كادر درمان كرمانشاه جلوتر از خط مقدم كرونا ایستاده است:

گلستان کرونا

گلستان کرونا

به گزارش سلامت ایرنا- حتی بحران پیک پنجم کرونا هم موفق به تضعیف کادر درمان کرمانشاه نشده و مراکزی مانند بیمارستان فوق تخصصی «گلستان» با همان کیفیت نخست درحال خدمت رسانی هستند؛ هرچند سهل انگاری و تعداد بالای بیماران جدید، نمی گذارد هیچ تختی در گلستان خالی بماند و آمار مرگ ها را هم ۲ رقمی کرده است.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا؛ ۱۴ کرمانشاهی فقط در ۲۴ ساعت گذشته مقابل «کرونا» زانو زدند و در بین اشک و آه، عزیزانشان را ترک کردند تا آمار قتل های این ویروس وحشی در استان به ۲ هزار و ۱۷۷ نفر برسد.
یکی از این جانباختگان مادر ۳۲ ساله ای بود که ۱۵ مرداد و در همان روز زایمانش راهی بخش آی سی یو در بیمارستان فوق تخصصی گلستان شد اما با وجود تلاش شبانه روزی کادر درمان و وجود تجهیزات مدرن پزشکی تنها ۲۳ روز دوام آورد و بامداد امروز روحش به پرواز درآمد، بی آنکه حتی یک مرتبه نوزاد دخترش را ببیند. ساعاتی بعد یک کرونایی بدحال دیگر بر روی تخت او جای گرفت که مشخص نیست چه سرنوشتی در انتظارش است.
«از همان زمان بستری این مادر، خیلی برای او زحمت کشیدیم اما متأسفانه روزبه روز حالش وخیم تر شد و متأسفانه ساعت هشت و نیم بامداد امروز دوشنبه او را از دست دادیم؛ امیدوارم دیگر هیچ فرزندی به خاطر کرونا سایه سر و پشتیبان خویش را از دست ندهد.» این جملات را «پرستو غلامی»، مدیر خدمات پرستاری بیمارستان گلستان با بغض و ناراحتی می گوید و با لحنی سرشار از خواهش از همه کرمانشاهی ها می خواهد که بیشتر به فکر سلامتی و جان خود و عزیزانشان باشند.
دقایقی بعد صدای گریه خانم «جعفرپناه»، پرستار بخش مراقبت های ویژه مرکز گلستان، همه را متأثر می کند. او می گوید از اینکه بخشی از شهروندان اعتنایی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی نمی کنند، روح و روانش بهم ریخته است: «وقتی در خیابان مردم را بدون ماسک می بینیم، انگیزه مان تحلیل می رود.»
بیمارستان گلستان کرمانشاه - دوشنبه هشتم شهریور در لبه پرتگاه
بخش آی سی یو در بیمارستان فوق تخصصی گلستان مملو از بیمارانی است که بر اثر یک سهل انگاری زمینگیر شده و بدون دستگاه هم قادر به نفس کشیدن نیستند؛ خیلی از آنها تا لبه پرتگاه می روند، بخشی سقوط می کنند و تسلیم مرگ می شوند و بخشی هم با تلاش کادر درمان به آغوش خانواده برمی گردند.
خانم فاطمی، مادر حدود ۶۰ ساله ای است که می گوید: پس از رفتن به مراسم ختم خواهر زاده ام درگیر کرونا شدم و کارم به بستری در بیمارستان گلستان کشید.
«برای یک کار اداری مجبور به رفت وآمد زیادی به خارج از منزل شدم اما گرچه تلاش کردم پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنم اما مبتلا و در بیمارستان بستری شدم.» این را هم خانم میان سالی می گوید که در همان اتاق خانم فاطمی بستری است.
یک زن میان سال هم که در تهران درگیر کرونا شده، کارش به بستری در مرکز گلستان کشیده است: «پزشک به من اظهار داشت که در منزل استراحت کنم و بیشتر به خودم برسم اما من گوش نکردم و الان این جا هستم.»
حسن یزدانی، پرستار مرکز گلستان می گوید: بیشتر بیمارانی که در این جا بستری هستند، در دورهمی های خانوادگی یا مراسم های شلوغ مبتلا شده اند و این یک اخطار برای همه ماست تا سفارش های بهداشتی را جدی بگیریم.
بیمارستان گلستان کرمانشاه - دوشنبه هشتم شهریور کرونا در اوج
با شروع پیک پنجم انتشار کرونا از ماه گذشته ضریب اشغال تخت های بیمارستانی در استان به شدت روبه افزایش است و روزبه روز بر تعداد بستری ها افزوده می شود به صورتی که الان هزار و ۵۲۶ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند؛ ۲۱۲ نفر از آنان در بخش مراقبت های ویژه و ۴۳ بیمار هم اینتوبه (اتصال دستگاه اکسیژن به نای) هستند که بازگشتشان به زندگی پر از ابهام است.
این تعداد بیمار بستری در استان، بالاترین آمار از زمان آغاز انتشار کرونا در کرمانشاه است و همین مبحث نگرانی ها را از افزایش تقاضا برای بستری و شاید احتمال کاهش میزان خدمات افزایش داده است.
«لیلی ناطق»، سوپر وایزر آموزشی بیمارستان گلستان می گوید: با عنایت به حجم زیاد بیماران و محدودیت اورژانس مرکز گلستان، اورژانس این مرکز به بیمارستان امام رضا منتقل شده که امیدواریم ورودی بالای بیماران با همکاری مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی کاهش پیدا کند و ما باردیگر شاهد روزهای خوبی در استان باشیم.
بیمارستان گلستان کرمانشاه - دوشنبه هشتم شهریور ارائه خدمات مطلوب به کرونایی ها
بیمارستان سوانح و سوختگی گلستان سال ۱۳۹۸ در مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) به بهره برداری رسید اما شیوع گسترده ویروس کرونا کاری کرد که چند ماه بعد این بیمارستان تبدیل به مرکز تخصصی بیماران در ارتباط با کرونا شد.
گرچه الان میزان انتشار کرونا در استان به بی سابقه ترین وضعیت خود رسیده اما کیفیت خدمات مرکز گلستان پایین نیامده است.
بیمارستان گلستان کرمانشاه - دوشنبه هشتم شهریور با این حال رئیس مرکز گلستان به کرمانشاهی ها اخطار می دهد که شرایط بحرانی کنونی را جدی بگیرند و با سهل انگاری، سلامتی خود و عزیزانشان را در معرض خطر جدی قرار ندهند.
دورهمی ها، متهم اول
دکتر «سیاوش وزیری»؛ رئیس مرکز گلستان، اظهار داشت: الان بخش عمومی و ۲ بخش آی سی یو بیمارستان گلستان به صورت کامل پر شده و بیشتر بستری ها هم کسانی هستند که در مهمانی ها، دورهمی ها و مراسم های شلوغ در فضای سربسته درگیر کرونا شده اند.
او سفارش کرد که شهروندان برای هیچ کار غیرضروری از منزل خارج نشوند و در فضاهای سربسته اجتماع نکنند و به هر علتی که مجبور به قرار گرفتن در کنار دیگران شدند، فاصله گذاری ۲ متر را رعایت نمایند.
وزیری با تکیه بر اهمیت و لزوم تزریق واکسن کرونا اظهار داشت: شهروندانی که امکان تزریق این واکسن را دارند در سریع ترین زمان ممکن مبادرت به دریافت آن کنند و امیدوارم با تزریق گسترده واکسن بتوانیم طی ماههای آینده مانع شکل گیری بحران جدید یعنی موج ششم کرونا در کشور شویم.
بیمارستان گلستان کرمانشاه - دوشنبه هشتم شهریور
دکتر وزیری درحال بررسی پرونده بیماران به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) بزرگترین، مجهزترین و مدرنترین مرکز آموزشی درمانی و تحقیقاتی منطقه غرب و شمال غرب کشور است که در ۱۵ بهمن ۱۳۸۴ به صورت رسمی به بهره برداری رسید. این مجتمع بیمارستانی کار خویش را با ۵۱۵ تخت آغاز کرد و الان با وجود ۷۱۴ تخت مصوب، دارای ۸۴۰ تخت فعال است.
اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ نفر شامل فوق تخصص، متخصص، پرستار، ماما و سایر پرسنل در بخش های مختلف در این بیمارستان به صورت شبانه روزی در جهت ارائه خدمات به مردم تلاش می کنند.
بیمارستان گلستان کرمانشاه ۲ هزار و ۶۸۰ تخت بیمارستانی حالا در چارچوب ۱۸ بیمارستان دولتی دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، سه بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تأمین اجتماعی در استان کرمانشاه فعال است که مجتمع امام رضا یکی از بزرگترین بیمارستان های استان و منطقه غرب کشور است.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برپایه رنگ بندی جدید وضعیت ۱۰ شهرستان استان را از ۱۶ مرداد قرمز، یک شهرستان نارنجی و سه شهرستان را زرد اعلام نمود.

1400/06/09
10:32:15
5.0 / 5
936
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت