دبیر كمیته علمی كووید– ۱۹:

رمدسیویر در بهبود بیماران مبتلا به نوع خفیف کرونا تاثیر ندارد

رمدسیویر در بهبود بیماران مبتلا به نوع خفیف کرونا تاثیر ندارد

دبیر کمیته علمی کووید-19 با تاکید بر این که رمدسیویر در درمان بیماران خفیف یا بیمارانی که اینتوبه شده اند، فایده ندارد، اظهار داشت: فقط دسته خاصی از بیماران سود می برند که این مساله برمبنای دستورالعمل های معتبر دنیا نگارش شده است.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، عاطفه عابدینی در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، با اعلان اینکه این کمیته از اردیبهشت ۱۴۰۰ با ساختار و اعضای جدید، جلسات را بصورت منظم تشکیل داده، دستاوردها و دستورالعمل های مربوطه نیز منتشر و اطلاع رسانی شده است، درباره برخی اظهارنظرها در خصوص این که کمیته علمی کرونا تعطیل شده و جلسات آن با حضور اعضا برگزار نمی گردد، گفت: به هیچ عنوان این چنین نیست. ساختار این کمیته تغییر کرده و فعالیتش در قالب ۱۳ زیر کمیته تخصصی ادامه دارد.
وی اضافه کرد: برخی اساتید چون در پلت فرم های واکسن فعال شده بودند، تصمیم بر آن شد که از همکاران درگیر در امر درمان و تشخیص بیماری در کمیته استفاده گردد. به همین دلیل تلاش شد از فیلدهای بهداشتی درمانی سراسر کشور استفاده نمائیم و در این راستا تغییراتی در اعضا داده شده است.
عابدینی افزود: جلسات برگزار و درباره درمان ها و مسائل کووید مانند سلامت روان، زنان و حاملگی و کودکان بحث و تبادل نظر می شود و نتایج در قالب دستاوردهایی بصورت دستورالعمل های درمانی انتشار یافته است.
تریبون اصلی کمیته علمی کووید - ۱۹ وزارت بهداشت است
دبیر کمیته علمی کووید - ۱۹ توضیح داد: برخی سوالات روز و درمان ها همچون عوارض واکسن ها و اطلاعات مورد نیاز درباره واکسن ها هم وجود دارد که باید بصورت مشخص گفته شود، منتشر و به مراکز درمانی ارسال می شود.
عابدینی با اعلان اینکه در نظر داریم برای کمیته علمی سایت جدا یا صفحه ای از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت را داشته باشیم که آسان تر با متخصصان و مردم ارتباط داشته باشد، اشاره کرد: تریبون اصلی کمیته علمی، وزارت بهداشت است که تصمیمات و دستورالعمل ها را اعلام می کند. یکی از وظایف ما بالا بردن توان علمی کادر درمان و خدمات پرستاری و پزشکی است که دراین زمینه با کادر درمان در تماس هستیم.
وی با اشاره به این که یکی از وظایف ما بالابردن توان علمی کادر درمان است، عنوان کرد: در چند روز اخیر بحث های مختلفی درباب موثر بودن یا نبودن درمان در فضای مجازی مطرح گردیده است که از طرف کمیته علمی توضیحاتی را ارائه خواهم داد. در خرداد ۱۴۰۰ ویرایش دهم دستورالعمل تشخیصی و درمانی را مطابق استانداردهای بین المللی به مراکز درمانی ابلاغ کردیم. برای درمان سرپایی هیچ پیشنهادی ندادیم، در قسمت درمان سرپایی، فقط درمان علامتی را مطرح کرده بودیم. در بیماری کووید به جز آنتی بادی های مونوکلونال که در درمان سرپایی استفاده می شود و قیمت گرانی دارد و هنوز در ایران هم نداریم، به جز درمان علامتی چیزی نداریم. برخی درمان ها هم نباید در درمان سرپایی ارائه شود مانند آنتی بیوتیک ها که بدون شواهد عفونت یا باکتری نباید داده شود.
دبیر کمیته علمی کووید – ۱۹ اشاره کرد: باتوجه به درمان هایی که در قسمت بستری داشتیم، طبق صلاحدید معاونت درمان وزارت بهداشت برای مدیریت امکان بستری های موقت به این معنا که بیمار شرایط بستری را دارد اما به سبب این که خیلی بدحال نیست و شرایط مناسبی دارد، ویزیت شده و به منزل برود و دوره درمانی خودرا طی نماید و بستری دائم نباشد را ایجاد کردیم. از آنجا که خیلی از مردم ترس عجیبی از بیمارستان ها داشتند، این مساله کمک کرد که درمان زودرس و اولیه انجام شد.
درخواست زیاد رادیولوژی و سی تی اسکن، غیراستاندارد است
عابدینی افزود: بر اساس نظرسنجی چند روز اخیر از دانشگاه ها ما کاهش ۲۰ تا ۷۰ درصدی بستری دائم را داشتیم که به مدیریت بیماری و مصرف اکسیژن کمک می کرد گرچه از نظر ما هم این ایراد وارد بود که بیماران در راه بیمارستان تا خانه ممکنست سبب انتقال بیماری و عفونت شوند اما اهتمام می کردیم توضیحات لازم در مراکز درمانی به آنها داده شود. در قسمت بستری موقت و دائم درمان کورتون ها با دُز مناسب و همین طور داروی رمدسیویر را پیشنهاد کرده ایم. توضیح دادیم که رمدسیویر در بیماران خفیف یا بیمارانی که اینتوبه شده اند، فایده ندارد و فقط دسته خاصی از بیماران سود می برند که این مساله برمبنای دستورالعمل های معتبر دنیا نگارش شده است؛ درمان دیگری هم که در ویرایش جدید به آن اشاره کردیم درمان ضدالتهابی توسیلیزومب است. این دو دارو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. رمدسیویر در مرحله ویروسی و توسیلیزومب در مرحله التهابی به بیمار داده می شود.
وی اشاره کرد: این مساله که درمان استاندارد چیست، باید برمبنای ابلاغ وزارت بهداشت باشد و نباید نظرات شخصی افراد در برنامه های تلویزیونی و رادیویی گفته شود. بگذاریم تریبون فقط وزارت بهداشت و کمیته علمی باشد.
دبیر کمیته علمی کووید – ۱۹ بیان کرد: هم اکنون در درمان سرپایی کووید۱۹ آموزش به بیمار خیلی با اهمیت تر از داروها است. این که بداند چه زمانی به پزشک مراجعه کند. خیلی زود یا خیلی دیر اقدام می کنند. درخواست زیاد رادیولوژی و سی تی اسکن، غیراستاندارد است. در کجای دنیا برای بیمار کووید هر روز یا یک روز در بین سی تی اسکن درخواست می شود؟
عابدینی تصریح کرد: با وجود این که دستورالعمل های استاندارد و با جزییات کامل برای درمان ارایه داده ایم، متاسفانه برخی از همکاران در زمان مقرر درمان را انجام نمی دهند. دستورالعمل علمی که کمیته کشوری تهیه کرده است معیار قضاوت پزشکی قانونی، نظام پزشکی و همه مجامعی است که بر درمان نظارت می کنند.
وی اظهار نمود: در این روزهایی که تعداد زیادی از هموطنان را از دست می دهیم و متاسفانه در پیک دلتایی هستیم که ناشی از ویروس جهش یافته ای است که سرعت سرایت پذیری بسیار زیادی دارد و بیماران را بصورت خانوادگی گرفتار کرده است از همکاران درمان خواهش می کنم تجویز بجای داروها را فراموش نکنند. حتما کسانی که دستی بر تجویز و درمان دارند حتما به این مساله توجه نمایند.
دبیر کمیته علمی کووید – ۱۹ با تاکید بر این که در بیماری کووید هدف اصلی، پیشگیری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی و همین طور واکسیناسیون است، تصریح کرد: حق مردم ایران است که مطابق استانداردهای بین المللی دارو دریافت نمایند. داروهای دیگری در مرحله التهابی در بعضی دستورالعمل های کشورهای دیگر وجود دارد و به فکر هستیم تا بر آنها کار نماییم و دغدغه کمیته بالینی این است که مردم ما مطابق استانداردهای دنیا، درمان موثر را دریافت نمایند.

1400/05/26
21:13:08
5.0 / 5
678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت