مغز نوجوانان افسرده نسبت به اطلاعات ناراحت کننده واکنشی ندارد

مغز نوجوانان افسرده نسبت به اطلاعات ناراحت کننده واکنشی ندارد

سلامت: دانشمندان با بررسی فعالیت مغز نوجوانان مبتلا به افسردگی و فاقد افسردگی متوجه شدند که مغز نوجوانان افسرده به تصاویر ناراحت کننده واکنش نشان نمی دهد.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی یورک الرت، تحقیقاتی که قبل از این روی بزرگسالان افسرده انجام شده بود، چنین تاثیری را نشان نمی دهد، این مساله نشان میدهد که رشد مغز در نوجوانی ممکنست لطمه پذیری های خاصی نسبت به اطلاعات نگران کننده داشته باشد و شاید مغز نوجوان افسرده از اطلاعاتی که در نهایت می تواند افسردگی را تشدید کند اجتناب می کند.
با این حال استفاده از درمان های ضد افسردگی نشان داد که این درمان ها فعالیت مغز افسرده را به سطح «سالم» باز می گرداند.
محققان دانشگاه آکسفورد در این مطالعه فعالیت مغزی ۲۹ نوجوان افسرده را با ۱۶ نوجوان سالم ۱۳ تا ۱۸ ساله مقایسه کردند. آنها متوجه شدند زمانی که تعدادی تصاویر ناراحت کننده به نوجوانان افسرده نشان داده می شود، همانطور که در اسکن مغزی fMRI نشان داده شد، فعالیت مناطق از مغز آنها که مربوط به پردازش بینایی است در مقایسه با نوجوانان بدون افسردگی کاهش پیدا می کند. این تصاویر سناریوهایی مانند گریه کردن، لطمه دیدن و حمله به دیگران را نشان میدهد.
دکتر لیلیانا کاپیتانو محقق ارشد این مطالعه اظهار داشت: توانایی تنظیم احساسات کلید رشد اجتماعی و عاطفی نوجوانان است. آنچه در این مطالعه مشاهده کردیم، موجب می شود باور نماییم که نوجوانان افسرده ممکنست از اطلاعات ناراحت کننده اجتناب کنند، که بطور بالقوه می تواند تجربه افسردگی آنها را تشدید کند.
وی اضافه کرد: با این وجود تفاسیر احتمالی دیگری نیز وجود دارد که برای تأیید ایده های خود به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. بعنوان مثال، این مساله می تواند منعکس کننده نوعی «بی حسی احساسی» باشد، بطوریکه نوجوانان افسرده احساسات خودرا غیر فعال می کنند و نسبت به آنچه در اطرافشان اتفاق می افتد «دخالت» نمی کنند یا حتی مشکلات مربوط به دیگران را منعکس نمی کنند برای اینکه تصاویر موقعیت های ناراحت کننده ای را نشان میدهد که برای دیگران اتفاق می افتد.
این محقق اشاره کرد: این در حالیست که این تأثیر در تحقیقات قبلی با بهره گیری از تصاویر ناراحت کننده مشابه ای که به بزرگسالان مبتلا به افسردگی نشان داده شد، دیده نشده است که می تواند به این معنا باشد که لطمه پذیری بالقوه ای در مغز نوجوانان افسرده وجود دارد که در مغز بزرگسالان افسرده یافت نمی گردد.
وی اشاره کرد: آگاهی بیشتر در مورد افسردگی در این گروه سنی بسیار مهمست برای اینکه بیشتر اختلالات عاطفی در نوجوانی شروع می شوند، اما اغلب ناشناخته هستند. از آنجائیکه بنظر می رسد علایم و نشانه های جدید با گذشت زمان در اوایل بزرگسالی بدتر می شود، افسردگی در دوران نوجوانی ممکنست فرصتی برای مداخله و تغییر مسیر بیماری باشد.
این محقق تصریح کرد: نتایج این مطالعه از آنجائیکه سرنخی در مورد اندازه گیری عملکرد مغز نوجوان ارائه می دهد، بسیار حائز اهمیت می باشد، از آنجائیکه مغز نوجوانان نسبت به مغز بزرگسالان بالغ، بسیار سازگار و هنوز درحال تغییر شکل است، احتمال دا رد به آسانی تحت تأثیر مداخلات آموزش شناختی و یا درمان شناختی قرار گیرد.
نتایج این مطالعه در کنفرانس ECNP در لیسبون ارائه شده است.


منبع:

1400/07/13
11:46:48
5.0 / 5
821
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت