یافته محقق ایرانی دانشگاه آمریكا؛

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان می کاهد

واکسن HPV خطر سرطان دهانه رحم را در زنان جوان می کاهد

به گزارش سلامت تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که واکسنی برای آن از سال ۲۰۰۶ در دسترس قرار گرفته است.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، بر مبنای یافته های اخیر، مرگ و میر و موارد سرطان دهانه رحم در میان زنان ۱۴ تا ۲۴ ساله به صورت قابل ملاحظه ای کاسته شده است، بخصوص در مقایسه با زنان ۲۵ تا ۳۹ ساله که واکسن در دوران کودکی برای آنها در دسترس نبوده است.
برای این مطالعه، محققان به رهبری «تارا طبیبی» از دانشکده پزشکی دانشگاه سنت لوئیس واشنگتن، موارد سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ (سال های پیش از تأیید تزریق واکسن) با افرادی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ مقایسه کردند.
محققان دریافتند از زمان ارائه واکسن به بازار، مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم تا ۴۳ درصد و موارد ابتلاء به سرطان دهانه رحم در زنان بین ۱۵ تا ۲۴ سال ۳۸ درصد کاسته شده است.
در مقابل، مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در زنان بین ۲۵ تا ۲۹ سال به صورت متوسط حدود ۴ درصد افزایش پیدا کرده و در زنان ۳۰ ساله حدود ۵ درصد کاسته شده است.
موارد ابتلاء در افراد بین ۲۵ تا ۲۹ سال ۱۶ درصد و برای افراد ۳۰ ساله ۸ درصد کاهش پیدا کرد.
متخصصان سرطان انتظار دارند که با افزایش سن دخترانی که ضد HPV واکسینه شده اند، موارد سرطان دهانه رحم و مرگ و میر کاهش پیدا کند.
کارشناسان امیدوارند مطالعاتی مانند این موارد والدین را ترغیب کند تا فرزندان دختر خویش را ضد HPV واکسینه کنند.

1400/09/15
22:31:45
5.0 / 5
903
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , كارشناس , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سلامت