گزارش جدید محققان؛

کاربرد ژن درمانی برای درمان تبخال

کاربرد ژن درمانی برای درمان تبخال

سلامت: پژوهشگران گزارش می دهند که ژن درمانی تجربی روزی می تواند نخستین درمان تبخال تناسلی و دهانی را عرضه نماید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، برمبنای نتایج پخش شده، ژن درمانی ۹۰ درصد یا بیش از عفونت تبخال دهان را در موش های آزمایشگاهی حذف نمود.
به گفته پژوهشگران، درمان تجربی شامل تزریق مولکول های ویرایش کننده ژن است که ویروس تبخال پنهان شده در بدن را جستجو می کند.
دکتر «کیت جروم»، پروفسور بخش واکسن و بیماریهای عفونی در مرکز سرطان فرد هاچ در سیاتل، توضیح داد: «تبخال بیماری خاموش است که در بین سلول های عصبی پنهان شده و باردیگر بیدار می شود و تاول های دردناک پوستی به وجود می آورد.»
به گفته پژوهشگران، ترکیب ویرایش ژن شامل ویروس های تحویل آزمایشگاهی است که حاوی آنزیمی است که مانند "قیچی مولکولی" عمل می کند.
هنگامی که ویروس به دسته ای از اعصاب می رسد که تبخال در آن پنهان شده است، آنزیم را آزاد می کند. سپس آنزیم ژن های ویروس تبخال را از بین می برد.
جروم اظهار داشت: «این آنزیم در دو مکان مختلف در DNA ویروس تبخال برش به وجود می آورد. این بریدگی ها آنقدر به ویروس لطمه می رسانند که نمی تواند خودش را ترمیم کند. سپس سیستم های ترمیم بدن، DNA لطمه دیده را به عنوان عامل خارجی تشخیص می دهند و از شر آن خلاص می شوند.»
به گفته سازمان جهانی بهداشت، حدود ۳.۷ میلیارد نفر از افراد جوان تر از ۵۰ سال به ویروس هرپس سیمپلکس ۱ مبتلا هستند که موجب تبخال دهان می شود.
۴۹۱ میلیون نفر دیگر ۱۵ تا ۴۹ ساله به هرپس سیمپلکس ۲ مبتلا هستند که موجب تبخال تناسلی می شود.
محققان می گویند این درمان تجربی ۹۰ درصد موارد عفونت دهانی و ۹۷ درصد عفونت تناسلی را در موش های آزمایشگاهی که به هرپس سیمپلکس ۱ آلوده شده بودند، از بین برد.
جروم در بیانیه خبری مرکز سرطان اظهار داشت: «اگر با افرادی که مبتلا به تبخال هستند صحبت کنید، خیلی از آنها نگران هستند که آیا عفونت آنها به دیگران منتقل شود یا خیر. مطالعه جدید ما نشان میدهد که می توانیم هم میزان ویروس در بدن و هم میزان دفع ویروس را کاهش دهیم.»
این درمان جدید نشان دهنده یک رویکرد ساده برای حمله به تبخال است.
جروم اظهار داشت: «رویکرد ساده ویرایش ژن ما در از بین بردن ویروس تبخال مؤثر است و عوارض جانبی کمتری برای کبد و اعصاب دارد. این نشان میدهد که این درمان برای مردم بی خطرتر خواهد بود و ساخت آن آسان تر خواهد بود، برای اینکه ترکیبات کمتری دارد.»
محققان درحال آماده شدن برای تبدیل این یافته ها به درمان هایی برای انسان هستند که می توانند در آزمایش های بالینی آزمایش شوند.

1403/02/30
09:45:31
5.0 / 5
467
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سلامت