بالاترین سطح اشعه فرابنفش در مشهد به ثبت رسید

بالاترین سطح اشعه فرابنفش در مشهد به ثبت رسید

به گزارش سلامت ایرنا- معاون خدمات شهری شهرداری مشهد از ثبت بیشترین میزان اشعه ماورای بنفش در شهر مشهد، در تیرماه سال جاری اطلاع داد.


مهدی یعقوبی روز یکشنبه با بیان این خبر به خبرنگاران اضافه کرد: اشعه فرابنفش یکی از شعاع هایی است که از خورشید به سطح زمین می رسد و میزان کم آن برای انسان بسیار مفید است و می تواند در افزایش تولید ویتامین "دی" در بدن و در درمان بیماری هایی همچون نرمی استخوان، اگزما موثر باشد اما میزان بالای این اشعه هم می تواند به سلامت انسان صدمات جبران ناپذیری را وارد کند.
وی تصریح کرد: همین مبحث سبب شد تا مدیریت شهری کلانشهر مشهد، برای اولین بار در کشور، با نصب ۱۰ دستگاه سنجش اشعه ماورای بنفش در نقاط مختلف شهر، گام موثری را در جهت سنجش و بررسی میزان این اشعه در سطح این کلانشهر بردارد.
یعقوبی افزود: این تجهیزات می تواند به صورت لحظه ای مقادیر اشعه ماورای بنفش را ثبت و پس از تجمیع و تحلیل، در چارچوب شاخص یو. وی (UV) در اختیار شهروندان قرار دهد.
معاون شهردار مشهد اضافه کرد: این شاخص بر مبنای میزان شدت تابش اشعه فرابنفش به پنج قسمت بی خطر از شاخص یک تا ۲، کم خطر با شاخص سه تا پنج، خطر زیاد با شاخص ۶ تا هفت، خطر بسیارزیاد با شاخص هشت تا ۱۰ و خطر بسیار شدید از شاخص ۱۱ به بالا تقسیم بندی می شود.
یعقوبی افزود: تحلیل آمار و ارقام چند ساله اشعه یو. وی در شهر مشهد نشان داده است که در فصل گرم سال و در ساعات اوج تابش خورشید، این شاخص به عدد ۷ و میزان خطر زیاد برای سلامت انسان می رسد که می تواند صدمات جبران ناپذیری را به افراد وارد کند.
وی ادامه داد: بیشترین میزان شاخص ثبت شده اشعه فرابنفش در شهر مشهد ۸.۸۴ است که این میزان در تیرماه سال جاری به ثبت رسیده است.
معاون شهردار مشهد تصریح کرد: با عنایت به افزایش میزان این شاخص در فصول گرم سال، به کلیه شهروندان سفارش می شود در این ایام با استفاده از کرم های ضد آفتاب استاندارد، عینک آفتابی دارای قابلیت حذف اشعه یو. وی و کاهش ترددها در ساعات اوج تابش خورشیدی، به حفظ سلامت خود توجه نمایند.
فرابنفش یا به اختصار یو. وی (UV)، موجی در گستره امواج الکترومغناطیسی است با طول موجی در محدوده ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر که کوتاه تر از نور مرئی و بلندتر از پرتو ایکس است. به بیانی دیگر انرژی آن کمتر از پرتو ایکس، ولی بیشتر از نور مرئی است. اشعه یو. وی در نور خورشید موجود است و تقریباً شامل ۱۰ درصد از تمام امواج انتشار یافته از سطح خورشید می شود.
این اشعه همینطور در هنگام جوشکاری قوس الکتریکی منتشر می شود. همینطور برای تولید آن از لامپ های مخصوصی همچون لامپ سیاه یا لامپ بخار جیوه استفاده می شود.


1400/05/03
22:55:30
5.0 / 5
845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت