۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز كرونای هندی در مازندران می تازد

۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز كرونای هندی در مازندران می تازد

به گزارش سلامت آخرین ارزیابی های انجام شده از شرایط کرونایی استان ها نشان داده است که با قرمز شدن رنگ کرونایی دو شهرستان دیگر، تعداد شهرستان های قرمز به ۱۵ رسید و شرایط مازندران وخیم تر از روزهای قبل شد.


به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، سامانه ماسک در جدید ترین رنگ بندی های کرونایی مناطق مختلف کشور که امروز چهارشنبه ۲۳ تیر انتشار یافت، رنگ کرونایی دو شهرستان بابلسر و تنکابن را هم قرمز اعلام نمود. با این حساب هم اکنون هفت شهرستان مازندران در وضعیت نارنجی و ۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند.
طبق داده های این سامانه هم اکنون شهرستان های رامسر، تنکابن، چالوس، نوشهر، نور، محمودآباد، فریدونکنار، بابلسر، بابل، آمل، قائمشهر، جویبار، ساری، سوادکوه و بهشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و هفت شهرستان نکا، گلوگاه، میاندورود، سیمرغ، سوادکوه شمالی، کلاردشت و عباس آباد نارنجی هستند.
بر اساس آخرین آمارهای انتشار یافته از جانب دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل تا روز چهارشنبه ۲۳ تیر تعداد بستری شدگان کرونایی در بیمارستان های مازندران به یکهزار و ۳۸۹ رسیده که ۲۳۵ نفر از آنها در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. این در شرایطی است که در اولین روز ماه جاری مجموع بستری شدگان کرونایی مازندران ۳۱۵ نفر بود و الان بعد از ۲۲ روز این آمار با رشد ۴/۴ برابری به یکهزار و ۳۸۵ نفر رسیده است. تعداد بستری شدگان در بخش مراقبت های ویژه هم از ۷۴ نفر در یکم تیر حالا به ۲۳۵ نفر رسیده است.
آمار نگران کننده تر، افزایش مرگ های کرونایی در استان از آغاز دهه سوم تیر در مازندران است. در حالیکه تعداد فوتی های روزانه مازندران از آغاز تیر تا روز بیستم بین صفر تا چهار نفر در نوسان بود، دهه سوم تیر با فوت ۹ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر ۲۱ تیر شروع شد. روز گذشته و امروز –سه شنبه و چهارشنبه- هم ۶ نفر در هر ۲۴ ساعت جان خویش را از دست دادند. با این حساب تعداد فوتی های کرونایی در بیمارستان های مازندران از آغاز تیر تا ظهر روز چهارشنبه ۲۳ تیر به ۶۵ نفر رسید.
روند افزایشی تعداد بستری شدگان کرونایی مازندران در موج پنجم بعد از حدود یک ماه روند کاهشی، از ۳۰ خرداد شروع شد و روز هشتم تیر شهرستان آمل اولین شهرستانی بود که در موج پنجم رنگ قرمز کرونایی گرفت. سه روز بعد سه شهرستان دیگر هم قرمز شدند و تعداد شهرستان های قرمز مازندران به چهار رسید. این روند افزایشی ادامه یافت و در روز ۱۵ تیر تعداد شهرستان های قرمز مازندران به ۹ شهرستان و روز ۱۸ تیر هم رنگ قرمز کرونایی بر ۱۳ شهرستان مازندران حاکم شد.
مسئولان حوزه بهداشت و درمان مازندران طی دو هفته اخیر با استناد به وضعیت رعایت پروتکلهای کرونایی در استان و همینطور رعایت نشدن نکات بهداشتی دوران انتشار کرونا بخصوص در ایام تبلیغات انتخابات بارها اخطار داده بودند که دو هفته پایانی تیر روند مرگ های کرونایی در این استان افزایش می یابد.
به گفته این مسؤلان رعایت پروتکلهای بهداشتی در مازندران طی یک ماه اخیر به کمتر از ۶۵ درصد و در بعضی نقاط به زیر ۵۰ درصد سقوط کرده که از عوامل اصلی رشد آمارهای کرونایی و ورود پرشتاب مازندران در موج پنجم کرونا است.
موج پنجم کرونا در مازندران مانند سراسر کشور ناشی از انتشار ویروس هندی کرونا یا سویه دلتا است که سرعت سرایت بسیار بیشتری دارد و گروه های سنی کودک و نوجوان را هم درگیر می کند.منبع:

1400/04/23
19:34:04
5.0 / 5
809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت