مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد؛

واکسن HPV خطر سرطان رحم را تا 87 درصد می کاهد

واکسن HPV خطر سرطان رحم را تا 87 درصد می کاهد

یک مطالعه جدید نشان داده است که هر چه دختران زودتر در مقابل ˮویروس پاپیلومای انسانیˮ (HPV) واکسینه شوند، خطر مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم در آینده در آنها کاسته می شود.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در مقایسه با زنان واکسینه نشده، خطر سرطان دهانه رحم در میان افرادی که واکسن دوظرفیتی HPV را در سنین ۱۲ یا ۱۳ سالگی دریافت کرده بودند ۸۷ درصد کمتر بود. در مقابل، در افرادی که واکسن را در سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی دریافت کرده بودند، ۶۲ درصد کمتر و در افرادی که در ۱۶ تا ۱۸ سالگی واکسینه شده بودند، ۳۴ درصد کمتر بود.
یافته ها از تجزیه و تحلیل داده های ثبت سرطان جمع آوری شده از زنان در انگلستان بین ژانویه ۲۰۰۶ تا ژوئن ۲۰۱۹ است. آنها تا آخر سال ۲۰۱۹ بین ۲۰ تا ۶۴ سال سن داشتند.
برنامه واکسیناسیون HPV در سال ۲۰۰۸ در انگلستان شروع شد. طبق این مطالعه تا ژوئن ۲۰۱۹، حدود ۴۵۰ مورد کمتر ابتلاء به سرطان دهانه رحم و ۱۷۲۰۰ مورد کمتر ابتلاء به پیش سرطان دهانه رحم در میان زنان واکسینه شده در آنجا مشاهده شد.
به گفته محققان، یافته های آنها نشان داده است واکسن دوظرفیتی از سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند. دوظرفیتی به این مفهوم است که واکسن با دو نوع HPV مبارزه می کند.
«پیتر ساسینی»، نویسنده این مطالعه و استاد کالج کینگ لندن، می گوید: «اگرچه مطالعات قبلی فایده واکسیناسیون HPV را در جلوگیری از عفونت HPV نشان داده اند، اما شواهد مستقیم در مورد جلوگیری از سرطان دهانه رحم محدود بود.»
واکسن دوظرفیتی در مقابل دو نوع رایج HPV که عامل ۷۰ تا ۸۰ درصد از سرطان های دهانه رحم هستند محافظت می کند. این دو نوع ویروس HPV در ۹۲ درصد از خانمهایی که پیش از ۳۰ سالگی به سرطان دهانه رحم مبتلا شده بودند وجود دارد.


منبع:

1400/08/20
13:55:21
5.0 / 5
780
تگهای خبر: عفونت , واكسن , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت