معاون وزارت بهداشت اعلام كرد

ساخت و تجهیز ۴۰۰۰ واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران

ساخت و تجهیز ۴۰۰۰ واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران

سلامت: معاون بهداشت وزارت بهداشت از ساخت، تعمیر و تجهیز 4 هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در کشور آگاهی داد.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی در دومین روز از بیست و ششمین نشست کارشناسان ارشد کشورهای گروه پنج در حوزه همکاریهای نظام سلامت، اظهار داشت: ایران با دارا بودن ۲۹ هزار و ۲۵۰ واحد بهداشتی، خدمات سلامتی گسترده ای همچون پزشکی خانواده به جمعیت روستایی و شهری خصوصاً در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت ارائه می دهد.

وی ادامه داد: ایران ۳۰ میلیون نفر جمعیت در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و ۵۵ میلیون نفر جمعیت شهری دارد که برای توسعه دسترسی این میزان جمعیت به خدمات سلامت، برنامه های مختلفی تا حالا اجرا کرده و برای آینده در دست اجرا دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری برای تقویت، بازسازی و توسعه شبکه بهداشتی ایران، اظهار داشت: باتوجه به اجرای برنامه هایی نظیر پزشکی خانواده در کشور، توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای تقویت شبکه بهداشتی سرلوحه کارها قرار گرفته بطوریکه در دو سال اخیر ۴ هزار واحد بهداشتی در ایران ساخته، تعمیر یا بازسازی شده اند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور کشورمان نیز تاکیدات زیادی به اجرای برنامه پزشکی خانواده برای ارائه خدمات سلامت در تمام شهرها دارد. برای اینکه ارائه این خدمات در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در قالب پزشکی خانواده از سال ها پیش شروع شده است.

فرشیدی افزود: طبق برنامه کشوری پزشکی خانواده، هر پایگاه سلامت شهری در ایران دارای یک پزشک و دو مراقب سلامت خواهد شد و هر پایگاه ۳ هزار نفر جمعیت را تحت پوشش قرار خواهد داد.

وی بیان داشت: از رهگذر اجرای برنامه پزشکی خانواده در کشور، سیاست توسعه و تقویت شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی نیز در ایران عملیاتی می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: نباید از نقش موثر بیمه ها در اجرای برنامه های سلامت غافل شد. بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی در ایران جمعیت های تحت پوشش خودرا از سطح خانه های بهداشت تا ارجاع به کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی تحت پوشش قرار می دهند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی اظهار داشت: خوشبختانه اجرای نظام ارجاع از سال قبل از شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در ایران شروع شده و اکنون از سطح اول در خانه های بهداشت تا سطوح تخصصی و فوق تخصصی درحال اجراست.

او در آخر تغییر بیماریها از واگیردار به غیرواگیر را مهم ترین تحول سالهای اخیر حوزه سلامت در دنیا همچون ایران دانست و اظهار داشت: بی توجهی به بیماریهای غیرواگیر تبعات زیادی برای همه کشورها خواهد داشت. اکنون بیشترین مرگ و میرها از بیماریهای غیرواگیر خصوصاً بیماریهای قلبی نشات می گیرد و باید برای مهار این بیماریها برنامه و راهبرد داشت تا از بحران های ناشی از آنها در آینده پیشگیری شود.
منبع:

1402/02/18
15:24:18
5.0 / 5
330
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت