پزشكیان:

در سیستم های دولتی برای انجام عمل از بیمار دلار و طلا گرفته می شود

در سیستم های دولتی برای انجام عمل از بیمار دلار و طلا گرفته می شود

به گزارش سلامت، یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متاسفانه همین الان در سیستم های دولتی از مردم برای انجام عمل دلار و طلا گرفته می شود و کسی هم پاسخگوی این مساله نیست.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندی از لایحه برنامه هفتم توسعه که به محدودیت فعالیت پزشکان در یک مرکز درمانی و در مقابل اصلاح نظام پرداخت کارانه به آنها می شد، اشاره کرد: همین امروز در سیستم های دولتی، دلار و طلا برای انجام یک عمل گرفته می شود و کسی هم پاسخگو نیست. در تمام بیمارستان های دولتی پول می گیرند تا عمل انجام دهند ما باید با رانت برخورد نماییم اما نمی شود به یک پزشک و عضو هیات علمی گفت با حقوق ۱۰ تا ۳۰ میلیون در بیمارستان بماند و به مردم خدمات ارائه کن، پزشک زیربار نمی رود.
ایشان سپس اظهار داشت: باید قانونی بنویسیم که قابلیت اجرا داشته باشد امروز برای انجام یک عمل ۱۰۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون گرفته می شود. زمانی که ما قانون می نویسیم و پزشک آنرا اجرا نمی کند این مردم هستند که این وسط می مانند و فشار بر روی آنها وارد می شود.
پزشکیان اظهار داشت: بروید ببینید در بیمارستان های دولتی به مردم چه می گذرد؟ فشار این مساله بر دوش مردم است. با مبالغ پایین نمی توان پزشک را وادار کرد تا در بیمارستان بماند و عمل کند. با مبالغ ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان ما نمی توانیم پزشک را مجبور نماییم تا در مناطق محروم بماند و خدمات عرضه نماید. هرچقدر پزشک تربیت نماییم با این مبالغ در مناطق محروم نمی ماند. پرداخت های ما باید عادلانه باشد تا پزشکان نیز عادلانه به مردم خدمات عرضه کنند.
این عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: حالا در تمام کشورهای دنیا اینطور نیست که هر پزشک در هرجایی که خواست کار کند ممکنست یک پزشک یک نسخه بنویسد یا یک عمل کند که چهار یا ۲۰ درصد عوارض نشان دهد. پزشک مسئول است. همین الان در ترکیه پزشکان اجازه ندارند در بیش از یک مرکز درمانی فعالیت کنند.
محمدباقر قالیباف در جریان این بند از لایحه برنامه هفتم توسعه اشاره کرد: ما مدت هاست که می گوییم پزشکان باید در یک جا کار کنند و ما به آنها کارانه می دهیم اما بعد پزشکان می آیند و کارانه به آنها پرداخت نمی گردد، بدین ترتیب دوگانگی ادامه دارد. بنده در جلسه ای که در کمیته مربوطه بودم اشاره شد. اتاق های عمل ما سیستم ضبط و ثبت داده دارند و اساسا اطلاعات دردسترس است. باید برای حل این مشکل تدبیری اندیشیده شود که با تصویب این بند نیز همچنان دوگانگی و تناقص وجود دارد.
منبع:

1402/07/25
14:06:08
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سلامت