رئیس دانشگاه علوم پزشكی تبریز خبرداد؛

انجام 1521 مورد عمل پیوند عضو در تبریز

انجام 1521 مورد عمل پیوند عضو در تبریز

به گزارش سلامت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: تعداد کل عمل پیوند اعضا انجام شده در تبریز تا امروز یک هزار و ۵۲۱ مورد است که نزدیک به ۳۰ در صد پیوندهای شمال غرب کشور را شامل می شود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، بهمن نقی پور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار نمود: پیوندهای منحصر به فردی پارسال توسط اساتید حاذق دانشگاه انجام شده است که یک مورد پیوند همزمان کبد و پانکراس بوده و دیگری پیوند همزمان کبد و کلیه برای یک نفر و همینطور پیوند زنده به زنده کبد مورد جراحی نادر دیگری بود که در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز برای نخستین بار در تبریز صورت گرفت.
وی با تشریح این که تعداد پیوند عضو در سال ۱۴۰۰ چهل و پنج مورد بوده (۱۹ پیوند کلیه، ۲۳ پیوند کبد و سه پیوند قلب) اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ تعداد پیوند ۱۲۲ مورد هست که ۷۳ پیوند کلیه ۴۲ پیوند کبد، ۶ پیوند قلب و یک پیوند پانکراس می باشد و بالای ۹۵ درصد پیوندهای انجام شده در تبریز موفقیت آمیز بود که آمار بسیار خوبی است.
نقی پور ضمن اشاره به این که در سال ۱۳۸۲ انجام نخستین مورد پیوند از فرد مرگ مغزی در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز شروع شد اضافه کرد: هفتاد تا هفتاد و پنج درصد اعضای اهدایی در ارتباط با تبریز بوده است و بقیه از شهرهای دیگر دریافت شده است که از این تعداد ۱۴ مورد کبد از ارومیه و تهران برای پیوند به این مرکز انتقال یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد پیوند مغز استخوان اظهار داشت: مرکز پیوند مغز استخوان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در دیماه سال ۱۳۹۴ کار خویش را با ۲ تخت فعال آغاز کرد و ۲ سال پس از افتتاح بخش پیوند آلوژن (پیوند از فرد دیگر) هم افتتاح شد و هم اکنون این مرکز دارای ۶ تخت فعال و تاکنون تعداد ۹۰ پیوند آلوژن انجام شده است که بیماران در وضعیت خوبی بسر می برند.
وی در ادامه اضافه کرد: امروزه پیوند مغز استخوان درمان قطعی بیشتر از ۱۰ نوع از انواع بیماری ها است که این بیماران بدون انجام پیوند مغز استخوان تنها ۲ یا ۳ ماه فرصت زندگی دارند. علاوه بر تعداد ۹۰ مورد بیمار آلوژن (از دیگری) تعداد ۲۵۵ مورد پیوند اتولوگ (از خود) تحت عمل پیوند قرار گرفته اند که جمعاً تعداد ۳۴۲ مورد پیوند مغز استخوان انجام شده است.
نقی پور با توصیف این که قبلاً بیماران با مشکلات مختلف به بیمارستان شریعتی تهران رجوع می کردند، اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۲۰ نفر بیمار کاندید پیوند مغز استخوان در صف انتظار داریم. تعداد ۳۴۲ پیوند مغز استخوان برای بیماران از سال ۱۳۹۴ در قسمت پیوند مغز استخوان مرکز امام رضای تبریز انجام گرفته است. و تنها درسال گذشته تعداد ۶۱ پیوند مغز استخوان برای بیماران در مرکز امام رضای تبریز انجام گرفته است.
وی اضافه کرد: آخرین متدهای پیوند شامل پیوند هاپلو و پیوند unrelated است که در مراکز محدودی در کشور صورت می گیرد که خوشبختانه امروزه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز صورت می گیرد و بیماران بی نیاز از رفتن به سایر مراکز هستند و سلول درمانی هم در این بیماران صورت می گیرد.
نقی پور در مورد برنامه های پیش روی دانشگاه در حوزه پیوند عضو اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در صدد است با افزایش امکانات بیمارستان امام رضا (ع) تبریز و بسترهای عمل پیوند عضو با پذیرش متخصصان در چارچوب فلوشیپ اعضای پیوندی برای افزایش کادر متخصص و کارآمد بکوشد و تعداد عمل های پیوند را ارتقا دهد.


منبع:

1402/03/02
13:59:32
5.0 / 5
397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت