یافته محققان كره جنوبی؛

داروی دیابت نوع2 در کاهش ریسک آلزایمر موثر است

داروی دیابت نوع2 در کاهش ریسک آلزایمر موثر است

سلامت: درمان دیابت نوع ۲ ممکنست به کاهش خطر افزایش زوال عقل کمک نماید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، تخمین زده می شود که ۵۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند که انتظار می رود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به ۱۳۹ میلیون نفر برسد.
برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به بیماری های در رابطه با زوال عقل هستند، همچون افرادی که دیابت نوع ۲ دارند.
اکنون، محققان دانشگاه یون سی در سئول، کره جنوبی، دریافته اند که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که داروی دیابت پیوگلیتازون مصرف می کنند، نسبت به افرادی که این دارو را مصرف نکرده اند، کمتر در معرض ابتلاء به زوال عقل هستند.
به گفته محققان، دیابت تقریبا بر تمام سیستم های بدن همچون مغز تاثیر منفی می گذارد.
خطر ابتلاء به زوال عقل در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از افراد بدون دیابت است. این یکی از قوی ترین عوامل خطر قابل تغییر برای زوال عقل است.
محققان توضیح می دهند: «مقاومت به انسولین که در دیابت مشاهده می شود، تصلب شرایین را تقویت می کند و متابولیسم انرژی را تغییر می دهد، که می تواند منجر به تغییرات میکروواسکولار در مغز و در نهایت قطع جریان خون به شبکه های عصبی شود.»
علاوه بر این، دیابت نوع ۲ با افزایش بیان اینترلوکین ۶ در مغز مرتبط می باشد، که سبب التهاب و استرس اکسایشی می شود که منجر به آغاز فرآیندهای پاتولوژیک دیده شده در بیماری آلزایمر، شایع ترین شکل زوال عقل در افراد مسن می شود.
برای این مطالعه، محققان از داده های پایگاه داده های سلامت ملی کره جنوبی از افرادی که اخیرا دیابت نوع ۲ تشخیص داده شده بود و زوال عقل نداشتند، استفاده کردند. بیشتر از ۹۱۰۰۰ شرکت کننده به مدت متوسط ۱۰ سال پیگیری شدند. از این تعداد، ۳۴۶۷ نفر داروی پیوگلیتازون دریافت می کردند.
پس از تجزیه و تحلیل، محققان دریافتند که ۸.۳ درصد از افرادی که پیوگلیتازون مصرف می کردند به زوال عقل مبتلا شدند، در حالیکه ۱۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که این دارو را مصرف نکرده بودند، گرفتار زوال عقل شده بودند.
پس از محاسبه برخی عوامل سبک زندگی، دانشمندان دریافتند افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که پیوگلیتازون مصرف می کنند، ۱۶ درصد کمتر در معرض ابتلاء به زوال عقل در آینده هستند.


منبع:

1402/01/22
12:07:17
5.0 / 5
459
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت