یافته جدید محققان؛

داروهای سوزش معده با ریسك بالاتر كووید 19 مرتبط هستند

داروهای سوزش معده با ریسك بالاتر كووید 19 مرتبط هستند

سلامت: نتایج تحقیق جدید نشان میدهد داروهای متداول سوزش معده نظیر Prilosec (اُمپرازول) و Nexium (اس اُمپرازول) احتمال مبتلاشدن به بیماری كووید 19 را می افزایند.به گزارش سلامت به نقل از مهر، پژوهشگران با نظرسنجی آنلاین از بیش از ۵۳ هزار امریکایی که همگی دارای سابقه ریفلاکس اسیدی، سوزش معده یا بیماری ریفلاکس گوارشی بودند دریافتند خیلی از آنها برای کاهش میزان اسید معده شان از داروهای بازدارنده پمپ پروتون (PPI) استفاده می کردند.
همچنین بیش از ۶ درصد شرکت کنندگان اعلام نموده بودند که تست کرونا آنها مثبت بوده است.
یافته ها نشان داد افرادی که روزی یکبار داروهای PPI مصرف می کردند دو برابر بیشتر با ریسک مبتلاشدن به کووید مواجه بودند. افرادی هم که روزی دو بار از این داروها مصرف می کردند خطر ابتلایشان به بیماری کووید ۱۹ حدود چهار برابر بیشتر بود.
دکتر «کریستوفر الماریو» سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی سینای لس آنجلس، می گوید: داروهای PPI در توقف تولید اسید معده بسیار موثر هستند. اما با کاهش اسید معده خطر عفونت های روده، اسهال و مسمومیت غذایی افزایش می یابد.
وی می افزاید: مطالعات اخیر نشان میدهد کروناویروس در بزاق وجود داشته و امکان هضم آن در معده وجود دارد. و در خیلی از افراد هم مشاهده شده است که کووید بر سیستم معده و روده تاثیر می گذارد.
محققان تاکید می کنند مطالعه بیشتری برای تایید یافته های این نظرسنجی لازم است.


منبع:

1399/04/25
23:54:16
5.0 / 5
1429
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت