دبیر انجمن تالاسمی ایران:

بیماران تالاسمی سالانه به ۵۰۰ هزار واحد خون نیاز دارند

بیماران تالاسمی سالانه به ۵۰۰ هزار واحد خون نیاز دارند

دبیر انجمن تالاسمی ایران اظهار داشت: بیماران تالاسمی که از مصرف کنندگان همیشگی خون هستند، سالانه به ۵۰۰ هزار واحد خون نیاز دارند.


یونس عرب روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بیماران تالاسمی از مصرف کنندگان همیشگی و اصلی خون در کشور می باشند و در بعضی استان ها نظیر استانهای جنوبی و شمالی کشور به علت وجود بیشتر این افراد نیاز بیشتری هم به تأمین خون مورد نیاز آنها است.
وی افزود: از آغاز شیوع کرونا شاهد کاهش میزان استقبال برای اهدای خون بودیم و وضعیت اهدای خون حدودا در این زمان ناپایدار بود و همینطور در این زمان با دعوت از اهداکنندگان خون و برگزاری کمپین های مختلف اهداکنندگان خون برای رفتن به مراکز انتقال خون تشویق شدند و مردم نوعدوست ما هم مانند همیشه برای اهدای خون اقدام نمودند.
عرب تصریح کرد: با همه تلاش و زحمتی که سازمان انتقال خون و ادارات آن در استان ها انجام می دهند باز هم در دوران کرونا، گاهی در بعضی از استانهای کشور بویژه استانهای تالاسمی خیز مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان و استانهای شمالی شاهد ناپایداری وضعیت اهدای خون و ذخیره خون هستیم.
وی اضافه کرد: بنابر این با عنایت به کاهش میزان استقبال برای اهدای خون در شرایط کرونایی، از مردم نوع دوست و همیشه در صحنه می خواهیم مانند همیشه همکاری لازم را با مراکز انتقال خون سراسر کشور برای اهدای خون داشته باشند.
عضو هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران تصریح کرد: برخی رفتارها مانند انجام حجامت باعث می شود که افرادی که این نوع رفتارها را دارند برای مدت کوتاهی از اهدای خون معاف شوند، اما توجه داشته باشند، پس از گذشت این مدت می توانند با اهدای خون نجات دهنده جان بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن باشند.
وی اظهار داشت: همینطور بانوان نیمی از جمعیت کشور را می سازند، اما در بحث اهدای خون استقبال خوبی ندارند و میزان اهدای خون توسط بانوان بسیار اندک است و همینطور جوانان از بهترین اقشار جامعه هستند که می توانند با اهدای خون یاری گر انتقال خون و بیماران باشند و بنابراین هم از بانوان و جوانان می خواهیم در مبحث اهدای خون فعال تر باشند و با اهدای خون نجات دهند ه جان بیماران باشند.
دبیر انجمن تالاسمی ایران خاطرنشان کرد: گرچه در بعضی زمان ها به علل مختلف مانند شیوع ویروس کرونا، سردی ها و تعطیلی های مدارس و دانشگاه ها شاهد کاهش میزن استقبال برای اهدای خون هستیم و سطح ذخایرخون هم کاسته می شود، اما با تلاش سازمان انتقال خون این کمبود ها جبران می شود و خون مورد نیاز عزیزان تالاسمی تأمین شده است.
وی اعلام نمود: هم اکنون در کشور ۲۳ هزار مبتلا به تالاسمی داریم که از این تعداد فقط حدود چهار هزار نفر خون کمتری استفاده می نمایند و باقی افراد از مصرف کنندگان همیشگی خون هستند.
عرب تصریح کرد: به علت نیاز همیشگی عزیزان تالاسمی به خون از همه اهدا کنندگان خون می خواهیم که اهدای خون را به زمان های خاصی مانند مناسبت ها موکل نکنند و همیشه برای اهدای خون اقدام نمایند.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، در ایران بیشتر از ۲۳ هزار فرد مبتلا به تالاسمی وجود دارند و سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر به این رقم اضافه می شود. اینها کودکانی هستند که با تالاسمی متولد می شوند.
تالاسمی همچون بیماری های ژنتیکی است که بر اثر آن هموگلوبین، ساختار طبیعی خویش را از دست می دهد و هموگلوبین غیرموثر در بدن تولید می شود که به دلیل معیوب بودن، قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست و در واقع کمبود کلی هموگلوبین وجود ندارد، بلکه هموگلوبین غیرطبیعی افزایش پیدا کرده است.


1400/08/07
14:21:57
5.0 / 5
809
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت