یافته جدید محققان؛

داروی دیابت از عوارض شدید کووید ۱۹ می کاهد

داروی دیابت از عوارض شدید کووید ۱۹ می کاهد

به گزارش سلامت به قول محققان، داروهای مورد استفاده در بعضی بیماران دیابت نوع ۲ خطر نتایج شدید کووید ۱۹ را می کاهد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا پی بردند داروی مورداستفاده در درمان چاقی و دیابت نوع ۲، در صورتی که شش ماه پیش از تشخیص کووید ۱۹ مصرف شده باشند، با کاهش خطر بستری شدن، عوارض تنفسی و مرگ در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط می باشد.
محققان عنوان می کنند داروهای معروف به آگونیست های گیرنده پپتید -۱ شبه گلوکاگون (GLP-۱R)، باید بیشتر برای اثرات محافظتی احتمالی در مقابل عوارض کووید ۱۹ مورد ارزیابی قرار گیرند.
«پاتریشیا گریگسون»، عضو تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «نتایج ما بسیار امیدوارکننده است چونکه درمان آگونیست GLP-۱R بسیار ایمن به نظر می آید، اما تحقیقات بیشتری برای ایجاد رابطه علّی بین استفاده از این داروها و کاهش خطر نتایج شدید کووید ۱۹ در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مورد نیاز است.»
به گفته محققان، حتی اگر واکسن ها مؤثرترین محافظت در مقابل بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کووید ۱۹ باشند، درمان های مؤثر دیگری برای بهبود نتایج بیماران مبتلا به عفونت های نادر و شدید ضروری می باشد.
بیمارانی که با بیماری های زمینه ای مانند دیابت زندگی می کنند در معرض خطر عوارض شدید کووید ۱۹ همچون مرگ هستند. مطالعه اخیر محققان انگلیسی نشان داد که نزدیک به یک سوم مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ در این کشور در میان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بوده است.
محققان در این مطالعه، گزارش پزشکی حدود ۳۰ هزار بیمار کرونایی را که مبتلا به دیابت هم بودند مورد بررسی قرار دادند.
بررسی ها نشان داد بیمارانی که از آگونیست های GLP-۱R یا داروهای دیگر دیابت در مدت شش ماه پیش از تشخیص کووید ۱۹ شأن استفاده می کردند، ۳۳ درصد کمتر با خطر بستری شدن در بیمارستان، ۳۸.۴ درصد کمتر با خطر عوارض تنفسی و ۴۲.۱ درصد با کاهش خطر مرگ روبرو بودند. این نتایج با مقایسه با بیشتر از ۲۳۰۰۰ بیمار کرونایی مبتلا به دیابت نوع ۲ که داروهای موردنظر را مصرف نکرده بودند بدست آمد.


منبع:

1400/07/11
10:21:34
5.0 / 5
690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سلامت