آیا بی اشتهایی بعد از ورزش، درمانی برای چاقی خواهد بود؟

آیا بی اشتهایی بعد از ورزش، درمانی برای چاقی خواهد بود؟

به گزارش سلامت، خراسان رضوی درک عملکردهای پنهان بی اشتهایی بعد از ورزش می تواند مسیرهای جدیدی را برای درمان چاقی باز کند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، رابطه پیچیده بین فعالیت بدنی و تعادل انرژی یعنی دریافت غذا در مقابل مصرف انرژی، بخصوص با عنایت به افزایش شیوع اضافه وزن و چاقی در سراسر دنیا، هنوز یک چالش برای علم است. بعضی از داروهای موجود در بازار برای مبارزه با چاقی مشابه هورمون های در رابطه با کنترل اشتها عمل می کنند و مدتی است که محققان بر درک چگونگی تأثیر فرآیندهای متابولیت ها (محصولات متابولیسم سلولی) بر گرسنگی و سیری تمرکز کرده اند.
هنور سیمیوناتو برونتا، دانشجوی فوق دکتری در دانشگاه دولتی کامپیناس در برزیل و ینس لوند، استاد دانشگاه کپنهاگ در دانمارک، ترکیب احتمالی مکانیسم های مشابه عملکرد هورمون ها و متابولیت ها را مسیری امیدوارکننده برای پیشرفت در درمان چاقی می دانند.
همینطور آنان تحقیق تصادفی را بررسی کردند که به بررسی تعامل متابولیک بین کربوهیدرات ها و ورزش و نقش آن در تنظیم حاد اشتها می پردازد. این تحقیق به رهبری جیمز فرامپتون، محققی در کالج امپریال لندن در بریتانیا انجام شده است، وی دو متابولیت استات و سوکسینات را بعنوان واسطه های جدید بالقوه اشتهای ناشی از ورزش و پاسخ های دریافت انرژی نشان داد.
برونتا اظهار داشت: جالب ترین نکته ای که در مورد تحقیق آنان بیان شد اینست که ورزش شدید گرسنگی را سرکوب می کند اما عملکرد هورمونی برای توضیح این اثر کافی نیست. فرامپتون و همکارانش مکانیسم هایی را بررسی کردند که توسط آن ورزش و شرایط رژیم غذایی متابولیت ها را تغییر می دهند و به این نتیجه رسیدند که بعضی از آنها مانند استات و سوکسینات را میتوان پیشبینی کننده سیری در نظر گرفت. اشتها تا حدودی توسط متابولیت ها تنظیم می شود، باآنکه ما چگونگی آنرا به صورت دقیق نمی دانیم.
فرامپتون و همکاران وی در تحقیق متقاطع تصادفی خود ۱۲ مرد سالم ۱۸ تا ۴۰ ساله را بین فوریه ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ انتخاب کردند. اصطلاح «متقاطع» به طرح تحقیقی اشاره دارد که در آن افراد تحت دو یا چند درمان (داروها، روش ها و غیره) در زمان های مختلف قرار می گیرند و توالی درمان ها برای هر آزمودنی تصادفی شده است.
زنان از این تحقیق حذف شدند چونکه چرخه قاعدگی بر کنترل اشتها و ترشح هورمون تأثیر می گذارد. شرکت کنندگان به مدت ۳۰ دقیقه، چه ناشتا و چه بعد از مصرف مقداری کربوهیدرات، ورزش کردند سپس به آنان یک وعده غذایی آزاد داده شد و محققان میزان کالری دریافتی، احساسات ذهنی اشتها و متابولیت ها و هورمون های خونی را ارزیابی کردند.
هم کربوهیدرات و هم ورزش سبب افزایش سطح هورمون کاهش گرسنگی پپتید شبه گلوکاگون یک در خون و کاهش سطح گرلین شد، هورمونی که گرسنگی را زیاد می کند.


برونتا و لوند نتیجه گرفتند: به نظر می آید که متابولیت ها بیشتر به ورزش واکنش نشان می دهند تا مصرف کربوهیدرات و مجموعه ای از هورمون ها یا متابولیت های وابسته به ورزش را تولید می کنند که با وجود افزایش مصرف انرژی ناشی از ورزش، می توانند اشتها را سرکوب کنند.
بر مبنای اطلس چاقی جهانی، ساخته شده توسط فدراسیون جهانی چاقی که انتظار دارد نسبت جمعیت بزرگسال برزیل که مبتلا به چاقی هستند تا آن زمان به ۳۰ درصد برسد، چاقی که خطر بیماری قلبی، دیابت و فشار خون بالا را زیاد می کند، مقرر است تا سال ۲۰۳۰ بر یک میلیارد نفر در سراسر دنیا تأثیر بگذارد.
برونتا یکی از اعضای گروهی به رهبری مارسلو موری، استاد مؤسسه زیست شناسی یونیکمپ است. موری و گروه وی نخستین کسانی بودند که در جولای ۲۰۲۰ نشان دادند که ویروس سارس-کوو-2 می تواند سلول های چربی انسان را آلوده کند و پیشنهاد کردند که بافت چربی می تواند بعنوان مخزن ویروس عمل کند.
برونتا که سال ها تحقیقات در ارتباط با چاقی و متابولیسم انجام داده است، از سال ۲۰۱۹، روی هورمون ها، متابولیت ها و سایر مواد ترشح شده توسط بافت چربی تمرکز کرده است.
وی ادامه داد: از آنجاییکه فرامپتون و گروهش در تلاش بودند تا بفهمند مواد ترشح شده چگونه متابولیسم را کنترل می کنند، به وضوح با کاری که من انجام می دادم مرتبط بود. حالا می دانیم که اندام ها مواد بسیار بیشتری از هورمون ها آزاد می کنند و این مواد بسیار فعال می باشند.
بافت چربی که در ابتدا بعنوان یک منبع ذخیره انرژی در نظر گرفته می شد، حالا بعنوان یک اندام غدد درون ریز مهم شناخته می شود. با ترشح ریزآران ای (miRNAs) و پروتئین های سیگنال دهنده سلولی به نام آدیپوکین ها با سایر اندام ها ارتباط برقرار می کند.
یافته های این تحقیق در مجله Physiology انتشار یافته است.




منبع:

1402/07/08
14:51:05
5.0 / 5
281
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سلامت