رییس انجمن بیوتكنولوژی ایران:

واکسن کرونا تاثیری بر ژنتیک کودکان ندارد

واکسن کرونا تاثیری بر ژنتیک کودکان ندارد

به گزارش سلامت رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران اظهار داشت: تزریق واکسن کرونا برای کودکان نه تنها هیچ مشکلی ندارد بلکه ضروری و اجتناب ناپذیر است و نباید به شایعه های بی اساس که کار دشمنان است، توجه کرد.


دکتر سیروس زینلی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا با تکیه بر این که تزریق واکسن سبب تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس کرونا می شود، اضافه کرد: به صورت کلی کودکان زیر هشت سال دارای سیستم ایمنی پیچیده ای هستند و بطور قطع میزان دز و تزریق واکسن کرونا برای آنها با بزرگسالان قدری متفاوت است.
وی ضمن اشاره به این که حتی در مسایل درمانی تنها میتوان تا حدود بسیار کمی در آزمایشگاه ژنتیک را تغییر داد اما اصل مبحث به قوت خود باقی است، عنوان کرد: تزریق واکسن نمی تواند تغییر روی ژن ها ایجاد نماید و مشکلی از لحاظ ایجاد بیماری های در رابطه با ژن ها به وجود نمی آورد.
زینلی توضیح داد: بعد از تزریق واکسن کرونا به بدن سیستم ایمنی با آن مقابله کرده و سیستم دفاعی تولید آنتی بادی می کند و در نهایت سبب افزایش ایمنی در مقابل این ویروس خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه خود ویروس کرونا یک آنتی ژن و کوچکترین جزء ویروس به حساب می آید، خاطرنشان کرد: زمانی که ویروس کرونا وارد بدن می شود، سیستم ایمنی تحریک شده، بعد از آن سبب صدمه به این سیستم می شود و بدن را گرفتار مشکل می کند و در نهایت در صورت وجود آنتی بادی، سیستم ایمنی مقابله کرده و آنرا ضعیت می کند.
زینلی با تکیه بر این که بطور قطع نوع واکسن و میزان دز و تزریق آن برای کودکان با افراد بزرگسال متفاوت است، افزود: یکی از علل تفاوت واکسن برای کودکان این است که سیستم ایمنی بدن آنها پیچیده و شرایط ویژه ای دارد. تزریق واکسن کرونا برای کودکان ضروریست و یکی از مهم ترین علل تفاوت واکسن کودکان میزان کمتر تولید آنتی بادی در بدن آنها است.
رییس انجمن بیوتکنولوژی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص این که برخی افراد در جامعه با دامن زدن به برخی شایعات در خصوص این که تزریق واکسن برای کودکان خطر ساز است، اظهار داشت: عدم شفافیت برخی رسانه ها در اطلاع رسانی، زمینه ساز بروز انواع شایعات در جامعه می شود که ایجاد مشکل برای کودکان در برابر تزریق واکسن هم یکی از این شایعات بی اساس است.
وی عنوان کرد: مردم باید به این مهم توجه داشته باشند که تزریق واکسن کرونا برای کودکان و بزرگسالان مانع از آلودگی به این ویروس و انتقال بیماری به دیگران نیست بلکه مرگ و میر را می کاهد.
زینلی تصریح کرد: افرادی که واکسن نمی زنند، به خود و جامعه ظلم می کنند.
وی تصریح کرد: تزریق واکسن کرونا تنها برای عده ای که به بیماری مبتلا هستند باید با نظر پزشک متخصص انجام پذیرد.
وی تصریح کرد: بعنوان یک پزشک و تایید خواست مسئولان وزارت بهداشت و دیگر مسئولان، تزریق واکسن کرونا به همه افراد جامعه بخصوص کودکان را ضروری می دانم.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، تابحال ۴۷ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۹۶۳ نفر دز اول واکسن کرونا و ۲۲ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۱۶۷ نفر هم دز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۹ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۱۳۰ دز رسید و در شبانه روز گذشته، یک میلیون و ۲۸۳ هزار و ۸۲۳ دز واکسن کرونا در کشور تزریق شد.
همچنین تابحال از میان دانش آموزان در رده سنی ۱۲ تا ۱۸ سال بیشتر از ۵۰ درصد دانش آموزان یعنی نزدیک به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واکسینه شدند.


منبع:

1400/07/23
09:08:42
5.0 / 5
751
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سلامت