کرونا جان 126 نفر را گرفت

کرونا جان 126 نفر را گرفت

به گزارش سلامت مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: ۱۲۶ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خویش را بر اثر کرونا از دست دادند.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، از وزارت بهداشت خیز پنجم و مرگبار کرونا از آغاز تیر ماه در کشور شروع شد و هشتم مهر ماه از این خیز عبور کرد، در این خیز ۲۸ مرداد و هفتم مهر ماه به ترتیب شمار مرگ و میر در اثر کرونا از یکصد و ۱۲۰ هزار نفر عبور کرد.
همچنین رکورد مرگ و میر روزانه کرونا در این زمان چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار مرگ و میر از آغاز شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید.
اما طی هفته های اخیر به مدد رویکرد دولت سیزدهم در مهار کرونا که با افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون همراه شد، مرگ و میر ناشی از کرونا روندی نزولی گرفته و امروز بعد از حدود دو ماه از عبور خیز پنجم تلفات به ۱۲۶ نفر در روز رسید.

شناسایی ۷۵۵۴ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور
وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که در شبانه روز گذشته، ۶۳۸ هزار و ۶۵۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، اعلام نمود: تا کنون ۵۵ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۵۲۸ نفر دُز اول، ۳۸ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۸۳۹ نفر دُز دوم و ۱۷۸ هزار و ۹۰۶ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۹۴ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۲۷۳ دُز رسید.
براساس این گزارش، از روز گذشته تا امروز ۱۶ آبان ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۷ هزار و ۵۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۸ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۸۱۴ نفر رسید و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۶ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند که با احتساب آن مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۷ هزار و ۲۹۹ نفر رسید.
خوشبختانه تا کنون ۵ میلیون ۶۰۱ هزار و ۷۶۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند و سه هزار و ۶۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.
تا کنون ۳۶ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۱۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
براساس این گزارش، هم اکنون ۳۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۰ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۰ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.
به هر روی گرچه روند تلفات روزانه کرونا کاهشی است اما باید گفت، تا رسیدن به ۱۲ فروردین سال ۱۴۰۰ که رقم تلفات روزانه کرونا ۹۴ نفر بود در صورت رعایت پروتکلهای بهداشتی و تزریق واکسیناسیون اندکی مانده است
روز ۱۳ فروردین روند مرگ های کرونایی با ۱۱۷ نفر سه رقمی شد و تا کنون این ارابه مرگ بر این مدار می تازد.
گرچه خیز ششم کرونا به رغم هشدارها تا کنون و در آبان ماه به وقوع نپیوسته اما به باور کارشناسان هر گونه نرمال سازی و بی توجهی به پروتکلهای بهداشتی می تواند طغیان مجدد این ویروس را رقم بزند.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی رئیس جمهوری روز شنبه یکم آبان ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه مهم تر از تعداد دز واکسن تزریقی، صیانت از سلامت مردم است، اظهار داشت: اقناع افکار عمومی در موفقیت مقابله با کرونا یک لزوم است و باید کوشش کرد سطح رعایت شیوه نامه های بهداشتی از شیب نزولی به صعودی بازگردد.
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه هم اظهار داشت: هنوز بابت کرونا و پیک ششم آسوده خاطر نیستیم و باید درحالت آماده باش بمانیم و امیدوارم با انجام واکسیناسیون سراسری در ماه های آینده، در وضعیت بهتری قرار بگیریم.
بر این اساس کلیدی ترین ابزار دفاعی در مقابل ویروس کرونا و خیز ششم آن، در کنار واکسیناسیون، رعایت پروتکلهای بهداشتی است و بدون شک میتوان در صورت بروز این خیز، سر به سلامت برد و مانع از تجربه مرگبار خیز پنجم کرونا شد.
ویروس کرونا از اوایل اسفند سال ۹۸ در کشور شیوع یافت و واکسیناسیون سراسری همزمان با ۲۲ بهمن سال قبل شروع شد.منبع:

1400/08/16
22:53:07
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سلامت