معاون درمان وزارت بهداشت تاكید كرد؛

راه اندازی بانك جنین و تخمك برای بیماران صعب العلاج

راه اندازی بانك جنین و تخمك برای بیماران صعب العلاج

سلامت: معاون درمان وزارت بهداشت، بر اهمیت راه اندازی بانک جنین، تخمک و اسپرم برای بیماران صعب العلاج تاکید نمود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، در مراسمی اتاق عمل جدید و بخش سی اسکن بیمارستان مهدیه با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تعدادی از مسئولان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در این مراسم با اشاره به انجام کارهای اثربخش در بیمارستان مهدیه در امتداد خدمات درمانی خصوصاً به بانوان، ارتقای زیرساخت های این مرکز را خواهان شد.
وی با تاکید بر اهمیت توسعه بیمارستان مهدیه، به موقعیت جغرافیایی ویژه این مرکز اشاره نمود و اظهار داشت: این بیمارستان از معدود بیمارستان های دارای زمین با پتانسیل توسعه ای و افزایش بنا در تهران است بدین سبب باید توسعه این مرکز در دستور کار قرار گیرد.
جان بابایی با اشاره به ضرورت شکل گیری بیمارستان ارائه دهنده خدمات جامع در زمینه تخصصی زنان، تسریع در روند توسعه ای بیمارستان مهدیه را با هدف ایجاد بیمارستان جنرال در زمینه زنان، تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را مورد تاکید قرار داد.
معاون وزیر بهداشت افزود: گسترش زیرساخت های بیمارستان مهدیه باید بعنوان بیمارستانی مگاهاسپیتال در دستور کار باشد، بیمارستانی با تجهیزات کامل که قادر باشد تمام خدمات را بصورت ملی و بین المللی عرضه نماید.
جان بابایی با اشاره به این که باید برای تمامی ابعاد درمانی زنان برنامه ای مدون داشته باشیم، عنوان کرد: برنامه ریزی وسیع و متناسب با نیازها و در ادامه تقویت زیرساخت ها راه حل مؤثری برای ارتقا سلامت زنان است.
توسعه و افزایش تخت های بخش NICU نوزادان در بیمارستان مهدیه بعنوان بزرگ ترین بخش خدمت دهنده به نوزادان در کشور و راه اندازی بخش ICU جامع تر برای مادران پرخطر از دیگر مواردی بود که معاون وزیر بهداشت ضرورت تامین آنرا خواهان شد.

وی با بیان این مهم که فقدان کلینیک جامع سلامت جنسی و باروری در کشور به خوبی احساس می شود، اشاره کرد: راه اندازی این کلینیک می تواند به میزان قابل توجهی چالش های خانواده ها و خصوصاً باروری بانوان را مرتفع کند.
جان بابایی با تاکید بر اهمیت راه اندازی بانک جنین، تخمک و اسپرم در بیمارستان مهدیه برای بیماران صعب العلاج، اشاره کرد: بیماران صعب العلاج که در سن باروری قرار دارند، پیش از شروع درمان های رادیوتراپی یا شیمی درمانی با راه اندازی این بانک می توانند بدون نگرانی به فکر فرزند یا فرزندان آینده خود باشند.
تاکید بر ترمیم روند جذب اعضای هیئت علمی بیمارستان مهدیه
علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه ممتاز بیمارستان مهدیه در کشور اظهار نمود: استراتژی دانشگاه، تبدیل شدن بیمارستان مهدیه به مرکزی جامع برای زنان ضمن ارائه کلیه خدمات درمانی، بهداشتی و بازتوانی است.
وی با اشاره به شرایط و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد بیمارستان مهدیه، افزایش و گسترش زیرساخت ها و همین طور توسعه فضای فیزیکی بیمارستان مهدیه را در دستور کار قرار داد.
زالی با اعلان اینکه افزایش و ترمیم روند جذب اعضای هیئت علمی بیمارستان مهدیه یکی از با اهمیت ترین برنامه های دانشگاه است افزود: بیمارستان مهدیه ارائه دهنده حجم و تنوع بالای خدمات درمانی و بهداشتی به مردم است، باید تلاش نماییم تا ظرفیت های باارزش این بیمارستان به شکل شایسته ای به گروه های هدف شناسانده شود.
وی افزود: بیمارستان مهدیه با پتانسیل های بالایی که دارد می تواند پیشتاز روش های نوین زایمان در کشور باشد.
زالی در ادامه از آمادگی مسؤولان وزارت بهداشت و دانشگاه برای جذب اعضای هیئت علمی در این بیمارستان آگاهی داد و اجرای تمهیداتی برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان در زایمان های پرخطر را ضروری دانست.
وی شکل گیری مرکز تحقیقات پژوهشی ویژه در زمینه ارائه خدمات تخصصی به بانوان را خواهان شد.
افتتاح بخش سی تی اسکن در مهدیه
شهرزاد زاده مدرس رییس بیمارستان مهدیه نیز در این جلسه با اشاره به تاریخچه این مرکز و این مساله که اساس این بیمارستان با وقف پایه گذاری شده است، اظهار نمود: این مرکز اصلی ترین مرکز زایمان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که خدماتی همچون درمان نازایی، سرطان زنان، درمان دیابت جراحی و درمان تخصصی نوزادان و اطفال را در دستور کار دارد.
وی با اشاره به اجرای طرح های منتخب تخصصی در این مرکز به مواردی همچون زایمان فیزیولوژی، مشاوره درباب تماس پوست به پوست با نوزادان و مشاوره شیردهی اشاره نمود.
رئیس بیمارستان مهدیه راه اندازی بخش گوارش در این مرکز را مورد تاکید قرارداد و اضافه کرد: افتتاح بخش سی تی اسکن در این مرکز بخش اعظمی از نیازهای پاراکلینیکی را تامین می کند.
زاده مدرس در ادامه از فعالیت ۷۵ پزشک بصورت ضریب k، هیئت علمی، مقیمی، کارانه ای و درمانی و ۴۲۱ پرسنل غیرپزشک در این مرکز آگاهی داد.
تبدیل این مرکز به مرکز منتخب و جامع زنان با هدف تامین و ارتقا سلامت بانوان و همین طور تربیت نیروی انسانی متخصص و فوق تخصص از مهم ترین چشم اندازهای مرکز مهدیه بود که رییس بیمارستان به آن اشاره نمود و افزود: این مرکز بیش از پنج تا شش هزار زایمان در سال، انجام اعمال جراحی گوناگون و ارائه خدمات نازایی را در دستور کار دارد.
وی با اشاره به اینکه آموزش یکی از مهم ترین ماموریت های بیمارستان مهدیه است، از اجرای برنامه های آموزشی مؤثر با آخرین روش های نوین دنیا در این مرکز آگاهی داد و اظهار داشت: یکی از مهم ترین اهدافی که در این مرکز با جدیت دنبال می شود کمک به افزایش نرخ باروری است.
رئیس بیمارستان مهدیه در ادامه با اشاره به اینکه با همت متخصصان داخلی پیشرفته ترین روش نمونه برداری ضایعات پیش سرطانی سینه در بیمارستان مهدیه ممکن شده، اشاره کرد: ساخت بیوپسی سینه بصورت صددرصد ایرانی و با دانش بومی متخصصان داخلی در این مرکز انجام می شود، به کمک این روش حجم توده های بسیار کوچک نیز قابل بررسی و شناسایی خواهد بود.


منبع:

1400/04/23
12:17:13
5.0 / 5
801
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت