در گفت وگو با سلامت اعلام شد

بیشترین مکمل ها و ویتامین های مصرفی در کشور

بیشترین مکمل ها و ویتامین های مصرفی در کشور

به گزارش سلامت، مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در رابطه با بیشترین مکمل ها و ویتامین های مصرفی در کشور توضیح داد و در عین حال نسبت به مصرف خودسرانه و بیش از اندازه مکمل ها بخصوص در بعضی بیماران اخطار داد.


دکتر علیرضا رستمی – مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در گفتگو با ایسنا، در رابطه با بیشترین مکمل ها و ویتامین هایی که در کشور مصرف می شوند، اظهار داشت: فرآورده های مکمل، طیف وسیعی را شامل می شوند؛ همچون موارد مورد استفاده در حفظ سلامت عمومی بدن مانند انواع ویتامین ها و املاح معدنی، ویتامین های مورد استفاده در نوزادان و مادران آبستن و شیرده که در مراکز بهداشت و به صورت مجانی در اختیار گروه هدف قرار می گیرد و همینطور مکمل های مورد استفاده در افزایش عملکرد ورزشی افراد و ورزشکاران.
وی در اینباره اضافه کرد: همینطور گروه دیگری از فرآورده های مکمل و ویتامین ها در «حفظ سلامت پوست، مو و ناخن»، «بهبود عملکرد دستگاه ایمنی»، مدیریت وزن و به منظور کاهش یا افزایش وزن»، «پیشگیری و پشتیبانی از شرایط خاص سلامت مانند پوکی استخوان، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و...»، «آنتی اکسیدان ها» و «امگا 3» مورد تجویز و استفاده قرار می گیرند.
مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو همینطور در رابطه با شرایط تجویز و مصرف مکمل ها و ویتامین ها، تصریح کرد: با عنایت به نیاز پایه بدن به ریزمغذی ها و با نگاهی به سبد غذایی خانوار و کاهش احتمالی سرانه ی مصرف بعضی از اقلام مهم حاوی ریزمغذی ها، تجویز مصرف به صورت شکل دارویی فرآورده مکمل از جانب متخصصان مربوطه و بر اساس بار بیماری ها و نتایج آزمایش های کلینیکی و پاراکلینیکی صورت می گیرد.
او همینطور در پاسخ به سوالی در رابطه با ارزیابی از القای مصرف فرآورده های مکمل و ویتامین ها به ایسنا اظهار داشت: مشخص است که در بعضی از موارد و با توجه نگاه انتفاعی و اقتصادی شرکت تولید کننده به بازار رقابتی مصرف، القاء مصرف هم غیر قابل اجتناب به نظر می آید.
رستمی در رابطه با عوارض احتمالی مصرف نابجای مکمل ها و ویتامین ها و بروز مشکلات جسمی در این ارتباط، اظهار داشت: در اینباره باید اظهار داشت که طبیعتا مصرف هر عنصر، ماده غذایی و دارویی بیش از اندازه مجاز تعیین شده در منابع بین المللی برای عموم جامعه و بخصوص در گروههای در معرض خطر شامل کودکان، سالمندان، مادران آبستن و شیرده، بیماران صعب العلاج یا نقص دستگاه ایمنی و....، انواع عوارض حاد قابل مشاهده در کوتاه مدت و یا بطئی و دراز مدت را به دنبال خواهد داشت و بر همین مبنا ضروری است هر گونه مصرف مکمل ها و ویتامین ها با مشورت و تجویز پزشک مربوطه صورت گیرد و از مصرف خودسرانه این اقلام پرهیز شود.
وی در توضیح عوارض ناشی از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک و همینطور مصرف بی رویه مکمل ها اضافه کرد: در این خصوص میتوان اظهار داشت که خطر بروز مسمومیت به دنبال مصرف بیش از اندازه ویتامین های محلول در چربی وهمچنین خطر تداخل مصرف برخی مکمل ها با داروهای خاص نظیر امگا و وارفارین و در افراد دارای بیماری خاص نظیر بیماران کلیوی و کبدی وجود دارد.
مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به تعداد فزاینده مجوزهای صادر شده از جانب این سازمان و آمار شناسه گذاری مکمل های تولید داخل، اظهار داشت: این مورد حاکی از افزایش نوع و تعداد مکمل های تولیدی در کشور و در نتیجه استقبال پزشکان و بیماران نسبت به مصرف این فرآورده هاست. در مجموع سفارش می شود که مردم هرنوع مصرف مکمل و ویتامین ها را با نظر و تجویز پزشک مربوطه داشته باشند و از مصرف خودسرانه آن پرهیز شود.1403/04/18
12:42:26
5.0 / 5
65
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت