غربالگری پرفشاری خون و دیابت بیشتر از ۴۶ میلیون ایرانی

غربالگری پرفشاری خون و دیابت بیشتر از ۴۶ میلیون ایرانی

به گزارش سلامت دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام آمار نهایی «پویش ملی سلامت» از مشارکت مردمی وغربالگری پرفشاری خون و دیابت بیشتر از ۴۶ میلیون نفر در این پویش اطلاع داد.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، از جمعیت هدف ۶۴ میلیونی افراد بالای ۱۸ سال کشور در «پویش ملی سلامت» که از تاریخ ۲۰ آبان شروع شد و تا ۳۰ دیماه ۱۴۰۲ ادامه داشت، بالغ بر ۴۶ میلیون و ۲۹۷ هزار و ۶۸۶ نفر مورد غربالگری پرفشاری خون و دیابت قرار گرفتند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، از این تعداد ۸۵۷ هزار و ۲۸۴ نفر با احتمال بیماری پرفشاری خون و ۴۷۴ هزار و ۶۷۷ نفر با احتمال بیماری دیابت شناسایی شدند که از وجود این بیماری در خود خبر نداشتند.
همینطور ۱۰میلیون و ۴۶۰ هزار و ۴۵ نفر پیش پرفشاری خون و ۳ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۷۶۶ نفر پیش دیابت تشخیص داده شدند.
بر طبق این گزارش، از نظر تعداد غربالگری دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان، شیراز، تبریز، تهران، جندی شاپور، گیلان، البرز، گرگان، همدان و قزوین رتبه های اول تا دهم را کسب کردند که میزان مشارکت در ۶ دانشگاه اول بیشتر از ۲ میلیون نفر و میزان مشارکت در سه دانشگاه اول بیشتر از ۲.۵ میلیون نفر بوده است.
از نظر درصد پوشش جمعیتی هم دانشگاه های علوم پزشکی بهبهان، گراش، خمین، جیرفت، خلخال، لارستان، رفسنجان، یاسوج، زابل و شهرکرد در رتبه های اول تا دهم قرار گرفتند.1402/11/01
17:01:57
5.0 / 5
260
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سلامت