گروههای پرخطر نیازمند دریافت دز سوم واکسن کرونا هستند

گروههای پرخطر نیازمند دریافت دز سوم واکسن کرونا هستند

به گزارش سلامت عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دز سوم واکسن ضد کرونا برای گروههای پرخطر در بازه زمانی حدود چهار ماهه بعد از نوبت دوم واکسن را ضروری دانست و اظهار داشت: دستورالعمل اجرایی هم اکنون در کشور برای گروه ای هدف اجرایی می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر مهرداد حقیقی متخصص عفونی درباره لزوم واکسن دز سوم برای گروههای پرخطر عنوان کرد: واکسینه شدن در مقابل کرونا به مفهوم رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی نیست، واکسیناسیون ضد کرونا یک بال پیشگیری و قطع زنجیره بیماری بود و بال دیگر کنترل بیماری، رعایت درست شیوه نامه ها است.

وی افزود: احتمال افت ایمنی ایجادشده به دنبال تجویز دو دز واکسن با گذشت زمان و هم وجود بیماری های زمینه ای که سبب عدم پاسخ مناسب به دو دز واکسن می شود، توجیه تجویز دز یادآور است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: برای افرادی که در گروه بیماران خاص هستند به صورت مثال سیستم ایمنی بسیار ضعیف دارند یا مشکلاتی دارند که امکان دارد در صورت مبتلا شدن به کرونا عارضه های سخت یا جبران ناپذیر این بیماری را تجربه کنند، دریافت واکسن یادآور در بازه زمانی که توسط وزارت بهداشت مشخص می شود اکیدا سفارش می شود.

وی افزود: کاهش مرگ و میرهای کرونایی در کشور مستقیما با واکسیناسیون و شتاب آن در ارتباط مستقیم است و اگر درصورتیکه روند فعلی واکسیناسیون عمومی در کنار رعایت دقیق پروتکل ها صورت گیرد، بدون شک چرخش ویروس کرونا به پایین ترین حد خود خواهد رسید.

حقیقی ضمن اشاره به این مورد که همچنان احتمال ایجاد پیک ششم کرونا دور از تصور نیست، توضیح داد: در خیلی از کشورهای همجوار با پیک ششم کرونا روبرو می باشیم، ولی نکته اینجاست که با سیاست درست و منطقی و عملکرد صحیح پیک های کرونا را به درستی کنترل نماییم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بازگشایی مدارس را وابسته به مسایل گوناگونی دانست و اظهار داشت: موضوعی که اهمیت دارد، پرهیز از رکود آموزشی دانش آموزان است در این راستا اگر درصورتیکه اصول مقابله با کرونا نه تنها در چارچوب مسایل تئوری، بلکه در عمل اجرایی شود، می توانیم به سمت حضوری شدن و بازگشایی ها حرکت نماییم.

وی یادآوری کرد: بدون شک برای ارائه باکیفیت ترآموزش ها و ارتقای رشد جسمی و ذهنی کودکان باید سازوکار آموزش های حضوری ضمن شتاب بیشتر در روند واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی هر چه سریعتر تسهیل شود.

این متخصص عفونی دانشگاه افزود: واکسیناسیون عملا اجرایی ترین و مهم ترین اقدامی است که می تواند از شیوع بیشتر ویروس کووید ۱۹ پیشگیری کند.


منبع:

1400/08/19
23:20:53
5.0 / 5
532
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت