سفیر ایران در روسیه مطرح كرد

زوایای پیدا و پنهان تهیه و تأمین واکسن روسی کرونا

زوایای پیدا و پنهان تهیه و تأمین واکسن روسی کرونا

به گزارش سلامت ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ضمن تبیین فرآیند همکاری تهران و مسکو در زمینه مهار کرونا و هم تهیه و تولید واکسن این ویروس، به برخی ابهامات مطرح شده در این حوزه پاسخ داد و زوایای پیدا و پنهان این مسئله را شرح داد.


دریافت 38 MB کاظم جلالی روز یکشنبه در گفتگو با ایرنا در زمینه فرآیند تهیه واکسن روسی "اسپوتنیک وی" و تولید مشترک آن اظهار داشت: به لحاظ زمانی مبحث در سه مقطع شکل گرفت، مقطع اول زمانی بود که کرونا اخیرا در چین شیوع پیدا کرده اما هنوز در جهان فراگیر نشده بود و در ظاهر کرونا به روسیه منتقل نشده بود. در آن زمان همت ما این بود که هر چه سریعتر کمک هایی را به کشور ارسال نماییم.
جلالی اضافه کرد: در همین راستا در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ چندین محموله از کیت های تشخیص ویروس کووید - ۱۹ و بعضی از دستگاههای تنفسی را از روس ها تحویل گرفتیم و به ایران ارسال کردیم؛ ضمن این که مقداری کمک های نقدی هم برای نهادهای حمایتی کشورمان به منظور کمک به خانواده های بی بضاعت در شرایط کرونایی تقدیم شد.

وی خاطرنشان کرد: دوم فرودین ۹۹ زمینه ارتباط وزیر بهداشت ایران و روسیه را برای واکسن برقرار کردیم. بعد از آن هم هیچ دستورالعملی از هیچ نهادی نداشتیم؛ اما یک وظیفه وجدانی داشتیم که بحث واکسن را برای کشور پیگیری نماییم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اظهار نمود: در مرداد ۹۹ خبرهایی رسید که روس ها توانستند واکسن را کشف کنند و در همین زمان بود که مدیریت تولید مشترک واکسن اسپوتنیک و فروش واکسن در روسیه توسط پوتین به صورت متمرکز به صندوق سرمایه گذاری مستقیم این کشور با مدیریت «کریل دیمیتریف» واگذار شد.

جلالی افزود: برای اولین بار سفارت ایران با این مقام روس ارتباط برقرار کرد، در صورتیکه از ایران هیچ پیام و درخواستی در این مورد نداشتیم؛ در همان تماس به تفاهم رسیدیم که روی تولید مشترک کار نماییم.

وی اظهار داشت: بر این اساس از مرداد ماه سال ۱۳۹۹ تصمیم گرفتیم که به طور مستقیم و متمرکز با آقای دیمیتریف و معاونان وی برای همکاری مشترک روسیه و ایران ارتباط برقرار نماییم. روس ها هم اعلام آمادگی کردند که کار تولید مشترک واکسن به سرعت صورت گیرد که البته این فرآیند چنداه طول کشید تا ما بتوانیم وزارت بهداشت را قانع نماییم تا در این حوزه، کار کنند.
سفیر ایران در روسیه افزود: بر همین اساس، پیش نویس قرارداد با عنوان یادداشت تفاهم «عدم افشای اطلاعات» در ارتباط با تولید مشترک معروف به قرارداد «محرمانگی» ارسال شد و سپس قرارداد دوم را فرستادیم که پس از سه ماه به امضا رسید.

جلالی خاطرنشان کرد: در بحث تولید مشترک که روس ها می گفتند شرکت معرفی کنید اما طرف ایرانی می اظهار داشت که شرکتهای ما درگیری واکسن های دیگر هستند و عملا دو شرکت مشخص شد که با روس ها کار کنند.

وی تصریح کرد: در آن زمان تبلیغات منفی ضد واکسن روس ها از جانب برخی افراد مطرح می شد اما بدون توجه، کار خویش را ادامه دادیم تا این که بهمن ماه کار تولید مشترک توسط شرکت اکتوور به شکل جدی مورد پیگیری قرار|گرفت و در کنار آن شرکت سیناژن هم فعال بود.

این دیپلمات جمهوری اسلامی اضافه کرد: در نهایت، شرکت اکتوور کارش را با طرف روس شروع کرد که پس از چند بار ارسال سلول، بار چهارم تایید شد که فاصله زمانی ارسال سلول ها هم به درازا کشید.

اعلام تولید سه میلیون دُز واکسن اسپوتنیک در ماه توسط از جانب شرکت ایرانی
سفیر جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود هم اکنون تولید مشترک در ایران به جایی رسیده است که بر مبنای گفته مسئول این شرکت، کار با راکتور ۲۰۰ لیتری را آغاز کرده اند و قرار شده است پس از یک هفته ۲۰۰ هزار دُز و طی یک ماه ۵۰۰ هزار تولید کنند و در دو ماه آینده هم می توانند به دو و نیم تا سه میلیون دُز برسانند.

درخواست روسها برای ثبت واکسن اسپوتنیک لایت توسط ایران
جلالی توضیح داد که واکسن "اسپوتنیک وی" از دو جزء تشکیل شده است که تولید جزء دوم مشکلاتی دارد و روس ها از روی جزء اول واکسنی را به نام اسپوتنیک لایت ساختند که ۸۰ درصد مصونیت دارد و مدتی است که طرف های روسی اصرار می کنند که واکسن لایت را در ایران ثبت بکنید که وزارت بهداشت سه دلیل برای ثبت نکردن آورده است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت می گوید که لازم نیست ثبت گردد، چون این همان جزء اول "اسپوتنیک وی" هست و احتیاج به ثبت ندارد یعنی در واقع ما آنرا هم ثبت کرده ایم. دلیل دوم این که وزارت بهداشت گفته است روسیه هر میزان واکسن لایت دارد به ما بدهد که ما همین هم اکنون خریداری می نماییم و البته روس ها در این مورد به جمع بندی نرسیده اند و هنوز اعلام نکرده اند که چقدر موجودی دارند و چقدر به ما می فروشند.
سفیر ایران در روسیه دلیل سوم وزارت بهداشت را این گونه بیان کرد که اگر واکسن اسپوتنیک لایت ثبت گردد، مشخص نیست به ما فروخته شود.
وزارت بهداشت برای ثبت اسپوتینک لایت تعیین تکلیف کند
جلالی تصریح کرد: آنچه در ایران بعنوان تولید مشترک انجام می شود، تحت لیسانس روسیه است و قراردادها بگونه ای است که شرکت ها زیر نظر روسیه باید اینها را به فروش برسانند. ازاین رو درخوست ما این است که وزارت بهداشت در حداقل زمان برای ثبت اسپوتنیک لایت تعیین تکلیف کند و اگر مورد پذیرش هست و حتی شرکت داخلی ما هم درحال تولید آن است، زودتر تصمیم گیری شود.

فرایند تولید مشترک کاملا توسط وزارت خارجه انجام شد
کاظم جلالی سفیر ایران در فدراسیون روسیه اعلام نمود کار تولید مشترک واکسن در داخل کشور کاملا توسط وزارت خارجه و سفارت پیگیری شد، اظهار نمود: کار را با جدیت پیش بردیم و حتی برای این کار در زمینه های مختلف پیگیری بسیار زیادی کردیم تا به سرانجام رسید.
وی با اشاره به اینکه بحث خرید واکسن روسی که برای اولین بار توسط سفارت مطرح و با انتقاداتی هم مواجه گردید، خاطرنشان کرد: در دیماه ۹۹ وزیر وقت بهداشت و درمان از سفارت خواست که مقداری واکسن بخرد که طرف روس اعلام نمود برای این کار ابتدا آنرا ثبت و سپس قرار داد عقد کنید.
جلالی تصریح کرد کار ثبت زمان زیادی برد و سرانجام در ۵ بهمن ۹۹ در ایران ثبت و هفت بهمن هم توسط وزیر خارجه وقت ایران در روسیه ثبت آن اعلام گردید.
سفیر جمهوری اسلامی عنوان کرد: پس از ثبت واکسن برای قرارداد، باز هم خود وزارت خارجه بود کارهای آنرا البته بر مبنای اصول اعلام شده وزرات بهداشت پیگیری کرد تا این که این قراراداد در فوریه ۲۰۲۱ ( اسفند ۹۹) بسته شد و چون قرار بر این بود که در دهه فجر واکسیناسیون شروع شود، ما از سوی روس برای تحویل واکسن درخواست کردیم در حالیکه هنوز قرارداد نداشتیم.
جلالی خاطرنشان کرد: روسها همکاری کردند و ۲۰ هزار دُز تحویل دادند که در واقع اولین واکسیناسیون در ایران با واکسن روسی شروع شد. بعد هم که قرارداد بسته شد، کار ارسال و تحویل هم توسط وزارت خارجه و سفارت انجام شد و بعد آن هر شخصی یا شرکتی که می گفت می توانیم واکسن بخریم، ما آمادگی خویش را برای تسهیل کار آنها اعلام کردیم.

چند نکته مهم در باره خرید واکسن روسی
سفیر ایران در فدراسیون روسیه اظهار نمود: تصور عموم بر این است که "اسپوتنیک وی" در روسیه وجود دارد و به سرعت میتوان خرید یا قراداد بست اما تصورها نادرست است.
جلالی خاطرنشان کرد: روسیه فروش واکسن را تنها در یک واحد به نام صندوق سرمایه گذاری مستقیم متمرکز کرده است که فقط این نهاد واکسن می فروشد. برخی در کشور هم تلاش کردند که از مبحث خرید واکسن سو استفاده کنند و بدون این که کار نتیجه بخشی داشته باشند، ارز کشور را به هدر دهند که جلوی آنها گرفته شد.
وی با اشاره به اینکه اگر روس ها واکسن داشته باشند در چارچوب همان قرارداد کلان باید تحویل دهند، تصریح کرد: چون تولید جزء دوم واکسن "اسپوتنیک وی" در روسیه مشکل هست، تولید در این کشور بالا نیست. البته اراده دولت روسیه این است که به تعهدات خود عمل کند.
دیپلمات ارشد ایران در روسیه درباره چرایی عدم اجرای قراردادها هم اظهار نمود: به این علت که فرآیند کار پیچیده است و گاهی محاسبات در فرآیند تولید درست از در نمی آید و به همین خاطر گاهی اجرای تعهد به درازا کشیده می شود.
جلالی تصریح کرد: با این وجود ما روزانه پیگیر هستیم و رئیس جمهوری اسلامی ایران که به تازگی با پوتین مکالمه تلفنی داشت هم تصریح کرد که که روسیه به تعهداتش عمل کند و طرف های روس هم وعده دادند که با بالا بردن توانمندی خود و بهتر شدن وضعیت تولیدات، واکسن را بتوانند در اختیار ما قرار دهند.


1400/06/08
10:23:57
5.0 / 5
1060
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت