داشتن وزن متعادل در کودکی از ناباروری پسران در آینده پیشگیری می کند

داشتن وزن متعادل در کودکی از ناباروری پسران در آینده پیشگیری می کند

نتایج یک پژوهش اولیه نشان می دهد، پسر بچه های چاقی که وزن خودرا در دوران کودکی کم می کنند و به وزن متعادل می رسند، در بزرگسالی گرفتار ناباروری نمی شوند.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث دی، پژوهشگران گفتند: حتی کاهش وزن کوتاه مدت ممکنست تغییرات در رابطه با وزن را در عملکرد باروری تا حدی معکوس کند.
چاقی در دوران کودکی می تواند تأثیرات جدی بر سلامت دوران بزرگسالی همچون افزایش ریسک مبتلاشدن به سرطان، بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ داشته باشد. چاقی همین طور با مشکلات باروری در مردان و زنان ارتباط دارد.
دکتر «سولن رِرات» و همکارانش در بیمارستان «دانشگاه آنژه» در فرانسه مطالعه کردند که چگونه یک برنامه کاهش وزن ۱۲ هفته ای در ۳۴ پسر ۱۰ تا ۱۸ ساله بر فاکتورهای سلامت باروری و متابولیسم تأثیر می گذارد.
به گفته پژوهشگران، پسرانی که در طول سه ماه وزن خودرا کاهش دادند، سطح انسولین آنها بهبود یافت و میزان تستوسترون آنها افزایش پیدا کرد. همین طور در این مطالعه علائمی وجود داشت که نشان می داد سلول های لیدیگ در بیضه ها که در اثر چاقی تغییر کرده بودند، معکوس شده اند. سلول های لیدیگ شاخص باروری هستند.
یافته های این مطالعه بر ضرورت در نظر گرفتن چاقی در دوران کودکی بعنوان عاملی در مسائل باروری در آینده تاکید می کند.
دکتر رِرات اضافه کرد: به شدت سفارش می نماییم مدیریت سریع چاقی کودکان برای از بین بردن این اختلالات و جلوگیری از مشکلات باروری در آینده و همین طور کاهش خطرات سایر بیماریهای ناتوان کننده لازم است.
ررات هشدار داد: مطالعه ما فقط اثرات تعداد کمی از پسران چاق را بعد از یک برنامه آموزشی درمانی ۱۲ هفته ای ارزیابی کرد. مطالعات بیشتر با پیگیری طولانی مدت مورد نیاز است تا به مطالعه کامل تأثیر کاهش وزن بر عملکرد تولید مثل کمک نماید.
چاقی مشکلی است که برخی از کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. وزن کودکان چاق، نسبت به سن و قدشان، بیشتر از حد معمول است.
چاقی در کودکان مشکلات زیادی را به بار می آورد. مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا از کودکی شروع شده و تا بزرگسالی ادامه می یابند. خیلی از کودکان چاق تا بزرگسالی نیز چاق باقی می مانند، به ویژه اگر یکی از والدین یا هر دو آنها چاق باشند. چاقی در کودکی همین طور ممکنست سبب اعتماد به نفس ضعیف و افسردگی شود.
یکی از بهترین راه حل ها برای کاهش چاقی در کودکان، بهبود تغذیه و عادت های ورزشی کل خانواده است. درمان و جلوگیری از چاقی در کودکی، به سلامت فعلی و آینده کودکان کمک می نماید.

علایم چاقی در کودکان
هر کودکی که کمی اضافه وزن دارد، لزوما چاق نیست. برخی از کودکان استخوان بندی درشتی دارند. علاوه بر آن، کودکان بطور طبیعی مقدارهای متفاوتی از چربی را در مراحل مختلف رشد در بدن خود دارند. پس تنها با نگاه کردن نمی توان تشخیص داد که اضافه وزن کودک ناشی از یک مشکل در سلامتی وی است یا خیر.
شاخص توده ی بدنی (BMI) یک راهنمای آماری وزن نسبت به قد، و معیار پذیرفته شده اضافه وزن و چاقی است. پزشک با بهره گیری از این شاخص، نمودار رشد و در صورت لزوم، بوسیله دیگر آزمایش ها مشخص می کند که آیا کودک اضافه وزن و مشکلات متعاقب آنرا دارد یا خیر.

1400/07/05
14:32:14
5.0 / 5
848
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سلامت