واکسن روسی اسپوتنیک لایت در ایران به ثبت رسید

واکسن روسی اسپوتنیک لایت در ایران به ثبت رسید

سلامت: صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه امروز چهارشنبه اعلام نمود که واکسن روسی کرونا معروف به «اسپوتنیک لایت» از جانب جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از مسکو به نقل از بیانیه صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که در سایت آن انتشار یافته است ایران که بهمن سال قبل «اسپوتنیک وی» را ثبت کرده بود واکسن اسپوتنیک لایت را نیز تایید و ثبت نمود.

اسپوتنیک لایت نخستین جزء واکسن اسپوتنیک وی محسوب می شود

این صندوق هدف از استفاده از واکسن های های یک مرحله ای را تسریع در واکسیناسیون مردم و ایجاد سریعتر ایمنی جمعی عنوان نمود.

نشریه پیشرو پزشکی لانست (The Lancet) نتایج مطالعه بر روی اسپوتنیک لایت، در بین ۴۰ هزار سالمند در آرژانتین را رونمایی نمود. این واکسن اثربخشی بین ۷۸.۶-۸۳.۷ درصدی در مقابل کووید را نشان داد که بطور قابل توجهی بالاتر از بیشتر واکسن های ۲ جزئی است.

مراحل اول و دوم آزمایش بالینی واکسن ضدکرونای «اسپوتنیک لایت» در اوایل ماه ژانویه سال جاری میلادی با مجوز رسمی وزارت بهداشت روسیه شروع شد و مرکز ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه، این آزمایش ها را برعهده داشت.
کریل دمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (دست اندر کار تامین مالی طرح تولید واکسن اسپوتنیک وی) پیش تر اعلام نموده بود که اسپوتنیک لایت نوع جدید واکسن اسپوتنیک وی بیشتر به کشورهای دیگر عرضه خواهد شد.

درخواست سفیر ایران برای ثبت واکسن اسپوتنیک لایت
کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اوایل ماه جاری با اعلان اینکه واکسن "اسپوتنیک وی" از دو جزء تشکیل شده است که تولید جزء دوم مشکلاتی دارد و روس ها از روی جزء اول واکسنی را به نام اسپوتنیک لایت ساختند و ۸۰ درصد مصونیت دارد، اضافه کرد: مدتی است که طرف های روسی اصرار می کنند که واکسن لایت را در ایران ثبت بکنید و بدین سبب از وزارت بهداشت خواسته بود که هر چه سریعتر برای ثبت این واکسن تعیین تکلیف کند.

جلالی اشاره کرد: آنچه در ایران بعنوان تولید مشترک انجام می شود، تحت لیسانس روسیه است و قراردادها به شکلی است که شرکتها زیر نظر روسیه باید اینها را به فروش برسانند. بدین سبب درخوست ما این است که وزارت بهداشت در حداقل زمان برای ثبت اسپوتنیک لایت تعیین تکلیف کند و اگر مورد پذیرش هست و حتی شرکت داخلی ما هم درحال تولید آنست، زودتر تصمیم گیری شود.

1400/06/24
20:51:17
5.0 / 5
911
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سلامت