آیت الله اعرافی:

اندیشه فلسفی به روند پیشرفت و معالجه گری در جامعه پزشکی سرعت می بخشد

اندیشه فلسفی به روند پیشرفت و معالجه گری در جامعه پزشکی سرعت می بخشد

به گزارش سلامت، ایرنا- مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار داشت: انتظار می رود پزشک تراز از عقل، بینش، اندیشه فلسفی و عقلی و نگاه کلان به عالم هستی برخوردار باشد تا به روند پیشرفت پزشکی و معالجه دیگران سرعت بخشد.


آیت الله علیرضا اعرافی روز پنج شنبه در آیین تجلیل از پزشکان نمونه استان قم با اشاره به نقش پزشک در سلامت معنوی و حل مشکلات اجتماعی، اضافه کرد: اگر جامعه پزشکی به بال فکری، معرفتی، اخلاقی و معنویت عجین باشد، می تواند نقشی فراتر از پروسه معالجه گری بیمار ایفا کند.
وی افزود: ابوعلی سینا با نگاه عقلی و فلسفی در زمینه پزشکی ورود داشت و این نگاه فلسفی و جهان بینی و انسان شناسی ناظر به حوزه علوم پزشکی مقوله ای است که در دنیای اسلام سابقه دیرینه دارد و در غرب هم کم و بیش مورد توجه است.
وی با اشاره به اینکه اخلاق و ارزش های مربوط به حوزه پزشکی در اسلام مهم در دنیا مورد توجه است، افزود: در کار پزشکی نگاه الهی، عقلی و فلسفی حاکمیت دارد، همچنان که در علم بوعلی سینا نیز حاکم بود؛ در عصر جدید پزشکی نیز پزشکان بسیار برجسته ای با همین نگرش و فضیلت انسانی فعالیت می نمایند.
اعرافی اشاره کرد: اگر مهارت پزشکی همراه با نگرش الهی و معنوی و همراه با اخلاق و فضیلت های روحی باشد، پزشک معیار در تراز اسلامی و موثر در روندهای اجتماعی می شود.
وی با اشاره به اینکه پزشکان متدین و آگاه به مسائل اجتماعی بال بزرگ در اسلام هستند، بیان کرد: در اوج شکوفایی تمدن اسلام که ایران نیز نقش بزرگی داشت، شاهد چند قرن پیشگامی تمدن اسلامی و خصوصاً ایران در علوم مختلف هستیم.
وی با اشاره به اینکه جهان اسلام نقشی به سزا و اثرگذار در وساطت تمدن های اسلامی داشت، افزود: ایران و تعدادی از قطب های دیگر جهان اسلام در این دوره که حلقه واسطه تمدنی در زنجیره تمدن های بشری بودند، بدون تعصب از واردات خوب استفاده کردند و بر پرونده علوم و فرهنگ بشری برگ های مهم و زرینی افزودند.
مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه بوعلی سینا در تمام رشته های نوآوری خاصی داشت، اظهار داشت: در دوره واسطه تمدن اسلامی که بوعلی سینا از چهره های بزرگ آن بود، بر پرونده علمی در همه علوم، نظرات و آرا جدیدی اضافه گردید و به برگ های علم غنا بخشیده شد.
وی ادامه داد: در ایران و جهان اسلام، دانشمندان افزون بر ترجمه، تقریر، بازسازی، ارائه و استفاده از علوم، خودشان نوآور و مبتکر بودند؛ این ظرفیت و توانمندی امروز نیز باید شکوفا شود.
وی با تاکید بر اینکه نگاه افراطی و تفریطی به گذشته تاریخی صحیح نیست، اشاره کرد: نگاه درست این است که یک ملت و یک تمدن تاریخی اوج و شکوفایی خودرا ببیند و افتخار کند، اما در آن متوقف نشود، بلکه برای تحولات جدید و متناسب با زمان و روزگار الهام بگیرد.
اعرافی اشاره کرد: انتظار می رود جامعه پزشکی در مرزهای دانش حرکت نماید و نهایت تلاش در دستگاه های پزشکی و دانشگاه های ما برای رسیدن به مرزهای دانش انجام شود؛ نباید چیزی از جهان کم داشته باشیم، بلکه باید تلاش نماییم گام هایی به پیش برداریم.
ایشان سپس اظهار داشت: کادر درمان در مقطع کرونا شجاعانه در خدمت مردم بودند، این عیار بالا می تواند در رشد و تعالی جامعه موثر باشد.
وی همین طور با اشاره به اینکه قم یک جهانشهر و پایگاه و قطب بزرگ و موثر در معادلات فکری معرفتی اجتماعی و سیاسی جهان است، اظهار داشت: دامنه تاثیر قم به برکت انقلاب اسلامی در جهان گسترده است و این جایگاه نیاز به توجه بیشتر دارد که بخشی به دولت و مسئولان برمی گردد.
اعرافی با تاکید بر اینکه باید به شهر قم به عنوان شهری اثرگذار بر جامعه و جهان، نگاهی راهبردی، کلان، جامع، وسیع و عالی شود، اضافه کرد: انتظار می رود شهر قم متناسب با این جایگاه از زیرساخت های سلامت، درمان و پزشکی متناسبی برخوردار شود.
وی افزود: برای ارتقاء جایگاه سلامت در قم، دانشگاه علوم پزشکی باید برنامه جامع، راهبردی و متناسب با این شهر داشته باشد تا اقدامات اساسی تری صورت گیرد.
در این آیین که با حضور محمدتقی شاهچراغی استاندار قم، نمایندگان قم در مجلس، عباس ذاکریان فرماندار، حجت الاسلام و المسلمین حسن غریب دادستان و مسئولان استانی و فعالان حوزه بهداشت و سلامت برگزار شد، از ۳۰ پزشک نمونه استان قم تجلیل شد.
اول شهریورماه روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک نامگذاری شده است./


منبع:

1401/06/03
22:38:42
5.0 / 5
422
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سلامت