عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی قم:

محرمیت، ارث و نفقه چالش های اهدای جنین که باید پاسخ داده شود

محرمیت، ارث و نفقه چالش های اهدای جنین که باید پاسخ داده شود

به گزارش سلامت، قم عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: در عمل اهدای جنین، محرمیت جنین اهدا شده با گیرنده جنین و همسرش، رابطه نسبی این جنین، نفقه کودک حاصل از اهدای جنین، درست یا نادرست بودن دریافت هزینه به ازای اهدای جنین، چالش های اخلاقی اهدای جنین و مسائلی از این قبیل همچون مباحث فقهی است که باید تحلیل، بررسی و پاسخ داده شود.


حوریه آموزگار در دومین نشست همایش "بررسی اخلاقی، فقهی و حقوقی درمان ناباروری" که امروز ۱۵ بهمن ماه، به همت جهاددانشگاهی قم در سالن همایش دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید، عنوان کرد: اهدای جنین به مفهوم انتقال حاصل تلقین خارج رحمی یک تخمک و اسپرم یک زن و مرد در رحم یک زنی غیر از آن خانمی است که صاحب آن تخمک است.
وی افزود: در ایران قانون اهدای جنین ۲۹ تیر ۱۳۸۲ در مجلس تصویب گردید و در اسفند ۱۳۸۳ به رسمیت شناخته شد و شرایط آن بیان شد؛ طبق این قانون، این عمل در مراکز تخصصی درمان ناباروری صورت می گیرد و جنین های پنج روزه قابلیت انتقال به رحم خانمی غیر از صاحب آن تخمک را دارند۰
آموزگار اظهار داشت: کسانی که اختلالات جنینی و نارسایی اولیه بیضه ای دارند، مردانی که تولید اسپرم ندارند، افرادی که ناقل یک بیماری ژنتیکی خاص هستند، بانوانی که نارسایی اولیه تخمک دارند، کسانی که با عنایت به سالم بودن اسپرم و تخمک به آی وی اف های مکرر پاسخ ندادند کسانی هستند که می توان برای آنها اهدای جنین را در نظر گرفت.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد: کسانی که مجوز پیدا می کنند تا جنین به داخل رحم آنان منتقل شود یکسری شرایط عمومی باید داشته باشند ابتدا باید یک فرم مخصوی را تکمیل کرده و به دادگاه خانواده تقاضا دهند و دادگاه هم بعد از احراز شرایط مجوز را صادر می کند.
وی افزود: زوجین همین طور باید گواهی معتبر از آن مرکز پزشکی در خصوص بچه دار نشدن را داشته باشند، نداشتن بیماری خاص برای منع حاملگی، داشتن صلاحیت اخلاقی، نداشتن بیماری صعب العلاج، داشتن تابعیت جمهوری اسلامی، هم مذهب بودن با اهداکننده جنین نیز از دیگر شرایط عمومی این عمل است.
آموزگار بیان کرد: خانم گیرنده جنین نباید بیماری هایی همچون فشارخون و بیماری قلبی داشته باشد و پس بطور کلی باید سلامت جسمی و روحی کامل داشته باشد، همین طور آندومتر و داشتن رحم سالم نیز از موارد بسیار مهمی است که جزء این شرایط مطرح است، در حقیقت رحم باید آمادگی پرورش جنین را داشته باشد.
وی ادامه داد: گیرنده جنین باید تفهیم شده باشد که این جنین فرزند بیولوژیکی آن هاست و به اطمینان قلبی برسند که این فرزند خود آن هاست و بعدها مدعی های دیگری از پدر و مادر ژنتیکی او نخواهند داشت، همین طور طبق قانون، گیرنده جنین از پدر و مادر ژنتیکی جنین نباید آگاهی پیدا کنند که به این امر تاکید فراوانی در قانون شده است.
آموزگار اشاره کرد: اهدا کنندگان جنین نیز شرایطی دارند، همچون این که سلامت جسمی و روحی داشته باشند، سیر پروتکل این عمل نیز به این شکل است که ابتدا باید مشاوره و سیکل درمانی برای آنها صورت گیرد و برای خانم اهدا کننده داروهای تحریک تخمک تجویز می شود، بعد از استفاده این خانم از داروها، سپس تخمک کشی انجام می گیرد و همسر او نیز دهنده اسپرم هست نمونه اسپرم او نیز با تخمک همسر تلقیح مصنوعی شده و جنین در سه یا پنج روزگی وارد رحم گیرنده جنین خواهد شد، البته خانم گیرنده جنین هم قبل از این عمل باید رحمش آماده شود و سیکل درمانی را سپری کند.
وی افزود: محرمیت این جنین با گیرنده جنین و همسرش، رابطه نسبی این جنین، نفقه کودک حاصل از اهدای جنین، درست یا نادرست بودن دریافت هزینه به ازای اهدای جنین، چالش های اخلاقی اهدای جنین، تعداد دفعات مجاز اهدای جنین برای یک زوج، بحث ارث این فرزند، تعداد دفعات مجاز گیرنده جنین، نوع شناسنامه، حقوق و تکالیف، حضانت و نگهداری فرزند بعد از آنکه اگر به جدایی این پدر و مادر انجامید با چه کسی خواهد بود؟ و مسائلی از این قبیل همچون مباحث فقهی است که باید تحلیل، بررسی و پاسخ داده شود.
منبع:

1402/11/15
23:25:51
5.0 / 5
288
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سلامت