ناهنجاری چهره و جمجمه دختر ۴ ساله در شیراز درمان شد

ناهنجاری چهره و جمجمه دختر ۴ ساله در شیراز درمان شد

به گزارش سلامت پزشکان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز موفق شدند با انجام یک جراحی پیچیده و کم نظیر پزشکی بر روی ناهنجاری های چهره و جمجمه دختری چهار ساله، شرایط بهتری را برای ادامه زندگی او فراهم نمایند.


روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز شنبه اعلام نمود: در این موفقیت کم نظیر، پزشکان شیرازی توانستند با یک جراحی پیچیده و چند ساعته، دختر چهار ساله ای را که از اختلالات شدید رنج می برد، مداوا کنند.
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص اظهار نمود: در بعضی اختلالات، گاه چندین عضو بیمار گرفتار ناهنجاری است که نوع سندرمیک بیماری است و در مواردی هم بیمار مبتلا به نوع تک گیر بوده و تنها یک محل با اختلال مواجه می باشد که در نوع دوم که یک محل با اختلال مواجه می باشد، شرایط بهتری برای انجام جراحی های درمانی وجود دارد.
غلامرضا معتضدیان با اشاره به اینکه در این بیماران به صورت معمول دونوع جراحی «بای پارتیش استئوتومی» و «باکس- شیفت استئوتومی» برای درمان این گونه ناهنجاری ها انجام می شود، اضافه کرد: در جراحی بای پارتیشن علاوه براصلاح استخوان های جمجمه و حفره های استخوانی چشم ها با ایجاد شکاف در فک استخوانی بالای بیمار، تلاش می شود اشکالات و ناهنجاری ها برطرف شود و در جراحی باکس-شیفت استئوتومی، استخوان جمجمه، حفره های استخوانی چشم ها و استخوان های وسط صورت بیمار مورد جراحی قرار می گیرد. با گذشت زمان و بالا رفتن سن امکان دارد بیمار به جراحی های تکمیلی دیگری نظیر راینوپلاستی و یا جراحی های در ارتباط با اصلاح جمجمه نیاز داشته باشد.
این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در موارد سندرومیک، این بیماران علاوه بر ناهنجاری های چهره، از ناهنجاری و اختلال در دیگر اعضای بدن نظیراندام ها، گوش ها و ارگان های داخلی هم رنج می برند.
معتضدیان جراحی در ارتباط با این دختر پنج ساله را که از ناهنجاری مادرزادی چهره رنج می برده است در نوع خود در سطح خاورمیانه و ایران کم نظیر خواند و اظهار داشت: در حالت عادی فاصله میان دو چشم بین دو و نیم تا حدود دو و هشت دهم سانتی متر است که در این بیمار، این فاصله ۶ و نیم سانتی متر بود و علاوه بر جراحی بافت سخت جمجمه، احتیاج به جراحی حفره های استخوانی چشم ها هم الزامی بود تا امکان نزدیک تر ساختن دو حفره استخوانی چشم فراهم گردد.
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن اشاره به انجام موفقیت آمیز این جراحی در مرکز آموزشی درمانی نمازی شیراز، این موفقیت را حاصل همکاری خوب تیمی در پیشبرد این جراحی دانست اضافه کرد: «رضا طاهری» فلوشیپ جراحی مغز و اعصاب کودکان، «اشکان پناه» فوق تخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه کودکان و «محمدصادق مسعودی» جراح مغز و اعصاب، در کنار تیم اتاق عمل بیمارستان نمازی، دیگر اعضای این تیم جراحی بودند که با مهارت کافی توانستند در این موفقیت نقش خویش را ایفا کنند.
معتضدیان با بیان آمادگی نسبت به پذیرش این گونه بیماران برای انجام مراحل درمانی، ابراز امیدواری کرد این موفقیت بتواند زمینه ساز توسعه تجهیزات و امکانات موجود برای انجام جراحی های مشابه شده و افراد مبتلا به این گونه ناهنجاری ها بتوانند شرایط بهتری به منظور زندگی به دست آورند.


منبع:

1400/08/22
22:15:58
5.0 / 5
771
تگهای خبر: آموزش , اختلال , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سلامت