مطالعات نشان می دهد؛

تاثیر برخی داروهای ضدافسردگی در مهار نوع شدید کرونا

تاثیر برخی داروهای ضدافسردگی در مهار نوع شدید کرونا

سلامت: نتایج یک پژوهش جدید بزرگ نشان میدهد که تعدادی از داروهای ضدافسردگی بطور قابل توجهی خطر مرگ را در میان بیماران مبتلا به کووید۱۹ به شدت کم می کنند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، "مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین" (SSRI) همچون داروهایی هستند که به صورت گسترده برای درمان افسردگی تجویز می شوند. آنها شامل داروهایی مانند Lexapro (اسکیتالوپرام)، Paxil (پاروکستین) و Zoloft (سرترالین) هستند.
«مارینا سیروتا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در اینباره اظهار داشت: «ما مشاهده کردیم بیمارانی که SSRIها را مصرف می کنند به صورت متوسط ۸ درصد کمتر از افراد دیگر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ بودند.
حتی نتایج نشان داد نرخ زنده ماندن بالاتر در بین افرادی بود که دو SSRI خاص نظیر پروزاک (فلوکستین) و لووکس (فلووکسامین) مصرف می کردند. تیم مطالعه دریافتند ۴۸۱ بیمار که پروزاک یا لووکس را به تنهایی و بدون هیچ داروی ضدافسردگی دیگری مصرف کردند، ۲۶ تا ۲۸ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ بودند.
این یافته به دنبال بررسی تجربیات بیشتر از ۱۰ هزار بیمار کووید ۱۹ است. همه آنها بین ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ در یکی از ۸۷ مرکز در سرتاسر ایالات متحده تحت درمان قرار گرفتند.
همگی قبل از تشخیص، زمینه های پزشکی و اجتماعی-اقتصادی مشابهی داشتند، اما یک تفاوت اساسی وجود داشت: تقریباً یک سوم آنها SSRI مصرف می کردند.
طبق گزارش محققان، حدود ۵۰۰ بیمار (تقریباً ۱۵٪) که SSRI مصرف می کردند بر اثر کووید ۱۹ جان خویش را از دست دادند، درحالیکه کمی بیشتر از ۱۱۰۰ نفر (نزدیک به ۱۷٪) از بیمارانی که این دارو را دریافت نکرده بودند، فوت کردند.
از سوی دیگر، اثر حفاظتی ظاهری SSRI ها هنگام تمرکز بر Prozac و Luvox به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرد. فقط ۴۸ نفر از ۴۸۱ بیمار (۱۰٪) در گروه دریافت کننده پروزاک یا لووکس فوت کردند.
در همین راستا، محققان می گویند سفارش به استفاده از SSRI بعنوان درمانی برای کووید ۱۹ زود است. سیروتا اخطار داد: «قبل از این که بتوان از این داروها در بیماران آینده استفاده کرد، آزمایش های بالینی بیشتری باید صورت گیرد.»
محققان چندین فرضیه را در این مورد مطرح می کنند. اول اینکه، چندین داروی ضدافسردگی دارای خواص ضدالتهابی هستند که به صورت خاص نشانگرهای التهابی را که در کووید ۱۹ شدید دیده می شود هدف قرار می دهند.
همچنین مطالعات اخیر، تاثیر SSRIها را بر نوع خاصی از چربی سلولی (لیپید) که ویروس کووید ۱۹ برای دسترسی به سلول های بیمار به آن متکی است، شناسایی کرد. محققان معتقدند SSRI ها سبب کاهش چنین لیپیدهایی می شوند و پروزاک و لووکس قوی ترین اثر کاهش چربی را از خود نشان می دهند.
این مکانیسم بسته به دوز تجویز شده می تواند منجر به اثرات ضدویروسی و ضدالتهابی شود.


منبع:

1400/08/28
22:35:13
5.0 / 5
745
تگهای خبر: افسردگی , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سلامت