آیا دمای بالا خطر سکته مغزی را افزایش می دهد؟

آیا دمای بالا خطر سکته مغزی را افزایش می دهد؟

سلامت: افزایش دما و رطوبت بالا خطر مبتلاشدن به عوارض و مشکلات مربوط به گرما مانند کم آبی و گرمازدگی را می افزایند و این شرایط نامساعد آب و هوایی همین طور می تواند خطر سکته مغزی را برای تعدادی از افراد افزایش دهد.


به گزارش سلامت به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، دکتر «رابرت براون»، متخصص مغز و اعصاب مرکز تخصصی «مایو کلینیک» در آمریکا تاکید می کند: اگر شما یا شخصی که میظ شناسید در گرما علایم سکته مغزی را تجربه کرد، در این شرایط باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.
آیا آب و هوا بر افزایش ریسک بروز سکته مغزی تأثیر می گذارد؟
آب و هوا و دما بر وقوع سکته مغزی تأثیر می گذارد. آب و هوای خیلی خیلی گرم یا خیلی خیلی سرد در این حوزه اثرگذار است.
دکتر براون می گوید: افزایش ریسک سکته مغزی امکان دارد با تأثیر گرما، رطوبت و سرمای شدید بر بدن ارتباط داشته باشد.
عواملی در رابطه با فشار خون و حتی بعضی از عوامل در ارتباط با برخی بیماری های قلبی امکان دارد در این حوزه دخیل باشند.
سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است. هرچه زودتر درمان شوید، شانس بهبودی شما بیشتر است.
برخی از درمان ها در زمان بروز علایم در رابطه با سکته مغزی در دسترس هستند و همچون آنها میتوان به رفع لخته ها اشاره نمود، یعنی داروهایی که برای رفع لخته ای طراحی شده اند که در سرخرگی تشکیل می شود که جریان خون به مغز را می بندد.
همینطور درمان هایی وجود دارد که گاهی اوقات میتوان برای رفع مستقیم انسداد شریان بهره برد.
علایم سکته مغزی شامل شروع ناگهانی ضعف صورت، بازو یا پا، بی حسی ناگهانی در یک طرف بدن، مشکل ناگهانی در دیدن، صحبت کردن یا درک دیگران، بی ثباتی ناگهانی یا سردرد ناگهانی و شدید می باشد.
دکتر براون می گوید در مورد سکته مغزی کلید واژه انگلیسی «FAST» را به خاطر بسپارید:
حرف F از عبارت Face drooping به افتادگی صورت، حرف A از عبارت Arm weakness به ضعف بازو، حرف S از عبارت Speech difficulty به مشکلات گفتاری و حرف T از عبارت Time to call emergency department به زمان تماس با اورژانس در صورت بروز علایم اشاره دارند.
گرما می تواند کشنده باشد و هر سال تعداد بیشتری از افراد به علت تغییرات آب و هوایی جان خویش را از دست می دهند اما همانطور که این روزهای گرم عادی تر می شوند و به قول دانشمندانِ آب وهوا، با این «روند غیرطبیعی جدید» اثرات ناخوشایند افزایش دما بر بدن به شکل فزاینده ای بیشتر می شود.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) در رابطه با این معضل می گوید: تغییرات آب وهوایی بزرگ ترین خطری است که سلامت بشر را تهدید می کند. شاید در ظاهر اغراق آمیز باشد اما کارشناسان نیز می گویند: چندان دور از ذهن نیست.
دکتر «کریستوفر تدسکی»، مدیر آمادگی اورژانس در دانشگاه کلمبیا به یاهونیوز اظهار داشت: بین آب و هوا و سلامت رابطه مستقیمی وجود دارد. گاهی مواردی را مشاهده می نماییم که می توانیم آنها را «موارد تشدید شده از آب و هوا» بنامیم.
تدسکی این گونه توضیح می دهد: فکر می کنم قرار گرفتن در معرض فشار گرما در مقیاس فردی در بازه زمانی خاص، مفید می باشد اما اگر این شدت دما ادامه دارشود، بدن قادر به مقابله با آن نخواهد بود. این شدت و مدت گرما، خطراتی برای بدن شما بوجود می آورد که نمی تواند از پس آنها برآید.
همینطور اثرات جانبی دیگری هم به دنبال این گرما ایجاد می شود؛ مانند دود آتشسوزی. ادامه آتشسوزی در کانادا و کالیفرنیا به مشکل نه چندان جدیدی در این مناطق تبدیل گشته است. استشاق گازهای خطرناک و دود و ذرات ناشی از آتش، عواقب ناخوشایندی برای سلامت دارد و در دراز مدت بسیار مضر است.
تدسکی اظهار داشت: البته ما هنوز به صورت کامل تأثیر بلندمدت ذرات ناشی از دود آتشسوزی را بررسی نکرده ایم. آنها به عمق ریه ها نفوذ می کنند، احیانا موجب التهاب بیشتر می شوند و امکان دارد عامل بیماری های مزمن بیشتری شوند. ترکیب این ذرات با گرمای هوا، واقعا خطرآفرین است.
همینطور یک عارضه جانبی رایج گرمای شدید، تحریک پذیری عصبی است که می تواند از ناراحتی فیزیکی و اختلال در الگوهای خواب ناشی شود. خستگی ناشی از تعریق، کار در گرما و کمبود خواب باکیفیت می توانند موجب ایجاد استرس در افراد شود.
در عین حال دمای بسیار بالا کار یا ورزش ایمن در بیرون از منزل را غیر ممکن می کند، بیماری های قلبی و ریوی را تشدید کرده و آلودگی هوا را بدتر می کند. گرما بخصوص برای افرادی که در فضای باز کار می کنند و برای نوزادان و افراد مسن خطرناک می باشد. با این وجود هنگامی که گرما با رطوبت ترکیب شود به مراتب کشنده تر می شود.
منبع:

1402/05/01
10:30:44
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت