محققان چینی می گویند؛

بدخوابی ممکن است احتمال مبتلاشدن به آب سیاه چشم را افزایش دهد

بدخوابی ممکن است احتمال مبتلاشدن به آب سیاه چشم را افزایش دهد

سلامت: سلامت: تحقیقات جدید نشان میدهد که بدخوابی ممکنست با گلوکوم (آب سیاه)، یکی از دلیلهای اصلی نابینایی، ارتباط داشته باشد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، این مطالعه توسط پژوهشگران دانشگاه سیچوان در چین بر روی بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر جهت بررسی ارتباط بین خواب و کاهش بینایی انجام شد.
عارضه گلوکوم با از دست دادن تدریجی سلول های حساس به نور در چشم و لطمه عصب بینایی مشخص می شود. در صورت عدم درمان، می تواند موجب نابینایی غیرقابل برگشت شود. ۱۱۲ میلیون نفر در سراسر جهان ممکنست تا سال ۲۰۴۰ تحت تأثیر این عارضه قرار گیرند.
برای این مطالعه جدید، پژوهشگران انواع رفتارهای خواب را در نظر گرفتند. این موارد شامل خواب زیاد و همین طور کم خوابی، بی خوابی و خواب آلودگی در طول روز، شب زنده داری یا سحرخیزی و همین طور خروپف بود.
این مطالعه مدت خواب طبیعی را ۷ تا ۹ ساعت تعریف کرد. پژوهشگران از سوابق پزشکی و داده های مرگ برای ردیابی سلامت و طول عمر همه شرکت کنندگان تا نخستین تشخیص گلوکوم، مرگ، یا پایان نظارت در سال ۲۰۲۱ استفاده کردند.
در طول یک دوره نظارت متوسط ۱۰.۵ ساله، پژوهشگران ۸۶۹۰ مورد گلوکوم را شناسایی نمودند.
خواب آلودگی مکرر در طول روز با ۲۰ درصد بیشتر خطر ابتلاء به این بیماری همراه بود. این خطر با بی خوابی ۱۲ درصد و با خواب کوتاه یا طولانی ۸ درصد بیشتر می شود. خروپف با ۴ درصد خطر بیشتر عارضه گلوکوم همراه بود.
در مقایسه با افرادی که الگوی خواب سالمی داشتند، افرادی که خروپف می کردند یا خواب آلود بودند ۱۰ درصد بیشتر در معرض ابتلاء به گلوکوم بودند. افراد مبتلا به بی خوابی و کسانی که الگوی خواب بیش از اندازه زیاد یا بسیار کم داشتند، ۱۳ درصد بیشتر در معرض این بیماری بودند.
در مقایسه با افرادی که این بیماری را نداشتند، شرکت کنندگان مبتلا به گلوکوم به طور معمول مسن تر و مرد بودند، فشار خون بالا یا دیابت داشتند و در بعضی مواقع سابقه سیگار کشیدن داشتند.
محققان به توضیحات بیولوژیکی قابل قبولی برای این ارتباط اشاره کردند. پژوهشگران توضیح دادند که فشار داخلی چشم، عامل کلیدی در ایجاد گلوکوم، زمانی که فرد دراز می کشد و زمانی که هورمون های خواب از بین می روند، بیشتر می شود، همانطور که در بی خوابی اتفاق می افتد.
نویسندگان خاطرنشان کردند که افسردگی و اضطراب، که احتمال دارد با بی خوابی همراه باشد، ممکنست فشار داخلی چشم را نیز بالا برند، که احیانا به سبب تولید نامنظم کورتیزول است.
آنها عنوان کردند که دوره های تکراری یا طولانی مدت اکسیژن پایین به سبب آپنه خواب (قطع ناگهانی تنفس در طول خواب) نیز ممکنست به عصب بینایی لطمه برساند.
این یافته ها بر نیاز به خواب درمانی در افرادی که در معرض خطر بالای ابتلاء به گلوکوم هستند، تاکید می کند.

1401/08/17
08:59:48
5.0 / 5
456
تگهای خبر: افسردگی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت