یافته محققان كانادایی؛

تأثیر دگزامتازون در بهبود بیماران کرونایی مرد بیشتر است

تأثیر دگزامتازون در بهبود بیماران کرونایی مرد بیشتر است

محققان پی بردند دگزامتازون بعنوان درمان اصلی عفونت های شدید ریوی کووید ۱۹، نحوه عملکرد سلول های ایمنی را تغییر می دهد و در بیماران مرد تأثیر بیشتری دارد، اما برای زنان هیچ فایده ای ندارد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، دکتر «برایان ییپ»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کالگری کانادا، در اینباره می گوید: «ما دریافتیم که مردان از استروئیدها بهره می برند، و زنان، هم در سطح سلولی و هم در سطح جمعیت، از مزایای محدودی برخوردار می باشند. هم اکنون، این امکان وجود دارد که درمان اصلی برای کووید ۱۹ شدید که برای همه تجویز می شود، فقط به نیمی از جمعیت کمک می نماید و این یک مشکل بزرگ است.»
در آغاز پاندمی کووید ۱۹، استروئیدها نخستین داروهای شناسایی شده با فواید اثبات شده بودند، اما آنها فقط در کاهش مرگ و میر به میزان متوسطی موفق بودند.
علاوه بر این، هنگامی که مطالعه شروع شد، هیچ کس دقیقاً نمی دانست که سلول های ایمنی چگونه به عفونت کووید ۱۹ در سطح سلولی واکنش نشان می دهند. چرا بعضی از مردم بیمار شدند در حالیکه برخی دیگر مریض نشدند؟ چرا برخی داروها در درمان برخی موثر بودند اما به برخی دیگر کمک نکردند؟
محققان متوجه شدند که معرفی درمان با دگزامتازون در آلبرتا کانادا سبب کاهش مرگ و میر در مردان شد، اما تأثیری بر جمعیت زنان نداشت.
در این مطالعه، خون بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و غیر کووید ۱۹ که با ناراحتی تنفسی شدید در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بودند، جمع آوری شد. محققان در آزمایشگاه از روش های پیشرفته توالی یابی RNA تک سلولی و تکنیک های بیوانفورماتیک برای تجزیه و تحلیل همزمان حالات عملکردی هزاران سلول ایمنی از هر بیمار استفاده کردند. این روش به آنها اجازه داد تا رفتارهای سلولی را در مراحل مختلف بیماری ثبت کنند و اثرات درمانی را اندازه گیری نمایند.
در بیشتر عفونت های ویروسی، پروتئین هایی به نام اینترفرون ها برای پاکسازی سریع ویروس دست بکار می شوند.
ییپ می گوید: «اما در بیماری کووید ۱۹، به جای این که سریع وارد عمل شوند، واکنش اینترفرون به سرعت جریان می یابد، که در واقع آتش التهاب را شعله ور می کند و در نتیجه صدمه های اندام بدن شدیدتر می شود».
وی در ادامه می افزاید: «آنچه ما دریافتیم این بود که بخصوص در مردان، پاسخ اینترفرون نوتروفیلی اغراق آمیز بود، و وقتی به بیمار دگزامتازون داده شد، به صورت قابل توجهی محدود شد. اما در مورد زنان، نسبت به مردان، واکنش اینترفرون نوتروفیلی آنها بسیار ضعیف تر بود. از اینرو دگزامتازون اثر کمی داشت.»
ییپ بعد از شناسایی دلایلی که سبب تبعیض جنسیتی در نحوه عملکرد دگزامتازون می شود، اعتقاد دارد که راه پیش رو این است که محققان دریابند چگونه درمان هایی را ایجاد نمایند که به نفع افراد بیشتری باشد.منبع:

1400/09/02
16:13:05
5.0 / 5
756
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سلامت