محققان سوئدی پی بردند؛

کاهش خطر مرگ ناشی از کووید19 در مصرف کنندگان داروی استاتین

کاهش خطر مرگ ناشی از کووید19 در مصرف کنندگان داروی استاتین

سلامت: تحقیقات جدید نشان میدهد که استاتین ها ممکنست یک اثر محافظتی نسبی در مقابل خطر مرگ ناشی از کووید۱۹ داشته باشند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، محققان ارتباط بین استفاده از استاتین ها و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ را در میان حدود ۱ میلیون نفر بررسی کردند.
آنها دریافتند که استفاده از استاتین با کاهش نسبی خطر مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹، صرف نظر از سن، جنس و عوامل خطر کووید ۱۹ همراه می باشد.
محققان یادآور می شوند که تحقیقات بیشتری برای تأیید نقش حفاظتی استاتین ها در مقابل کووید ۱۹ مورد نیاز است.
استاتین ها گروهی از داروها هستند که برای کاهش سطح کلسترول LDL در خون استفاده می شوند که به کلسترول "بد" هم معروف هستند.
داشتن کلسترول LDL بالا می تواند منجر به سخت شدن و تنگ شدن عروق و بیماری های قلبی عروقی شود. بیماری های قلبی عروقی و سطح کلسترول بالا با تشدید عوارض کووید ۱۹ مرتبط می باشد.
در عین حال، تحقیقات دیگر نشان داده است که استاتین ها امکان دارد دارای اثرات ضدویروسی، ضدالتهابی و ضد لختگی خون باشند که در مقابل کووید ۱۹ مفید هستند.
در بهار سال جاری، مطالعه ای که شامل ۶۴۸ بیمار بستری شده با کووید ۱۹ بود، نشان داد افرادی که پیش از ابتلاء به کووید ۱۹ استاتین مصرف می کردند، ۵۰ درصد کمتر از افرادی که این دارو را مصرف نمی کردند در بیمارستان جان خویش را از دست دادند.
«ریتا برگویست»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه کارولینسکا سوئد، می گوید: «نتایج مطابق با فرضیه ما بود و برخی مطالعات مشاهده ای قبلی هم نتایج مشابهی را نشان داده است.»
کووید ۱۹ شدید نتیجه واکنش های التهابی و ایمنی به کروناویروس است. ازاین رو امکان دارد اثرات ضدالتهابی استاتین ها و توانایی تعدیل پاسخ ایمنی تاثیر مثبت بر افراد مبتلا به کووید ۱۹ داشته باشد، باآنکه مکانیسم های دقیق آن هنوز ناشناخته است.
محققان به این نتیجه رسیدند که استاتین ها با کاهش مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ ارتباطی اندک دارند و طبق یافته های موجود، استفاده مداوم از استاتین ها بعنوان یک اقدام پیشگیرانه تلقی می شود.منبع:

1400/08/03
08:53:19
5.0 / 5
636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت