رئیس مركز بهداشت:

روند واکسیناسیون کرونا در قم مطلوب نمی باشد

روند واکسیناسیون کرونا در قم مطلوب نمی باشد

ایرنا- رئیس مرکز بهداشت قم اظهار داشت: روند واکسیناسیون ضد بیماری کرونا در این استان مطلوب نمی باشد و نسبت به سایر استان ها روند کندی دارد.


سیامک محبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اضافه کرد: در ایام نخست شروع واکسیناسیون، گروههای هدف به مراکز مراجعه می کردند و آمار تزریق واکسن از روند تندی برخوردار بود، بطوریکه در بعضی روزها از میانگین کشوری نیز پیشی گرفتیم.
وی افزود: ولی در ماه های اخیر باتوجه به شایعات، ابهامات و تردیدهایی که در فضای مجازی مطرح شده، سرعت روند واکسیناسیون در استان کند است.
وی افزود: تا حالا حدود ۶۶ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال نوبت اول و ۴۴ درصد نیز نوبت دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
محبی بیان کرد: گروه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال که جزو گروههای حساس جامعه است و تحرک اجتماعی بیشتری دارد و در نتیجه امکان مبتلاشدن در آنها بیشتر است، کمتر از سایر گروههای سنی واکسن تزریق کرده اند.
وی اضافه کرد: در گروه سنی سالمندان وضعیت واکسیناسیون بهتر است و به طور متوسط حدود ۸۰ درصد افراد ۶۰ سال به بالا هر ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت و بیش از سه هزار سالمند نیز دُز سوم(بوستر) را تزریق کرده اند.
به گفته وی، تا حالا یک میلیون و ۲۶۴ هزار و ۸۲۲ دُز واکسن کرونا به گروههای هدف در این استان تزریق شده است.
رییس مرکز بهداشت قم اشاره کرد: باتوجه به اینکه درصد قابل توجهی از شهروندان برای تزریق واکسن مراجعه نکرده اند، با بازگشایی مدارس و رفع محدودیت ها، نگرانی هایی به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: با توجه به این که هم اکنون روند بیماری کُند است، ولی باتوجه به سابقه ویروس و جهش های ویروس در کشورهای اطراف، این نگرانی وجود دارد که گرفتار اتفاقات ناخوشایند در هفته های آتی شویم.
وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت های هر نظام سلامت، کنترل مرگ ومیر است، اظهار داشت: واکسن کرونا موضوع کاملا علمی است ولی پیشینه طولانی مثل سایر واکسن ها را ندارد، اما همان مسیر را طی کرده است.
محبی افزود: در سایر کشورها هم افرادی هستند که هنوز نسبت به تزریق واکسن تردید دارند، بنا بر این در بعضی کشورهایی که تزریق واکسن را خیلی زودتر آغاز نموده اند نیز آمار مرگ ومیر بالایی دارند.
وی اشاره کرد: اطلاع رسانی صوتی گسترده ای در مناطقی از استان که پایین ترین میزان واکسیناسیون را داشته اند، انجام می شود و از شهروندان درخواست داریم در اسرع وقت به پایگاه های سلامت، مراکز جامع سلامت و یا مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.
وضعیت کرونائی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته بود، برمبنای رنگ بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونائی شد و از ۳۰ مهرماه به رنگ زرد درآمد.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند بمنظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی «تزریق واکسن بیماری کووید۱۹» برای گروههای سنی اعلام شده و نیز ثبت نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir مراجعه کنند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.

1400/08/27
14:26:05
5.0 / 5
762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سلامت