معاون پرستاری وزیر بهداشت:

38 درصد جامعه پرستاری نیازمند خدمات روانشناختی است

38 درصد جامعه پرستاری نیازمند خدمات روانشناختی است

به گزارش سلامت معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه حرفه پرستاری شغل سخت و پر استرسی است، اظهار داشت: پرستاران با درد و رنج مردم سروکار دارند و شیفت های نامتعارف و سنگین هم بر سختی این شغل افزوده است بنابراین ۳۸ درصد جامعه پرستاری نیازمند خدمات روانشناختی است.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، عباس عبادی ضمن اشاره به گسترش پاندمی کووید ۱۹ از سال ۲۰۱۹، اضافه کرد: پاندمی کووید ۱۹ علاوه بر پیامدهایی که بعنوان یک بیماری عفونی داشت، خیلی از معادلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در جهان تغییر داد و خیلی از تعاریفی که در جغرافیا و سلامت پیش از آن متصور بود و یا یک مبحث علمی در مجامع مختلف شناخته می شد، دستخوش تغییر شد.
وی عنوان کرد: در دوران کووید ۱۹ تبعات اقتصادی، اجتماعی و روانشناختی خیلی بیشتر از تبعات سلامت جسمانی جهان را تحت تأثیر قرارداده و تحقیقات مختلفی در حوزه کووید علاوه بر درمان و مراقبت انجام شده و آخرین مطالعه در ارتباط با تابستان سال قبل است که ۳۶ مطالعه در بخش های مختلف جهان از نظر تأثیر "کووید بر سلامت روان" مورد بررسی قرار گرفته بود.
در جمعیت عمومی به صورت متوسط ۲۳.۴ درصد افراد به خدمات روانشناختی نیاز دارند
معاون پرستاری وزیر بهداشت افزود: در ایران آخرین تحقیقی که پیش از شیوع کووید ۱۹ در حوزه سلامت روان انجام گرفته، در ارتباط با سال ۹۳ است که در جمعیت عمومی به صورت متوسط ۲۳.۴ درصد افراد به خدمات روانشناختی نیاز دارند.
عبادی خاطرنشان کرد: دیماه سال ۹۹ و یک سال بعد از شیوع کووید ۱۹، مطالعه جدیدی با مشارکت ۲۵ هزار ایرانی انجام شد که مشکلات روانشناختی در آن ۲۹.۷ درصد بود و در مقایسه با سال ۹۳، مشکلات روانشناختی حدود ۶.۵ درصد در جمعیت عمومی اضافه شده است. در واقع بخشی از افراد مورد مطالعه مبتلا و حدود چهار درصد آن افرادی بودند که نزدیکان خویش را از دست داده بودند که همین مبحث داغداری، مشکلات روانشناختی خاص خویش را به دنبال داشته است.
وی اضافه کرد: به صورت اختصاصی در جامعه پرستاری، در تابستان ۱۴۰۰ در مورد پرستاران تهران مطالعه ای انجام شد که به طورکلی، ۳۸ درصد مشکلات روانشناختی استخراج شد که نشان داده است پرستاران نسبت به جمعیت عمومی هشت درصد بیشتر احتیاج به خدمات روانشناختی دارند که باید این مشکلات مدیریت شود.
معاون پرستاری وزیر بهداشت بخشی از مسائل روانشناختی پرستاران را ناشی از کمبود نیروی انسانی و پرستار تخصصی بخصوص در دوران کووید، عنوان و خاطرنشان کرد: البته کمبود پرستار در همه کشورها یک چالش است و در کشور ما هم مشکل کمبود پرستار بسیار جدی است.
وی، حرفه پرستاری را شغل سخت و پر استرسی عنوان نمود و اضافه کرد: پرستاران با درد و رنج مردم سروکار دارند و شیفت های نامتعارف و سنگین هم بر سختی این شغل افزوده است؛ باوجود این که در حوزه آموزش توسعه خوبی اتفاق افتاده است، تعداد نیروی پرستاری در کشور ما با استانداردها فاصله قابل توجهی دارد.
ضرورت فعال شدن گروههای مددکاری و روانشناختی برای همه کارکنان نظام سلامت
عبادی با تکیه بر اصلاح نظام پرداخت بعنوان یکی از گلایه های نظام سلامت، عنوان کرد: در ۱۸ ماه گذشته دولت توجه مناسبی به کارکنان نظام سلامت کرده که بخشی تحقق پیدا کرده و بخشی احتیاج به تقویت دارد. ضمن این که برای همه کارکنان نظام سلامت، فعال شدن گروههای مددکاری و روانشناختی با طیف گسترده بیشتری باید صورت پذیرد.
۵۲


منبع:

1400/07/25
09:37:44
5.0 / 5
793
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت