوگیری از مبتلا شدن به اومیکرون است.
مراقب طغیان اومیکرون باشیم
ایلاد علوی فوق تخصص بیماری های عفونی بیمارستان لقمان حکیم اظهار داشت: خاستگاه اومیکرون از کشورهای جنوبی قاره آفریقا بود که با سرعت بسیار بالا در سایر کشورها شیوع پیدا کرد و تابحال بیشتر از ۹۰ کشور به صورت رسمی مشاهده مبتلا شدن به این ویروس را اعلام نموده اند. نمودار آمار مبتلا شدن به بیماری در کشورهای درگیر، موج همه گیری جدید را نشان داده است و ازاین رو امکان بروز طغیان بیماری در کشور هم وجود دارد.
وی اضافه کرد: قبل و پس از اومیکرون، سویه های مختلف ویروس کوید-۱۹ را شاهد بودیم و خواهیم بود، اما نکته قابل توجه، اهمیت رعایت پروتکلهای بهداشتی بعنوان مهم ترین اصل جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری است، بخصوص در شرایط کنونی که به دنبال فروکش کردن موج بیماری، افراد توجه چندانی به شیوه نامه ها ندارند. از طرفی بازگشایی و رفع محدودیت هایی که نزدیک به دو سال در کشور برقرار بود، اطمینان خاطر ذهنی در مردم بوجود آورده است. از همین رو امکان دارد غافلگیری آغاز بحران در دنیا، در زمان مقابله با اومیکرون هم تکرار شود.
علوی ضمن اشاره به تایید ادعای قدرت انتقال بالای اومیکرون در مطالعات علمی خاطرنشان کرد: همینطور باتوجه به فقدان اطلاعات کافی در مورد رفتار سویه اومیکرون، کم رنگ شدن رعایت اصول بهداشتی و هر اقدامی که امکان رعایت را محدود کند، نگران کننده خواهد بود.
وی در مورد اهمیت واکسیناسیون برای جلوگیری از بروز موج جدید بیماری عنوان کرد: کم و بیش بررسی هایی در مورد تأثیر واکسیناسیون بر کنترل شیوع سویه اومیکرون صورت گرفته است که نشان از اثربخشی برخی واکسن ها، البته نه به صورت بالینی بلکه به صورت آزمایشگاهی دارد. اما برای پاسخ به این پرسش که در حقیقت ایمنی زایی واکسن ها در مقابل این جهش چه میزان است، احتیاج به مطالعات کامل تری دارد.
علوی خاطرنشان کرد: در حالت کلی یکی از علل ضعف این ویروس در مقایسه با سویه های قبل، افزایش سطح ایمنی مردم به دنبال پوشش حداکثری واکسیناسیون یا مبتلا شدن به کرونا در گذشته است. ازاین رو نباید از نقش واکسیناسیون بعنوان یکی از بزرگترین ابزارهای مقابله غافل شد.
وی ضمن اشاره به مقایسه هایی که میان علایم و رفتار سویه های جدید ویروس صورت می گیرد، اضافه کرد: باید به بروز تمامی علایم در دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی شامل آبریزش، احتقان، سرفه، گلودرد، تنگی نفس، سردرد، ضعف عمومی و بی حالی حساس بود. این علایم امکان دارد در صورت ابتلا، فردی شدید یا خفیف درگیر این علایم شود و حتی برخی افراد هیچ کدام از این نشانه ها را تجربه نمی کنند.
فلوشیپ عفونی بیماران نقص ایمنی افزود: در زمان طغیان بیماری، کوچکترین علامتی را باید ناشی از آلودگی به ویروس در گردش در نظر گرفت، زمانی که سویه های جدیدی از ویروس گزارش می شود، تمهیدات لازم و کافی برای شناسایی تمام افراد مبتلا به آن وجود ندارد بنابراین امکان دارد اومیکرون در سرتاسر کشور گسترش یافته باشد، چونکه امکان بررسی تک به تک افراد وجود ندارد.
علوی خاطرنشان کرد: نباید با اطلاع از مشاهده یک مورد، تصور نماییم این بیماری فقط یک نفر را درگیر کرده است، آزمایشات تشخیصی مبتلا شدن به کرونا، کلی صورت می گیرد و تنها موارد محدودی در مرکز ویروس شناسی کشور برای شناسایی واریانت ویروس بررسی می شوند.

1352

1400/10/09
13:39:54
5.0 / 5
700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت