محققان می گویند؛

فواید دگزامتازون در بهبود کووید ۱۹ بیشتر از مضرات آن است

فواید دگزامتازون در بهبود کووید ۱۹ بیشتر از مضرات آن است

سلامت: افراد مبتلا به کووید۱۹ شدید اغلب تحت درمان با یک داروی استروئیدی به نام ˮدگزامتازونˮ قرار می گیرند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، محققان در این مطالعه بررسی کردند که آیا این افراد عوارض شدید ناشی از عوارض جانبی درمان استروئیدی را تجربه می کنند یا خیر.
دگزامتازون، استروئیدی است که پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به التهاب ریه از آن استفاده می نمایند.
نتایج نشان داد افرادی که تحت درمان با دگزامتازون قرار گرفتند، ۵۶ درصد با خطر کمتر مرگ و میر یا بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه به علت کووید ۱۹ روبرو بودند.
با ظهور پاندمی کووید ۱۹ در سرتاسر جهان، پزشکان و محققان برای یافتن درمان های مؤثر برای عوارض تهدیدکننده جان بیماران کرونایی تلاش کردند. تجربه بالینی اولیه نشان داد که تجویز استروئیدهای قدرتمند نتایج را در افراد مبتلا به کووید ۱۹ که به اکسیژن یا تهویه مکانیکی نیاز دارند، بهبود می بخشد.
با این حال، استروئیدها دارای عوارض جانبی نامطلوبی همچون افزایش سطح گلوکز خون هستند. در افراد با و بدون سابقه دیابت، این دارو می تواند منجر به عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت، مانند افزایش ریسک عفونت یا عدم تعادل متابولیک شود.
دکتر «ویکتوریا سالم»، محقق اصلی این مطالعه، می گوید: «در حال حاضر دگزامتازون مراقبت استاندارد در بیماران بستری شده مبتلا به کووید ۱۹ است که به اکسیژن نیاز دارند؛ ما در این مطالعه، بیشتر از ۲۰۰۰ بیمار بستری شده کرونایی را در بیمارستان لندن خود بررسی کردیم.»
وی در ادامه اضافه کرد: «از قبل مشخص شده است که دیابت یک عامل خطر برای مبتلا شدن به کووید شدید می باشد. از آنجاییکه دگزامتازون قند خون را بالا می برد، نگران بودیم که دگزامتازون یک شمشیر دولبه برای بیماران مبتلا به دیابت باشد، اما در واقع، به همان اندازه موثر هم بود.»
نتایج نشان داد از بین بیمارانی که برای کووید با دگزامتازون درمان شده اند، ۱۹ درصد گرفتار هیپرگلیسمی (قند خون بالا) شدند که احتیاج به درمان اضافی داشتند.
کارشناسان متابولیک به این نتیجه رسیدند که دریافت دگزامتازون سبب افزایش مرگ و میر یا بستری شدن در ICU در افراد مبتلا به کووید -۱۹ شدید نمی گردد.
همچنین دیابت ناشی از دگزامتازون اغلب با قطع درمان برطرف می شود.

1400/08/29
23:58:34
5.0 / 5
697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت