مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان:

فوت سه هزار نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی

فوت سه هزار نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی

به گزارش سلامت مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانی ها ضمن اشاره به این که برپایه آمارهای موجود سه هزار نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی در سال فوت می کنند، اظهار داشت: حدود ۶ تا ۷ هزار عضو قابل اهدای انسانی پرارزش که نمی گردد قیمت برای آن گذاشت، زیر خاک می رود.


کتایون نجفی زاده در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اضافه کرد: با وجود پیشرفت فراوانی که در زمینه اهدای عضو و پیوند در کشور داشتیم هنوز روزانه ۷ تا ۱۰ نفر به علت نرسیدن عضو پیوندی در کشور فوت می کنند یعنی هر ۲ یا ۳ ساعتی که زمان می گذرد یک نفر با زجر فراوان جان خویش را از دست می دهد.
نجفی زاده عنوان کرد: فوت ۷ تا ۱۰ نفر در روز یعنی در ۳۶۵ روز سال؛ سه هزار نفر در صف انتظار به علت نرسیدن عضو فوت می کنند و از سویی دیگر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار مرگ مغزی مناسب اهدا داریم از این افراد هرکدام هشت عضو قابل اهدا دارند.
۶ هزار عضو قابل اهدا زیر خاک
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانی ها اضافه کرد: از این هشت عضو وقتی خانواده ها برای اهدای عضو دیر رضایت می دهند به علت سموم مغزی؛ برخی از اعضا از کار می افتد و اگر سه عضو قابل اهدا هم داشته باشند یک هزار نفر از آنها عضو خویش را اهدا می کنند در صورتیکه ۲ هزار نفر اهدای عضو ندارند، یعنی برای این ۲ هزار نفر اگر سه عضو قابل اهدای آنها را در نظر بگیریم حدود ۶ تا ۷ هزار عضو قابل اهدای انسانی پرارزش که نمی گردد قیمت برای آن گذاشت، زیر خاک می رود.
وی خاطرنشان کرد: باآنکه ۶ تا ۷ هزار عضو قابل اهدا زیر خاک می رود، از طرفی دیگر سه هزار نفر به علت نرسیدن عضو جان خویش را از دست می دهند حتی اگر نیمی از افرادی که مرگ مغزی می شوند و حاضر به اهدای عضو نیستند، برای افراد نیازمند اهدای عضو داشته باشند، در واقع مرگ و میر در صف انتظار ما هم رقم پایینی خواهد شد.


امکان انجام انواع پیوند عضو در ایران
وی عنوان کرد: ایران امکان انجام انواع و اقسام پیوند عضو را در کشور دارد و بیماران نیازی نیست که از کشور بیرون بروند که خیلی از کشورها این امکان را ندارند.
نجفی زاده افزود: ایران در آسیا رتبه اول اهدای عضو از مرگ مغزی را دارد و این جای افتخار دارد، اهدای عضو از مرگ مغزی دستاورد انقلاب اسلامی است به جهت اینکه حتی پیش از این که قانون تصویب شود سال ۱۳۶۸ امام خمینی (ره) با فتوایی اهدای عضو از مرگ مغزی را مجاز دانستند و دو سال پس از آن رهبر معظم انقلاب اسلامی آنرا تایید نمود و همین پیوند عضو و اعضا را در کشور شروع کرد.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانی ها اظهار داشت: در سال ۱۳۷۲ نخستین پیوند قلب و نخستین پیوند کبد ایران انجام شد و هنوز قانون تصویب نشده بود و در نهایت قانون پیوند عضو از سال ۱۳۷۹ تصویب گردید، یعنی ۱۱ سال بعد از فتوای امام راحل، برای همین این مورد را دستاورد انقلاب اسلامی می دانم.
وی خاطرنشان کرد: وقتی در دوران جنگ دستگاهها و تجهیزات دیالیز در کشور کمبود داشتیم و بیماران در صف انتظار پیوند، جان خویش را از دست می دادند؛ متخصصان ایران به پیوند به شدت روی آوردند و تلاش کردند در واقع تا جایی که امکان دارد اهدای عضو و پیوند را بالا برند تا بمیاران در صف انتظار پیوند فوت نکنند.
حرف ضد فرهنگ اهدای عضو نزنیم
وی با اشاره به اینکه به جهت اینکه از فهرست انتظار کم و به تعداد افراد علاقمند به اهدای عضو عزیزان آنها افزوده شود، به شدت نیازمند فرهنگ سازی در این حوزه هستیم، افزود: درخواست داریم که حرف ضد فرهنگ اهدای عضو نزنیم اگر در یک برنامه ای اعلام می نماییم که در ماه رمضان مکرر دیده شده است که فرد می گوید من مرگ مغزی بودم و باردیگر زنده شده ام، این یعنی این که فردی که اعضای عزیز خودش را اهدا کرده است چه فکری می تواند داشته باشد.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانی ها اضافه کرد: شاید با خود تصور کند که کاش من هم اعضای عزیز خودم را اهدا نمی کردم و بچه ام زنده می شد که از سال ۱۹۶۴ که دانشگاه هاروارد تعریف مرگ مغزی را بیان کرد حتی یک مورد مرگ مغزی نبوده که به زندگی برگردد و اشتباهی که مردم دارند تفاوت مرگ مغزی و کما است.
وی تصریح کرد: در مرگ مغزی سلول های مغزی تخریب و متلاشی می شوند یعنی این که وقتی جمجمه مرگ مغزی باز می شود چون خون رسانی قطع شده است به یک حفره بسته استخوانی تبدیل گشته و مغز داخل آن گندیده شده است و یک مایع بی شکل متعفن وجود دارد، به هیچ عنوان فرد بعد از مرگ مغزی برنمی گردد.
نجفی زاده خاطرنشان کرد: در حالت کما سلول های مغزی سرجای خودش قرار دارد اما فقط کار نمی کند، قندخون پایین می آید و زمانی که به فرد قند تزریق می شود فرد هوشیار می شود امکان دارد یک روزی کارکرد سلول برگردد و شاید چند لحظه یا چندین سال این مورد زمان بر باشد.


اطلاعات غلط درباره اهدای عضو تیشه به ریشه این نهال نوپا می زند
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانی ها افزود: در مرگ مغزی به هیچ عنوان امکان برگشت فرد وجود ندارد بدین منظور درخواست داریم که از همه رسانه ها و ارگان های خبری که اطلاعات غلط به مردم داده نشود و تیشه به ریشه نهال نوپای اهدای عضو کشور می زند وباید این تصور را داشت که اگر عزیز فردی که این اقدام را انجام داده است نیازمند پیوند عضو باشد و عضو به وی نرسد و جان خویش را از دست بدهد هیچوقت حاضر به انتشار چنین خبری نخواهد شد چون زندگی عزیز وی وابسته به عضو انسانی از یک انسان به انسان دیگر است.
وی ابراز امیدواری کرد با همکاری همه ارگان های فرهنگ ساز و همه مسؤلان کاری نماییم که فرهنگ اهدای عضو در کشور نهادینه شود و اگر کسی خدا این توفیق را نصیب وی کرد که با مرگ مغزی از دنیا برود چون یک درصد مرگ ها مرگ مغزی می شود، اعضای بدن وی به دیگران اهدا شود.
نجفی زاده با اشاره به اینکه وقتی فردی گرفتار ایست قلبی می شود فرصت اهدای عضو ندارد اما با مرگ مغزی فرصت انجام کار خیر دارد، عنوان کرد: باید بیاییم در خانواده ها صحبت نماییم و نظر خودمان را اعلام نماییم که اگر مرگ مغزی شدیم با ما چکار کنند چون اگر خانواده ها ندانند ۴۸ درصد رضایت خویش را اعلام می کند اما اگر اطلاعاتی درباره اهدای عضو داشته باشد ۱۰۰ درصد رضایت خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: باید با خانواده ها صحبت شود که اگر ما به علت مرگ مغزی فوت کردیم نباید اعضای پرارزش خویش را به زیر خاک ببریم در حالیکه بیمارانی هستند که به علت نرسیدن همین اعضا فوت می کنند و همه ما دست به دست هم دهیم و فرهنگ سازی نماییم تا به روزی برسیم که هیچ بیمار نیازمند پیوندی در صف انتظار پیوند به علت نرسیدن عضو فوت نکند و امیدواریم هیچ کس مرگ مغزی نشود اما مرگ حق است و اگر کسی خدا این توفیق را به وی داد که به طریق مرگ مغزی از دنیا برود اعضای ارزشمندش را با خود زیر خاک نبرد.


منبع:

1401/03/11
14:02:41
5.0 / 5
641
تگهای خبر: بیمار , زندگی , سلامت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت