اولین پیوند کبد از اهدا کننده زنده در تبریز انجام شد

اولین پیوند کبد از اهدا کننده زنده در تبریز انجام شد

سلامت: سلامت: رییس تیم پیوند کبد مرکز آموزشی درمانی و تحقیقاتی امام رضا تبریز از انجام موفقیت آمیز پیوند کبد از اهدا کننده زنده در این بیمارستان آگاهی داد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، فرزاد کاکایی در گفت و گویی با اعلان اینکه ۱۰ سال از راه اندازی بخش پیوند اعضا در بیمارستان امام رضا می گذرد، اضافه کرد: نخستین پیوند کبد از اهدا کننده زنده با موفقیت انجام شد و در این عمل پیوند، یک پدر با اهدای قسمتی از کبد خود جان فرزند ۹ ساله اش را نجات داد.
وی با اعلان اینکه در ضمن سالهای اخیر و با فرهنگ سازی های انجام شده و همکاری مردم ایثارگر، اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی روندی افزایشی داشته است، اظهار داشت: هنوز تعداد زیادی بیمار چشم انتظار اهدای عضو و پیوند کبد از افراد مرگ مغزی هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اشاره کرد: پیوند تکه ای کبد (پارشیال) به عنوان پیوند قسمتی از پیکر شخص زنده به بیمار است که در این نوع پیوند، قسمتی از کبد بستگان درجه یک به بیمار پیوند زده می شود و این روش پیوند از اهدا کننده زنده امید تازه ای برای بیماران در صف پیوند به وجود آورده است.
رئیس تیم پیوند کبد بیمارستان امام رضا تبریز با اعلان اینکه خوشبختانه دهنده و گیرنده کبد در سلامت کامل هستند، افزود: از اول راه اندازی پیوند کبد، ۸۰ مورد پیوند کبد انجام دادیم که ۷۰ مورد آن مربوط به ۲ سال اخیر است.
وی اضافه کرد: امسال انجام پیوند همزمان کبد و پانکرانس و انجام پیوند همزمان کبد و کلیه را در بیمارستان امام رضا انجام دادیم و امروز هم پیوند کبد از اهداکننده زنده را با حضور دکتر نصیر فخار، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و دکتر علی شریفی و خانم دکتر مرجان دهدیلانی انجام دادیم.
کاکایی ضمن تقدیر از خیران و مدیران وقت دانشگاه و کوشش های انجام شده در امتداد راه اندازی بخش پیوند اظهار داشت: حمایت های خیران در توسعه و نوسازی تجهیزات بخش پیوند برای ارائه خدمات مطلوب به بیماران قوت قلب تیم تخصصی است.
وی با اعلان اینکه امکان رشد و پیشرفت در زمینه پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی تبریز زیاد است، اظهار داشت: کارهای ما در مسیری است که در آینده نزدیک بتوانیم تربیت متخصصین پیوند و تشکیل آی سی یو پیوند را در این مرکز شاهد باشیم.


منبع:

1401/08/11
10:09:41
5.0 / 5
418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت