عضو هیات مدیره انجمن دكترای علوم آزمایشگاهی و تشخیص طبی ایران:

آزمایشگاه ها ۱۵ تا ۲۰ میلیون تست پی سی آر در دوران کرونائی روانه بازار کردند

آزمایشگاه ها ۱۵ تا ۲۰ میلیون تست پی سی آر در دوران کرونائی روانه بازار کردند

عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی و تشخیص طبی ایران می گوید: 15 تا 20 میلیون تست پی سی آر در ضمن 2 سال اخیر همه گیری کرونا در کشور تولید شد و از واردات بی نیاز شدیم.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، سید مهدی بوترابی روز دوشنبه در یک نشست خبری اضافه کرد: آزمایشگاه های بخش خصوصی در کنار دولتی کمک زیادی به تهیه و تولید تست های تشخیص کرونا کردند و ظرفیت این بخش در دوران بیماری همه گیری به سیستم سلامت نقش آفرین بود.
وی عنوان کرد: در اوایل همه گیری کرونا، ۵ تا ۱۰ درصد تست های پی سی آر به کشور وارد شد، آزمایشگاه های داخلی توانستند با تلاش و همت خود، این تست ها و تست های سریع تشخیص بیماری کرونا را تولید کنند و الان علاوه بر تامین مورد نیاز کشور، صادرات نیز در این حوزه انجام می شود.
بوترابی اشاره کرد: حالا آزمایشگاه های کشور با بالاترین سطح و کیفیت خدمات را به مردم ارائه می دهند و طی ۲ سال اخیر اهتمام کردند مشکلی در تامین تست های تشخیصی وجود نداشته باشد.
شهروز همتی رییس انجمن دکتری علوم آزمایشگاهی و تشخیص طبی ایران نیز افزود: در اوایل همه گیری کرونا، بسیاری این بیماری را با آنفلوآنزا اشتباه می گرفتند و با عنایت به این که سه آزمایشگاه همچون انستیتوپاستور، مسیح دانشوری و آزمایشگاه های آنفلوآنزا نمی توانست حجم زیادی از تشخیص ها را انجام دهد، آزمایشگاه های خصوصی وارد عمل شدند و تعداد تست های پی سی آر افزوده شد.
اولین تست های پی سی آر در دوران کرونائی توسط آزمایشگاه ها وارد بازار شد
وی عنوان کرد: نخستین تست های پی سی آر توسط این آزمایشگاه ها وارد بازار شد و از وابستگی خارجی بی نیاز شدیم، باتوجه به همه گیری کرونا، وجود تحریم ها، افزایش تورم دو برابری در آزمایشگاه ها برمبنای تورم ۴۰ درصدی در جامعه و این که قیمت کیت ها ۶ برابر افزایش پیدا کرد، کوشیدیم خدمات مناسب و با کیفیتی را به مردم ارائه دهیم.
طی همه گیری کرونا در ۲ سال اخیر ۳۰ آزمایشگاه به علت مشکلات اقتصادی تعطیل شد و مردم در دسترسی به خدمات آزمایشگاهی متضرر شدند
همتی با انتقاد از این که نظارت و قیمت گذاری بر کیت ها توسط شرکت های مربوطه صورت نمی گیرد، افزود: طی همه گیری کرونا در ۲ سال اخیر، ۳۰ آزمایشگاه به علت مشکلات اقتصادی تعطیل شد و در اینجا مردم به لحاظ دسترسی به خدمات آزمایشگاهی متضرر شدند و در حقیقت مشکلات زیادی بوجود آمد.
امیر حسین زرنانی دبیر علمی سیزدهمین همایش بین المللی ارتقای کیفیت خدمات ازمایشگاهی تشخیص طبی ایران نیز در این جلسه، اظهار داشت: در این همایش بین المللی که به طور حضوری و مجازی برگزار می گردد پزشکانی از کشورهای آمریکا، آلمان، کانادا، هلند و سویس حضور دارند.
وی عنوان کرد: این همایش بین المللی بزرگترین رویداد علوم آزمایشگاهی است و فناوری های نوین و تکنولوژی های به روز در آن ارائه می شود و نمایشگاهی نیز با حضور بیش از ۱۰۰ شرکت در حاشیه این همایش ۲۷ تا ۳۱ اردیبهشت ماه در ایران مال برگزار می گردد.

1401/02/26
19:32:34
5.0 / 5
526
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سلامت