محققان كره جنوبی هشدار می دهند؛

مشکلات کلیوی می تواند به معنای از دست دادن دندان در زنان مسن باشد

مشکلات کلیوی می تواند به معنای از دست دادن دندان در زنان مسن باشد

به گزارش سلامت، یک مطالعه جدید اخطار می دهد که زنان مسن مبتلا به بیماری مزمن کلیوی امکان دارد تعداد زیادی از دندان هایشان را از دست بدهند بطوریکه نتوانند به صورت موثر بجوند و صحبت کنند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان گزارش دادند که زنان یائسه مبتلا به بیماری کلیوی حدود ۴۰ درصد بیشتر احتمال دارد کمتر از ۲۰ دندان داشته باشند که حداقل تعداد مورد نیاز برای جویدن و صحبت کردن است.
محققان خاطرنشان کردند که این نوع از دست دادن دندان همینطور با افزایش ریسک سکته مغزی و سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت، بیماری تیروئید و پوکی استخوان مرتبط می باشد.
تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر «کی-هو چانگ»، استادیار دانشگاه دندانپزشکی چونام کره جنوبی، نتیجه گیری کرد: «یافته های ما نشان داده است که پیشگیری و مدیریت اختلالات متابولیسم مواد معدنی و استخوانی در زنان یائسه مبتلا به بیماری مزمن کلیوی برای پیشگیری از از دست دادن دندان خیلی مهم است.»
محققان در یادداشت های پس زمینه توضیح دادند که کلیه ها با فیلتر کردن مواد زائد و سموم از خون نقش مهمی در سلامت دارند.
عملکرد کلیه بعد از یائسگی کاسته می شود و با کاهش سطح هورمون های زنانه در خانمهایی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند، مرتبط می باشد.
برای این مطالعه، محققان سوابق سلامتی نزدیک به ۶۵۰۰۰ زن ۴۰ تا ۷۹ ساله کره جنوبی را تحلیل و بررسی کردند.
آنها دریافتند که توانایی کلیه ها برای فیلتر کردن خون به صورت مؤثر با تعداد دندان هایی که یک زن در دهان دارد مرتبط می باشد.
نتایج نشان داده است که بزرگسالان دارای ۳۲ دندان دائمی هستند، اما خانمهایی که کلیه هایشان ضعیف عمل می کند، در معرض افزایش ریسک داشتن کمتر از ۲۰ دندان بودند. این امر بخصوص در زنان ۶۶ تا ۷۹ ساله صادق بود.
محققان خاطرنشان کردند که بیماری مزمن کلیه می تواند به صورت قابل توجهی بر سلامت استخوان و متابولیسم مواد معدنی تاثیر بگذارد که هر دو می توانند در از دست دادن دندان نقش داشته باشند.
آنها افزودند که التهاب و کاهش ترشح بزاق ناشی از بیماری کلیوی هم می تواند سبب از دست دادن دندان شود. ترشح بزاق برای سلامت دندان مهم می باشد، در حالیکه التهاب در بیماری لثه و سلامت استخوان نقش دارد.
به گفته محققان، علاوه بر تلاشهای دقیق با هدف حفظ عملکرد کلیه، توجه بیشتر به سلامت دهان و استخوان در زنان یائسه مبتلا به بیماری مزمن کلیوی ضروری می باشد. سلامت دهان دریچه ای به سمت سلامت کلی است و بهداشت دهان و دندان خوب برای زنان در هر سنی مهم می باشد.


منبع:

1403/04/02
12:17:04
5.0 / 5
178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت