یادداشت؛

وضعیت نامناسب درمانگاه گرمسار مورد توجه مسئولان باشد

وضعیت نامناسب درمانگاه گرمسار مورد توجه مسئولان باشد

سلامت: یکی از مطالبات مردم گرمسار رسیدگی به وضعیت نابسامان درمانی، ارتقای کیفی و کمی زیرساخت های حوزه سلامت، تخت های بستری و امکانات به ویژه درمانگاه تخصصی این شهرستان است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها؛ محسن محمد عربی*: کلینیک تخصصی و فوق تخصصی امام (ره) گرمسار در سال ۹۵ با حضور وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد، این کلینیک در زمینی به وسعت دو هزار و ۵۰۰ مترمربع، با زیربنای ۷۵۰ مترمربع و ۲۰ اتاق در دو طبقه راه اندازی و درحال بهره برداری است.
به نظر می رسد باتوجه به جمعیت ۸۰ هزار نفری شهرستان های گرمسار و آرادان و شهر ایوانکی، این مقدار فضا کافی و مناسب خدمات دهی نیست و این مساله مشکلاتی را برای بیماران و همین طور پزشکان و کارکنان به وجود آورده است.
عدم تناسب تنها ساختمان کلینیک تخصصی و فوق تخصصی منطقه، با این تعداد اتاق و سالن انتظار کوچک سبب شده تا پاسخگویی به نیازهای جمعیت موجود صورت نگیرد لیکن می بایست برای خدمات رسانی مطلوب، این کلینیک گسترش و توسعه یابد.
با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی کشور، می طلبد که مسئولان ذی ربط در حوزه جذب اعتبار و گرفتن موافقت نامه برای توسعه این مکان اهتمام جدی داشته باشند.
نکته قابل توجه دیگر این که چنانچه ساختمان قدیمی بیمارستان امام که در جوار همین کلینیک قرار داشت با هزینه ای بمراتب کمتر از ساخت بنای جدید، مورد بهسازی و تعمیرات ساختمانی قرار می گرفت و حتی می توانست فضای لازم برای استقرار کلینیک و خدمات رسانی پزشکی و درمانی را تامین کند تا بیماران و کارکنان در این اوضاع نابسامانی کرونائی مجبور به تردد در راهروهای تنگ و باریک کلینیک نوساز نباشند.
بی سابقه است که دانشگاه علوم پزشکی سمنان در هیچیک از شهرستان های زیر مجموعه خود، دست به تخریب بنای ساختمانی بیمارستانی بزند و این مورد در سطح استان یک نمونه نادر شمرده می شود و حتی در شهرستان سمنان هم با تغییر کاربری بنای قدیمی بیمارستان ها از آنها استفاده بهینه تری می کنند.
بنابراین سوال اینجا است که چرا مسئولان دانشگاه علوم پزشکی سمنان، بنای ساختمان نه چندان قدیمی بیمارستان امام گرمسار که دارای شناژ و زیرساخت اساسی بوده و از نظر کارشناسان فنی و مهندسان ساختمانی استواری لازم را داشته با ضرب العجل تخریب کرده اند؟ چه مرجعی و با چه تخصصی تشخیص داده بود که این بنا غیر قابل استفاده بوده و می بایست تخریب گردد؟
بیمارستان تخریب شده امام خمینی (ره) در سال ۶۵ و در چهار طبقه با احتساب زیرزمین راه اندازی و با ۸۰ تخت خواب مورد بهره برداری قرار گرفته بود و در آن تمام واحدهای درمانی و پزشکی شامل درمانگاه و بخش های بستری داخلی، جراحی، اطفال، دیالیز، آی سی یو و سی سی یو، زنان و زایمان، تریا و اورژانس، چند اتاق عمل فعال، آندوسکوپی، آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی، سی تی اسکن، سردخانه و … استقرار داشت و بصورت شبانه روزی به بیماران خدمات پزشکی و درمانی ارائه می کرد.
متأسفانه به دلایلی که برای شهروندان هم نامشخص است، این بنای باارزش تخریب و نابودو اکنون به مخروبه ای در دل شهر گرمسار بدل شده است!
جایگزین این بنای مستحکم تخریب شده چه بنای مفید دیگری خواهد بود که بنای قبلی قابلیت تبدیل شدن به آنرا نداشته است؟ اگر تامین اعتبار و راه اندازی بنای جایگزین در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی سمنان نیست چرا بنای مستحکم قدیمی بصورت ضربتی تخریب شد؟ مسئول جبران خسارت وارده به بیت المال چه کسی است؟
امید می رود دستگاه های نظارتی بررسی و تحقیقات قانونی را به عمل آورند و همین طور دانشگاه علوم پزشکی سمنان دراین زمینه به افکار عمومی پاسخگو باشد و تا زمانی که بنای مناسب جدیدی جایگزین آن نشود مطالبه عمومی از مسئولان ذی ربط وجود داشته و فراموش نخواهد شد. روزنامه نگار و کنشگر مسائل اجتماعی


منبع:

1400/05/27
14:25:32
5.0 / 5
604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت