رییس شبكه بیماری های ویروسی:

تغییر الگوی مبتلا شدن به کرونا، جوانان بیشتر در معرض خطر هستند

تغییر الگوی مبتلا شدن به کرونا، جوانان بیشتر در معرض خطر هستند

به گزارش سلامت رئیس شبکه بیماری های ویروسی ایران با تاکید براینکه الگوی کرونا در کشور به سمت افراد جوان تر سوق پیدا کرده است، اظهار داشت: با عنایت به واکسینه شدن بخشی از افراد سنین بالا در کشور، جوانان بیشتر در معرض نوع شدید بیماری و مرگ ناشی از کرونا قرار دارند.


دکتر سید محمد جزایری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: در پیک های گذشته افراد مسن بیشتر به نوع شدید و مرگ ناشی از کرونا مبتلا می شدند، اما هم اکنون این رویه تغییر پیدا کرده و افراد جوان تر به سمت بیماری شدید یا مرگ و میر سوق پیدا می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: شواهد عینی و بررسی های اجمالی هم این مورد را تایید می کند که هم اکنون سنین پایین بیشتر گرفتار بیماری شدید و مرگ ناشی از کرونا می شوند و بنابراین جوانان باید بیشتر مراقب باشند.
رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران بیان نمود: با عنایت به روند واکسینه شدن افراد سالمند و گروه های پرخطر، این الگو در بیشتر کشورهای دنیا هم مشاهده می شود و فقط مختص ایران نیست.
وی اضافه کرد: واریانت های جدید ویروس کرونا با تنوع مختلف در کشور ما در حال گردش است، باآنکه اطلاع دقیقی از درصد مبتلایان به گونه های مختلف نداریم، ولی مطمئن هستیم واریانت های انگلیسی و هندی به وفور در کشور در گردش است.
جزایری تصریح کرد: مردم در کنار تزریق واکسن همچنان باید سفارش های بهداشتی همچون فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها را رعایت نمایند.
وی اظهار داشت: روند واکسیناسیون در کشور بیشتر شده و باید شتاب بیشتری گیرد، اما این مورد به مفهوم ساده انگاری مردم بخصوص جوانان نیست. همه باید سفارش های بهداشتی را همچنان به دقت رعایت نمایند.
جزایری تصریح کرد: تجربیات کشورهای پیشرفته نشان داده با ساده انگاری و رعایت نکردن سفارش های بهداشتی، باوجود واکسینه کردن بخش عمده ای جمعیت، بازهم گرفتار مشکلات جدی شدند.
سویه دلتای ویروس کرونا که اولین بار در هند کشف شد، زنگ خطر را در سرتاسر جهان به صدا درآورده است و به سرعت در کشورهای مختلف حتی آن هایی که تعداد زیادی از جمعیت خویش را واکسینه کرده اند، گسترش یافته است.
سازمان جهانی بهداشت ماه گذشته با هدف پیشگیری از انگ زدن به کشورهایی که انواع جهش یافته ویروس کرونا در آنجا شناسایی شده، تصمیم گرفت به جای اسامی پیشین از حروف الفبای یونانی برای نام گذاری سویه های جدید ویروس استفاده نماید.
براین اساس نام ویروس (B. ۱. ۱. ۷) که برای اولین بار در انگلیس شناسایی شد، "آلفا" و ویروس (B. ۱. ۳۵۱) که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی دیده شد "بتا" خوانده می شود. (P. ۱) در برزیل "گاما" و (B. ۱. ۶۱۷. ۲) هند "دلتا" نامگذاری شد. دیگر سویه های شناسایی شده به همین ترتیب و برپایه حروف الفبای یونانی نام گذاری می شوند.منبع:

1400/05/10
13:14:37
5.0 / 5
586
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت