بررسی موضوع بازگشایی مدارس، امنیت خلیج فارس و خشونت مقابل زنان در مجلس

بررسی موضوع بازگشایی مدارس، امنیت خلیج فارس و خشونت مقابل زنان در مجلس

سلامت: موضوع بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، امنیت خلیج فارس، بررسی تحولات افغانستان و لایحه خشونت مقابل زنان همچون مواردی است که این هفته در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی بررسی می شود.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مجلس شورای اسلامی این هفته و در ایام یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه تشکیل جلسه می دهد.
همچنین کمیسیون های تخصصی مجلس نیز جهت بررسی طرح ها، لوایح، موارد مطروحه روز و تحلیل و ارزیابی گزارش کمیته های تخصصی نیز تشکیل جلسه خواهد داد.
بررسی موضوع بازگشایی مدارس در کمیسیون آموزش و تحقیقات
ادامه بررسی شور دوم طرح جهش تولید دانش بنیان در روز یکشنبه این هفته در اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس بررسی می شود. همین طور در همین روز، انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیون برای عضویت در کمیسیون مشترک طرح «حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی»، انتخاب دو نفر از اعضای کمیسیون برای عضویت در کمیسیون مشترک لایحه شفافیت و طرح الزام به انتشار داده و اطلاعات و انتخاب پنج نفر از اعضای کمیسیون برای عضویت در کمیسیون مشترک طرح جامع توسعه فناوری های مکان محور(ژئوماتیک) در کشور در دستور کار کمیسیون قرار دارد.
در روز سه شنبه نیز بررسی موضوع مهم بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در وضعیت کرونائی کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش در برنامه کمیسیون آموزش است.
بررسی لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت در کمیسیون اجتماعی
کمیسیون اجتماعی مجلس در هفته جاری ادامه بررسی طرح تاسیس شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و یا استانی و طرح اصلاح ماده (۵) قانون تاسیس شرکت های تعاونی و توسعه و عمران شهرستانی» را با حضور مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دیوان محاسبات و سایر دستگاه های مربوطه دردستور کار دارد.
همچنین کمیته اداری و استخدامی بمنظور ادامه بررسی طرح گزینش مدیران و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی و جلسه مشترک کمیته های زنان و خانواده و لطمه های اجتماعی کمیسیون اجتماعی بمنظور بررسی لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت و طرح صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت نیز در دستور کار کمیسیون است.
ادامه بررسی طرح اصلاح ماده (۵) قانون بیمه کارگران ساختمانی و بررسی لایحه تصویب مقاوله نامه حق تشکل و مذاکره دسته جمعی نیز برای دستور کار این کمیسیون پیش بینی شده است.
تحولات خلیج فارس در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بررسی می شود
نمایندگان کمیسیون امنیت ملی در روز سه شنبه به مرور آخرین اخبار و تحولات با حضور معاونت پلیس اطلاعات و امنیت نیروی انتظامی می پردازند.
همچنین بررسی آخرین اخبار و تحولات خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان، وضعیت ناوگروه نداجا در شمال اقیانوس اطلس با حضور امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش از دیگر برنامه های اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روز سه شنبه هفته جاری است.
طرح اصلاح قانون بخشنامه داخلی قوه مقننه بررسی می شود
اعضای کمیسیون بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی در ایام سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری ادامه بررسی و جمع بندی طرح اصلاح بخشنامه داخلی مجلس را در دستورکار دارند.
تحولات افغانستان و مسائل مرزی در دستور کار کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها
اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در روز یکشنبه ۱۴ شهریورماه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشوررا در دستور کار دارند. همین طور تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از سال ۱۳۹۲ و تقاضای تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهوری نیز در این جلسه بررسی می شود.
بررسی طرح اصلاح جدول حوزه های انتخابیه مجلس شورای و بررسی طرح و لوایح کمیته های تخصصی و بررسی دستور کار کمیته مدیریت بحران در برنامه کاری این کمیسیون قرار دارد.
سه شنبه ۱۶ شهریور اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تحولات افغانستان و مسائل مرزی را با حضور دستگاه امنیتی، مرزبانی و کارشناسات مرکز تحقیقات بررسی می کنند. همین طور کارگروه بررسی طرح ناظر بر تاسیس و فعالیت سازمان های مردم نهاد (غیردولتی) با حضور کارشناس مرکز تحقیقات و دستگاههای اجرائی تشکیل جلسه می دهد.
کمیسیون اصل ۹۰ در ۱۴ و ۱۶ شهریور تشکیل جلسه می دهد
هیات رئیسه کمیسیون اصل نود روز یکشنبه با روسای کمیته ها نشستی را برگزار می نماید و روز سه شنبه نشست عمومی کمیسیون جهت بررسی موضوعات و پرونده های مطروحه برگزار می شود.
وضعیت کرونای کشور در کمیسیون بهداشت مجلس بررسی می شود
آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور با حضور معاونان بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت، رئیس سازمان غذا و دارو و رییس انستیتو پاستور و بررسی وضعیت دارو و غذا در دولت سیزدهم در کمیته دارو و غذا در روز یکشنبه توسط اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی می شود.
ادامه بررسی مشکلات فعالان حوزه تجهیزات پزشکی در کمیته سلامت، تجهیزات و ملزومات پزشکی و آزمایشگاهی، بررسی چالش های بیمه ای قانون پشتیبانی از معلولان و تبیین راهکارهای برون رفت از وضع موجود در کمیته بهزیستی و توانبخشی، استماع گزارش مسئولان مرکز پژوهش های مجلس در مورد پایش و احصا میزان تحقق احکام برنامه ششم توسعه در کمیته برنامه ششم توسعه و بررسی چالش های موجود در پوشش بیمه ای قانون پشتیبانی از معلولان و راه های برون رفت از آن در دستور کار روز دوشنبه کمیسیون قرار دارد.
بررسی درخواست اعمال ماده ۲۳۴ بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی در مورد استنکاف رئیس وقت ستاد مقابله با کرونا از اجرای قانون، استماع گزارش دیوان محاسبات کشور در مورد هزینه کرد بودجه بخش سلامت در سال ۱۳۹۹ خصوصاً بخش دارو و تجهیزات پزشکی و اتخاذ تصمیم در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی تحقیقات نیز برای دستور روز سه شنبه کمیسیون پیش بینی شده است.
بررسی طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران کشور در کمیسیون حقوقی و قضایی
کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در روز یکشنبه طرح اصلاح قانون مجازات بی نظمی گران در نظام اقتصادی کشور و همین طور طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی بعد از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی در کارگروه حقوق جزا و جرم شناسی را بررسی می کند.
در روز دوشنبه نیز بررسی طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول در کارگروه حقوق خصوصی و طرح تشکیل سازمان نظام داوری جمهوری اسلامی ایران در کارگروه حقوق عمومی و بین الملل بررسی خواهد شد.
طرح اصلاح قانون مجازات بی نظمی گران در نظام اقتصادی کشور نیز در روز سه شنبه در این کمیسیون بررسی می شود.
جمع بندی طرح پشتیبانی از ورزش و ورزشکاران در کمیسیون فرهنگی
کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه انتخاب چهار نفر از اعضاء برای عضویت در کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی و انتخاب دو نفر از اعضاء برای عضویت در کمیسیون مشترک لایحه شفافیت و طرح الزام به انتشار داده و اطلاعات را دستور کار دارد.
همچنین جمع بندی طرح پشتیبانی از ورزش و ورزشکاران در کمیته تربیت بندی و جوانان نیز در این کمیسیون بررسی می شود.
رای گیری نهایی برای تحقیق و تفحص از شرکت شستا در کمیسیون اقتصادی
عضویت در هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، عضویت در کمیسیون های مشترک طرح های الزام به انتشار اطلاعات و شفافیت و عضویت در کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در دستور کار کمیسیون اقتصادیست.
رای گیری تقاضای اعمال ماده ۲۳۴ بخشنامه داخلی مجلس درباب مغایرتهای قانونی در اجرای قانون چک، اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، رای گیری نهایی درباراپه تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت شستا از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ نیز در دستور کار کمیسیون قرار دارد.
همچنین ادامه بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه، بررسی لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران ودولت جمهوری کرواسی در مورد کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی و انتخاب نایب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی در دستور کار این کمیسیون است.
رای گیری نهایی درباب طرح اصلاح قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران، بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری- صنعتی سرخس- دوغارون و مازندران و بررسی لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) نیز مقرر است این هفته در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شود.
وزرای نفت و نیرو به کمیسیون انرژی می روند
بررسی مسائل، موضوعات و اولویتهای بخش نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی با حضور وزیر نفت و بررسی مسائل، موضوعات و اولویتهای بخش آب و برق با حضور وزیر نیرو در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس است.
رییس سازمان برنامه و بودجه در کمیسیون مربوطه حاضر می شود
دعوت از رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور برای انجام معارفه و تبادل نظر درباب برنامه ها و اولویتهای سازمان در سالجاری و بودجه سال آینده و بررسی طرح اصلاح ماده ۱۲۴ قانون برنامه ششم توسعه در دستور کمیسیون برنامه و بودجه است.
لایحه اصلاح قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته در برنامه و بودجه و محاسبات، طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور و تعیین ومعرفی اعضای هیات تحقیق وتفحص از دریافت وپرداخت حقوقهای نجومی نیز در برنامه این کمیسیون قرار دارد.
بررسی طرح پشتیبانی از سرمایه گذاری خارجی ضد تحریمی در کمیسیون صنایع و معادن
بررسی طرح پشتیبانی از سرمایه گذاری خارجی ضد تحریمی، انتخاب اعضای هیات تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان ملی استاندارد ایران و رای گیری درباب تعیین اعضای کمیسیون مشترک طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی در دستور کار این هفته کمیسیون صنایع و معادن مجلس است.
همین طور بازدید اعضای کمیسیون از شرکت ارتباط سیار ایران (همراه اول)، پیگیری بازدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن از مراکز صنعتی شهرستان شاهین شهر و میمه و برخوار نیز توسط کمیسیون و در هفته جاری انجام می شود.
وزیر راه و شهرسازی به کمیسیون عمران می رود
بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، دعوت از وزیر راه و شهرسازی برای ارائه برنامه درباب اجرای قانون جهش تولید مسکن و دعوت از رییس سازمان برنامه و بودجه کل کشور درباب بودجه پروژه های عمرانی کشور در دستور کار این هفته کمیسیون عمران قرار دارد.
این هفته رئیس کمیسیون کشاورزی انتخاب می شود
کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در هفته جاری انتخاب رئیس کمیسیون را در دستور کار دارد.
همین طور انتخاب ۳ نفر از اعضای کمیسیون جهت عضویت در کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح جامع توسعه فناوریهای مکان محور (ژئوماتیک) در کشور و بررسی طرح الحاق یک تبصره به قانون تضمین خرید محصولات اساسی اصلی ۴۹۷ کشاورزی نیز توسط اعضا و در هفته جاری صورت خواهد گرفت.
بررسی طرح سامانه ثبت زراعت و بررسی لایحه تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتیها ۱۹۷۳ نیز این هفته در کمیسیون کشاورزی صورت خواهد گرفت.منبع:

1400/06/13
22:55:47
5.0 / 5
850
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سلامت