چند سفارش برای قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا

چند سفارش برای قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا

دکتری فیزیولوژی پزشکی اظهار داشت: استحمام بعد از تزریق واکسن کرونا مانعی ندارد اما این حمام باید کوتاه باشد، چونکه استحمام طولانی مدت با افزایش دما و بخار در محل شست وشو همراه شده و می تواند سطح اکسیژن بدن را کم کند.


محمدرضا رئوفی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اضافه کرد: بعد از تزریق واکسن کووید۱۹ هم همه پروتکلهای بهداشتی مقابله با کرونا همچون استفاده از ماسک استاندارد و رعایت فاصله گذاری فیزیکی باید رعایت شود.
وی خاطرنشان کرد: یک روز پیش از تزریق واکسن کرونا استراحت شود و بعد از تزریق هم مصرف مایعات فراوان، استفاده از استامینوفن در صورت بروز تب و بدن درد و همینطور استراحت باید مورد توجه قرار گیرد.
آیا بعد از تزریق واکسن کرونا شخص ناقل بیماری است؟
وی افزود: واکسن کرونا از نوع ویروس زنده نیست، ازاین رو بعد از تزریق واکسن نمی توان اظهار داشت که شخص ناقل بیماری می شود.
رئوفی توضیح داد: برخی واکسن ها نظیر سینوفارم و برکت در واقع ویروس کشته شده است. شماری از واکسن ها نظیر آسترازنکا هم از «ام آر ان ای» ساخته شده که از راه یک حامل وارد سیستم بدن می شود.
وی اضافه کرد: این حامل از جنس ویروس کرونا است و ازاین رو می تواند ۳ تا ۴ روز سبب بروز علایم شبه سرماخوردگی و بیماری های ویروسی شود، اما این مسئله به مفهوم مبتلا شدن به کرونا به سبب تزریق واکسن نیست.
مواجهه با بیمار مبتلا به کرونا و لزوم پرهیز از تزریق واکسن
این استاد علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در صورت مواجهه با بیمار مبتلا به کرونا هم باید حداقل دو هفته در قرنطینه (به دور از بیمار) سپری شده و در صورت عدم بروز علایم بالینی بیماری، واکسن کرونا زده شود.
به گفته رئوفی، این شخص در صورت تست منفی کرونا هم باید حداقل دو هفته تزریق واکسن را به تاخیر اندازد؛ این شخص احیانا ناقل کرونا بوده و ازاین رو تزریق واکسن کرونا می تواند سبب بروز بیماری شود.
وی تصریح کرد: بهبودیافتگان کرونا هم تزریق واکسن را حداقل دو ماه بعد از دستیابی به سلامت کامل یا سه ماه بعد از شروع نخستین علامت بیماری، به تعویق اندازند.
آیا درد در محل تزریق واکسن کرونا طبیعی است؟
رئوفی همینطور در پاسخ به این پرسش که «آیا درد در محل تزریق واکسن کرونا طبیعی است» اظهار داشت: درد در محل تزریق واکسن کووید۱۹ طبیعی است، اما تداوم این درد بعد از یک هفته الی ۱۰ روز که تشدید شده باشد، مستلزم مشورت با پزشک و رفتن به مراکز درمانی است.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
از ابتدای انتشار کرونا در ایران (اسفند ۹۸) تا کنون ۹۳ هزار و ۸۶ نفر از هموطنان جان خویش را از دست داده اند.
همچنین تابحال ۱۱ میلیون و ۷۶۵ هزار و ۵۲۸ نفر دز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۹۷۰ هزار و ۶۶۹ نفر هم دز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۱۹۷ دُز رسید.1400/05/16
12:31:26
5.0 / 5
809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت