۲۲ آذرماه و با اهمیت ترین خبرهای کرونائی استانها

۲۲ آذرماه و با اهمیت ترین خبرهای کرونائی استانها

گر چه هنوز خبری از ورود اومیکرون به کشور نیست اما با توجه به این که میزان سرایت این سویه نسبت به سویه دلتا 500 درصد بیشتر می باشد پس آنچه که می تواند از انتقال این ویروس به دیگران بکاهد واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است.


به گزارش گروه اخبار استان های ایرنا، مسئولان بهداشت و درمان با تکیه بر این که رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک نقش به سزایی در کاهش و کنترل کرونا دارد، معتقدند اشخاصی که از دریافت واکسن بواسطه برخی شایعات خودداری می کنند سخت در اشتباه هستند برای اینکه واکسن بهترین راه مقابله با کرونا و اومیکرون است.
به عقیده آنان، اگر مردم واکسن های خودرا بموقع زده و پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند هیچ جای نگرانی نیست و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با اومیکرون نیازی به ساخت واکسن های جدید نیست برای اینکه که به احتمال زیاد واکسن های ساخته شده پاسخگوی ویروس اومیکرون نیز هست.
اهتمام دولت سیزدهم به تسریع در واکسیناسیون گسترده عمومی کرونا به ویژه در سه ماه اخیر یکی از با اهمیت ترین عوامل اثرگذار در کاهش میزان مرگ و میر در کشور بوده اما واکسن گریزی قسمتی از جمعیت هدف، مانع از تکمیل این پروسه شده است.
بر اساس گزارش های منتتشر شده، بیشتر افرادی که در بیمارستان ها به علت مبتلاشدن به کووید۱۹ بستری می شوند، واکسن تزریق نکرده و یا بطور کامل(۲ دُز) واکسینه نشده اند.
متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ هموطن جان خودرا بر اثر مبتلاشدن به کرونا از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۰ هزار و ۷۶۴ نفر رسید.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از دیروز(یکشنبه) تا امروز دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۷۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۴۲ نفر از آنها بستری شدند.
همچنین طی شبانه روز گذشته در ۱۴ استان کشور شامل سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، زنجان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، یزد، مرکزی، کرمانشاه، لرستان، البرز و فارس هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کرونائی ثبت نشده است.
در شبانه روز گذشته نیز استان تهران با ۱۱ مورد و استان های آذربایجان شرقی و غربی و کرمان با چهار مورد فوتی، بیشترین آمار جان باختگان روزانه در میان استان های کشور را داشته اند.
تا کنون ۵۸ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۷۶۳ نفر دُز اول، ۴۹ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۷۸۳ نفر نیز دُز دوم و ۲ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۱۹۲ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۱۱ میلیون و ۸۴ هزار و ۷۳۸ دُز رسیده است.
طی شبانه روز گذشته نیز ۵۰۵ هزار و ۹۴۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
در حال حاضر هشت شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۹ شهر در وضعیت زرد و ۳۲۱ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و هیچ نقطه ای از کشور در وضعیت قرمز کرونائی نیست.


آخرین اخبار کرونائی استان ها
بر اساس گزارش های رسیده از رشت ، بستری های روزانه مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در شهرستان رشت به ۲۴ نفر کاهش پیدا کرد.
نادر خوارزمی جانشین ستاد کرونا شهرستان رشت عنوان کرد: مجموع بستری های مبتلا به کرونا شهرستان رشت در بیمارستان ها به ۹۹ نفر رسیده که نسبت به هفته گذشته ۶ نفر کاسته شده است.
وی با تشریح اقدامات واکسیناسیون در شهرستان رشت اضافه کرد: تا حالا ۷۴۳ هزار نفر شامل ۸۸ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال دُز یک و ۶۷۴ هزار و ۵۴ نفر معادل ۷۹.۷ درصد دُز دوم واکسن کرونا را در این شهرستان دریافت کرده اند ضمن این که دُز سوم به ۳۷ هزار نفر تزریق شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز از شروع تزریق فراگیر دُز سوم واکسن کرونا به شهروندان استان آگاهی داد و اظهار داشت که طبق مصوبه جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک میلیون و ۲۰۰ هزار مازندرانی هم اکنون حائز شرایط دریافت دُز سوم واکسن کرونا هستند.
دز سوم واکسن کرونا پیش از این تنها برای گروه سنی ۶۰ سال به بالا و کادر درمان تزریق می شد ولی حالا وزارت بهداشت تزریق فراگیر آنرا برای تمامی افرادی که از زمان تزریق دُز دوم واکسنشان سه ماه گذشته باشد، الزامی اعلام نموده است.
دکتر قاسم اویس اضافه کرد: در هفته های گذشته که تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای گروه ۶۰ سال به بالا در مازندران در دست اجرا قرار گرفته بود افرادی که چهار ماه از زمان تزریق دُز دوم واکسن شان گذشته بود، می توانستند به مراکز تجمیعی محل زندگی خود مراجعه کنند، اما حالا طبق آخرین دستورالعمل وزارت بهداشت، تمام افرادی حائز شرایط ۴۰ سال به بالا که سه ماه از زمان تزریق دُز دومشان گذشته باشد می توانند نسبت به تزریق دُز سوم این واکسن اقدام نمایند.
وی افزود: بدین سبب مدت زمان تزریق دُز سوم واکسن کرونا که پیش تر چهار ماه پس از تزریق دُز دوم بود به سه ماه کاسته شده است.
بر اساس اعلام رئیس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی نیز ۲ میلیون و ۳۸۸ هزار نفر از مردم استان تا امروز، حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
علی احمد آقاپور اضافه کرد: همین طور یک میلیون و ۹۷۱ هزار نفر از مردم آذربایجان غربی هر ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
وی افزود: با عنایت به این آمار، ۴۱۷ هزار نفر از مردم آذربایجان غربی با دریافت دُز نخست، منتظر رسیدن فرصت برای دریافت دُز دوم هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز در اینباره اظهار داشت: این استان طی ۲۴ ساعت گذشته یک مورد فوتی کرونائی ثبت نمود که بر این اساس شمار فوت شدگان کرونائی از زمان انتشار ویروس تا حالا در این استان به یک هزارو ۸۱۴ نفر رسیده است.
دکتر پرویز قزلباش اضافه کرد: اکنون ۱۱۰ بیمار کرونائی در بیمارستانهای این استان بستری هستند که از این تعداد ۹ نفر مربوط به موارد مثبت روز گذشته است.
وی افزود: اکنون شمار مبتلایان سرپایی و بستری در استان روند نزولی دارد، اما شهروندان زنجانی باید همچنان پروتکلهای بهداشتی را تا کنترل بیماری مورد توجه قرار دهند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین نیز اعلام نمود که از آغاز طرح واکسیناسیون عمومی ۷۵ درصد دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله این استان دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
حسنعلی اصغری اضافه کرد: دانش آموزان مشکوک به کرونا و دارای علایم سرماخوردگی حق ورود به کلاس های درس را ندارند.
وی با اشاره به اینکه سلامت دانش آموزان از اهمیت خاصی برخوردار است، عنوان کرد: کمیته سلامت در تمامی مدارس پیش از بازگشایی تشکیل شده است و مدیران مدارس موظف می باشند، شرایط مدرسه و سلامت دانش آموزان و معلمان را ارزیابی کنند.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: موارد بستری بیماران تنفسی و کرونا مثبت در هفته اخیر کاهش پیدا کرده و امید است با افزایش پوشش واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی این روند کاهشی ادامه یابد.
غلامرضا شریف زاده اضافه کرد: با عنایت به تشدید نظارت ها و همراهی مردم همین طور اثرگذاری واکسیناسیون، پیش بینی می شود این روند کاهشی در روزها و هفته های آینده ادامه داشته باشد.
وی اظهار داشت: مجموعه عواملی سبب شد تا بار دیگر شاهد کاهش موارد بستری در استان باشیم همچون رعایت پروتکلهای بهداشتی و واکسیناسیون هم کمک کرده که اثرگذاری واکسیناسیون بیشتر از سایر عوامل است.
بر اساس اعلام رئیس شبکه بهداشت و درمان گیلانغرب نیز تا حالا ۹۱ درصد جمعیت هدف این شهرستان یعنی افراد بالای ۱۸ سال با دریافت دُز اول و دوم واکسن کرونا واکسینه شده اند.
دکتر فریدون نوری اضافه کرد: همین طور پنج درصد از جمعیت هدف این نیز دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
وی عنوان کرد: ۱۰۰درصد دانش آموزان گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در این شهرستان با تزریق دُز اول و۸۷ درصد نیز با دریافت دُز دوم واکسن کرونا مقابل این ویروس واکسینه شده اند.
ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل نیز اعلام نمود: در ادامه روند کاهشی شیوع ویروس کرونا، شاخص بستری روزانه، مجموع بیماران بستری و فوتی مبتلایان کووید.۱۹ در استان اردبیل به شکل معنادار و شایان توجهی کاسته شده است.
طی شبانه روز گذشته ۲۰ فرد جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند که این میزان بستری روزانه مبتلایان نیز نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در ۳.۵ ماه قبل، ۱۶۹ نفر کاهش را نشان داده است.
ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل همین طور گزارش داد که در ادامه روند نزولی شیوع ویروس کرونا، آمار جان باختگان کرونا در این استان نیز روند نزولی را طی می کند به صورتی که طی شبانه روز گذشته با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان، مجموع فوت شدگان پنج موج شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان، به رقم ۲ هزار و ۵۸۹ نفر رسید.
بنا بر اعلام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز ۱۳۳ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری و تحت درمان هستند.
مریم کوشکی اظهار داشت: ۵۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا نیز طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شد و مجموع مبتلایان به ۱۹۶ هزار و ۶۰۹ نفر رسید.
وی عنوان کرد: در شبانه روز گذشته مرگ به علت مبتلاشدن به کرونا در استان ثبت نشده است و شمار قربانیان این ویروس همچنان ۲ هزار و ۶۷۳ نفر است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز اظهار داشت: ۱۱ بیمار جدید کرونائی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند و اکنون مجموع بستری های استان به ۵۳ نفر رسیده است.
دکتر محمد کریمیان عنوان کرد: از بستری های جدید پنج نفر مربوط به ایلام، ۲ نفر ایوان، ۲ نفر دره شهر، یک نفر دهلران و یک نفر نیز مربوط به چرداول است.
وی اضافه کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده و مجموع فوت شدگان استان همچنان یک هزار و ۱۷۲ نفر است.
بر اساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ، با افزوده شدن ۵۶ مورد جدید کرونا طی۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۳۳ هزار و ۳۲۶ نفر رسید.
دکتر سید محمد هاشمی شهری اظهارداشت: در شبانه روز گذشته فوت ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش نشد.
1400/09/23
11:36:25
5.0 / 5
775
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت