در گفت وگو با سلامت اعلام شد

تغییرات گسترده کرونا از ابتدا تاکنون

تغییرات گسترده کرونا از ابتدا تاکنون

به گزارش سلامت، رئیس لابراتوار مرجع کشوری کووید-19 انستیتو پاستور ایران ضمن ارائه توضیحاتی درباره ی آخرین جهش های کرونا، اظهار داشت: میزان بالای تغییرات در ژنوم ویروس و آنتی ژن های آن، به روزرسانی واکسن های کرونا برمبنای واریانت های جدید را اجتناب ناپذیر کرده است.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر علی ملکی با اشاره تاریخچه بروز کرونا در کشورها، اظهار داشت: از روزهای آخر سال ۲۰۱۹ به بعد، در ابتدا کشور چین و به تدریج تمامی کشورهای جهان، با همه گیری وسیع یک ویروس تنفسی به نام سارس کرونا۲ (SARS-CoV-۲) روبرو شدند که بیماری حاصله از عفونت سارس کرونا ۲ در بدن انسان را کووید-۱۹ (COVID-۱۹) نامگذاری کردند. از همان ابتدا سازمان بهداشت جهانی بر مسری بودن بیماری و نیاز مبرم به اتخاذ تصمیمات کنترل کننده توسط کشورها اصرار می کرد. توانایی بالای سارس کرونا ۲ در تکثیر درون بدن انسان، فرار از سیستم ایمنی، نبود دارو و واکسن اختصاصی در ابتدای همه گیری و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط مردم منجر به تشدید همه گیری کووید۱۹ و افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری در همه کشورها شد.


وی ادامه داد: عوامل ذکر شده به همراه ماهیت ژنومی سارس کرونا ۲، که یک رشته RNA است، موجب بروز واریانت های جدیدی از سارس کرونا۲ شد که تعدادی از آنها باتوجه به خصوصیاتی که کسب کرده بودند، واریانت های نگران کننده (VOCs) نام گرفتند.
پای کدام جهش های کرونا به ایران رسید؟ او درباره ی نام گذاری جهش های کرونا، تصریح کرد: واریانت های نگران کننده اسامی زیاد و متنوعی داشتند و سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از بی نظمی و به اشتباه افتادن محققین بخش سلامت و مردم، نامگذاری ساده و عمومی را بیان نمود. بر این اساس واریانت های نگران کننده به ترتیب به آلفا، بتا، گاما، دلتا و امیکرون تقسیم بندی شدند. این نامگذاری موجب شد تا از اسامی کشورها و ملیت ها برای ویروس ها و بیماریها استفاده نشود تا مانع از برچسب زنی ناصحیح شود. در کشور ما نیز به جز واریانت گاما و موارد اندکی از واریانت بتا، بقیه واریانت ها گردش کردند و سبب بروز چندین موج از بیماری شدند.
تغییرات گسترده کرونا در آخرین جهش ها این متخصص ویروس شناسی پزشکی، افزود: آخرین واریانت از واریانت های نگران کننده امیکرون، به حدی گرفتار تغییر شد که برخی عقیده دارند دسته بندی آن به عنوان یک ویروس جدیدتر از سارس کرونا ۲ است. این تغییرات درون زیرواریانت ها و زیر رده های امیکرون همچنان ادامه دارد و سویه های جدیدتری را بروز داده است. بدنبال ایجاد جهش ها در ژنوم سارس کرونا ۲ و ایجاد نوترکیبی در میان ژنوم های آلوده کننده همزمان یک سلول، واریانت ها نسبت به قبل تغییرات وسیع تری را تجربه کردند.
فرار سویه های جدید کرونا از سیستم ایمنی بدن و کاهش کارایی واکسن ها وی ادامه داد: این در حالیست که امروزه واکسن و داروی اختصاصی در دنیا برای سارس کرونا ۲ وجود دارد و مورد استفاده می گیرد. اما مشکل زمانی وخیم تر شد که واریانت های نگران کننده هر کدام نسبت به ایمنی به وجود آمده حاصل از واکسن یا عفونت طبیعی با سارس کرونا ۲ در بدن افراد مقاومت کردند و به آسانی توانستند از سیستم ایمنی بدن فرار کنند. بدین ترتیب با وجود عفونت های چندگانه و تکمیل دوز واکسیناسیون، همچنان افراد خطر مبتلاشدن به کرونا را دارند.
آغاز روند افزایشی کرونا از دی ماه او اشاره کرد: بدنبال این مقاومت پس از چند ماه باوجود این که در تابستان و پاییز سال جاری تعداد موارد مبتلاشدن به کرونا در کشور کاهش شایان توجهی پیدا کرده بود، اما باردیگر از اواسط دی ماه تعداد موارد مبتلاشدن کمی روند افزایشی پیدا کرده است. علت این افزایش موارد ابتلا، در کنار کاهش سطح ایمنی ناشی از فاصله نسبتا زیاد از آخرین تزریق واکسن یا ابتلاهای قبلی و همین طور کاهش رعایت مراقبت های بهداشتی توسط مردم و ظهور زیرسویه های جدید از واریانت امیکرون در کشورهای دیگر است که از نظر سرایت پذیری و فرار ایمنی با اختلاف زیاد نسبت به موارد قبلی توانمند است.
ضرورت آمادگی برای مقابله با موج جدید کرونا ملکی اشاره کرد: همین عامل موجب افزایش موارد مبتلاشدن و بستری در کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا پیش از کشور ایران شده است. به همین خاطر پیش بینی می شود که در صورت ظهور این زیرسویه ها و غالب شدن آنها در کشور، شاهد موج شدیدتری از کرونا در کشور باشیم. هرچند سارس کرونا ۲ بارها نشان داده است که قانون پذیر و قابل پیش بینی دقیق نیست؛ با این وجود آماده بودن برای مدیریت و کنترل یک موج جدید از کرونا در کشور کاملا لازم است.
۵ زیرواریانت امیکرون با سرایت پذیری بالا وی ادامه داد: در بین زیرسویه های امیکرون، واریانت های BF.۷ و BQ.۱ و BQ.۱.۱ و XBB.۱ و XBB.۱.۵ از قدرت سرایت پذیری بالاتری برخوردار می باشند و با رشد بالایی نسبت به بقیه واریانت ها در کشورهای ژاپن، آمریکا، سنگاپور، انگلیس، کانادا، کره جنوبی، روسیه و همین طور بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و هلند بالا رفته اند.
روند بیماری زایی جهش های جدید کرونا در سایر کشورها او به ذکر مثالی از افزایش موارد بیماری در سایر کشورها پرداخت و بیان کرد: از اواسط ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی، تعداد موارد کرونا در سنگاپور افزوده شد و موج جدیدی را بوجود آورد که حاصل از زیرواریانت های XBB بود که در ادامه زیرواریانت های BQ.۱ نیز به آنها اضافه شدند. زیرواریانت های XBB نزدیک به ۸۰ درصد موارد مثبت هند را هم به خود مختص کرده است. همین طور هم اکنون کشورهای ژاپن، کره جنوبی و تایوان بیشترین موارد ابتلای جدید روزانه را دارند که از ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی شروع شده است و واریانت غالب در این کشورها از زیرواریانت های ذکر شده از امیکرون است. هنگ کنگ، روسیه، اتریش و استرالیا نیز در درجه بعدی بیشترین موارد ابتلای جدید روزانه هستند. از طرفی کشور استرالیا داستانی متفاوت تر از بقیه کشورها دارد و با اختلاف زیاد نسبت به بقیه کشورها، تعداد واریانت های نوترکیب جدید در آن درحال افزایش است.
احتمال غلبه واریانت XBB.۱.۵ در جهان وی با اعلان اینکه کشورهای نام برده شده عموما موج قبلی کرونا با زیرواریانت BA.۲ و یا BA.۵ امیکرون را تجربه کرده اند، اشاره کرد: این درگیری و موج جدید از سارس کرونا ۲ با وجود درصد بالای واکسیناسیون رخ داد که این موضوع کوتاه بودن طول دوره ایمنی مقابل سارس کرونا ۲ و تغییرات ژنومی ویروس که منجر به فرار ایمنی می شود را تایید می کند. تخمین زده می شود که XBB.۱.۵ بتواند به زودی BQ.۱.۱ را کنار زده و در دنیا به زیرواریانت غالب تبدیل گردد.
ضرورت به روزرسانی واکسن های کرونا برمبنای جهش های جدید او اشاره کرد: واریانت های BQ.۱.۱ و XBB.۱ وارد کشور ایران نیز شده اند و باید با دقت بالایی بر گسترش احتمالی این واریانت ها در جامعه و پایش آنها نظارت شده و برای مقابله با آن برنامه ریزی لازم را انجام داد. تغییرات به وجود آمده در واریانت های جدید خوشبختانه تداخلی در روند تشخیص مولکولی سارس کرونا ۲ ایجاد نمی کند و می توان همچنان از آزمایشات PCR موجود در بازار برای تشخیص استفاده نمود. حتی گزارشی در خصوص تاثیر واریانت های جدید بر عملکرد آزمایش های تشخیص فوری ویروس سارس کرونا ۲ وجود ندارد. میزان بالای تغییرات در ژنوم ویروس و آنتی ژن های آن، به روزرسانی واکسن های کرونا برمبنای واریانت های جدید را اجتناب ناپذیر کرده است.
بنابر اعلام روابط عمومی و امور بین الملل انستیتو پاستور ایران، ملکی در آخر اشاره کرد: موثرترین روش در پیش گیری از کرونا، همچنان استفاده از ماسک در فضاهای سربسته، به حداقل رساندن حضور در محلهای متراکم و شلوغ در صورت ضرورت و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. امروزه سیستم های بهداشتی در دنیا متوجه شده اند که تنها در صورت همراهی و همکاری شهروندان خود می توانند لطمه ناشی از همه گیری کرونا را کنترل کنند. به همین خاطر درخواست می شود علاوه بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی، در صورت بروز علایم تنفسی نسبت به محدودسازی (ایزولاسیون) فرد بیمار و عدم حضور در تجمعات توجه لازم صورت گیرد.1401/10/25
15:00:56
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت