میزگرد سلامت؛

چرا عده ای بی توجه به ضرورت ایمنی عمومی از واکسن کرونا گریزانند؟

چرا عده ای بی توجه به ضرورت ایمنی عمومی از واکسن کرونا گریزانند؟

ایرنا- مقاومت عده ای از مردم در مقابل تزریق واکسن کرونا، به دلیلهای مختلفی مانند انتظار برای برند خاصی از واکسن یا بی اعتمادی به تصمیمات کلان کشوری، موجب شد در صدد پاسخ به این پرسش برآییم که فواید و عوارض تزریق واکسن کرونا چیست و چرا عده ای بی توجه به ضرورت ایمنی تعدادی از واکسن گریزانند؟


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، زمانی که خبر گسترش ویروسی ناشناخته در گوشه ای از جهان به گوشمان رسید، شاید هیچ گاه فکرش را نمی کردیم که در زمانی نه چندان دور از همان گوشه به کل جهان رسوخ کند و زندگی بشر را تا این حد دگرگون کند و سر و شکل تازه ای بدهد. قبل از آن تصاویری از همه گیری بیماری های مختلف در زمان های دور شنیده و دیده بودیم اما هیچ گاه عمق واقعی این اتفاق را تا زمان مواجهه نزدیک با آن لمس نکرده بودیم.
شیوع ویروس کرونا، انسان ها را از ساده ترین لذت های زندگی محروم کرد. کارهای ساده ای مانند دیدن و در آغوش کشیدن کسانی که دوستشان داریم، سفر، کافه گردی، خرید، مهمانی، سینمارفتن و تماشای تئاتر و موسیقی، دیگر با آسودگی خاطر همراه نبود و در حقیقت تازه متوجه شدیم چه نعمت های بزرگی برای شکرگزاری داشتیم و الان آرزویش را داریم.
این ویروس شوم روزانه از آدمیان قربانی گرفت. چه بسیار کسانی که تنها شدند و تمام دلخوشی زندگیشان را به خاک سپردند، چه بسیار کسانی که شغل و درآمدشان را از دست دادند. چه کودکانی که به علت نداشتن تجهیزات آموزش مجازی به ناچار از درس و مدرسه بازماندند و چه بسیار دانش آموزانی که در آموزش مجازی با پایه درسی ضعیف و روحیه ای کسل سال تحصیلی را گذراندند.
کرونا هرروز بیشتر از گذشته گسترش می یافت، مدام خودرا قوی تر از روز گذشته می کرد و با شکلی جدید موجی از شیوع و مرگ و میر به راه می انداخت و در حقیقت، جهان را به سکون و سکوتی عمیق فرو برد.
از ابتدای شیوع کرونا، متخصصان حوزه بهداشت و درمان به دنبال یافتن راهی برای مقابله، پیشگیری و یا کاهش عوارض مبتلاشدن به این ویروس بودند. این روند با بیم و امید طی می شد. مردم هر روز به امید یافتن راهی برای باز به دست آوردن امنیت سلامت و آرامش فعالیتهای روزانه خود اخبار را بررسی می کردند. برخی امیدوار بودند و اطمینان داشتند که در نهایت تولید واکسن جهان را از شر این ویروس بی رحم پاک می کند و برخی نیز از علم پزشکی روز دنیا ناامید و دلسرد بودند.
سرانجام زمستان گذشته نخستین واکسن کرونا در جهان تزریق شد تا بارقه امیدی بر جان خسته نوع بشر بنشاند. به دنبال آن انواع و اقسام واکسن ها در کشورهای مختلف تولید شد و گسترش واکسیناسیون، قدری از یخ بستگی و سکون جهان کاست و نشاط اجتماعی از دست رفته تا حدی بازگشت.نمونه این روند در ایران نیز پیش رفت. حالا که واکسن به وفور در دسترس می باشد، امتحان خودرا پس داده و تاثیرش را به چشم دیده ایم، به ظاهر بحثی در ارتباط با لزوم تزریق آن نیست؛ اما هنوز هم بسیاری افراد به دلیلهای مختلف و برمبنای اطلاعات نادرست و گاهی مغرضانه که در فضای مجازی، رسانه های نامعتبر و توسط افراد غیر متخصص منتشر می شود، بر سر دوراهی تزریق یا اجتناب از واکسن کرونا مانده اند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان سمنان با عنایت به اهمیت تزریق واکسن در ایمنی جمعی و جلوگیری از وخامت بیماری و جهش ویروس، و بنا بر تاکید سیدمحمدرضا هاشمی استاندار و نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان در یکی از نشست های ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان بر بررسی چرایی مقاومت عده ای در مقابل تزریق واکسن کرونا و ارائه راهکارهایی برای اقناع عمومی در بی ضرربودن واکسن و ضرورت آن برای ایمنی عمومی جامعه، میزگردی با حضور متخصصان این حوزه جهت بررسی چند و چون اثرگذاری واکسن در مقابل بیماری و برطرف شدن شبهات این مساله برگزار کرد.
در این میزگرد، «جعفر جندقی» معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان، «مصطفی مرادی» دکترای جامعه شناسی و سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان و «ابوالفضل منشی زاده» دکترای روانشناسی و مسئول بسیج جامعه پزشکی استان سمنان حضور داشتند.
در اعلام روز گذشته رنگ بندی کرونا، شاهرود و دامغان به وضعیت قرمز بازگشتند، سمنان و گرمسار در وضعیت نارنجی، میامی در وضعیت آبی و آرادان، سرخه و مهدیشهر در وضعیت زرد کرونائی قرار گرفتند.
واکسیناسیون کرونا در ۶ شهرستان استان سمنان از نیم میلیون دز فراتر رفت
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان در این میزگرد اظهار داشت: در ایران ابتدا واکسنِ کمی در اختیار بود و واکسیناسیون از کادر درمان که مستقیم در معرض خطر مبتلاشدن به ویروس قرار داشتند شروع شد. اما از اوایل شهریور واکسن کرونا بصورت وسیع وارد کشور شد و الان هیچگونه مشکلی برای تامین واکسن مورد نیاز مردم وجود ندارد.
جندقی بیان کرد: جمعیت بالای ۱۲ سال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان، جدا از جمعیت سربار(شهروندانی که جزو جمعیت ساکنِ منطقه زیر پوشش محسوب نمی شوند و بصورت عبوری و موردی خدمات بهداشتی درمانی دریافت می کنند )، ۳۵۹ هزار و ۵۷۰ نفر است.
وی بیان کرد: ۵۱۰ هزار دُز واکسن کرونا تا حالا در شهرستان های زیر پوشش این دانشگاه در ۶ شهرستان استان سمنان تزریق شده و روند واکسیناسیون در استان مطلوب است.
جندقی تصریح کرد: شنبه گذشته مجموعا ۱۸۹ بیمار کرونائی در مراکز تحت پوشش دانشگاه بستری بودند که امروز این تعدا به ۱۷۲ بیمار کم شد.
وی اضافه کرد: شنبه هفته گذشته، ۱۳۲ بیمار کرونائی در شهر سمنان، ۳۷ بیمار در شهر دامغان و ۱۸ بیمار در شهر گرمسار بستری بودند که امروز در دامغان ۸۰ بیمار و در شهر سمنان با کاهش ۷۵ درصدی، ۸۸ بیمار کرونائی تحت درمان هستند.
وی اضافه کرد: حالا دز سوم واکسن برای کادر درمان درحال تزریق است و به احتمال زیاد، خیلی از افراد ۶ ماه بعد از دریافت دز دوم، دزم سوم را دریافت می کنند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: ۶۵ درصد دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال تحت پوشش این دانشگاه واکسینه شده اند و رشد این آمار کمی کند است. اگر قرار باشد مدارس حضوری شود، باید ۱۰۰ درصد دانش آموزان واکسینه شوند؛ بدین سبب از والدین تقاضا می شود حتما فرزندانشان را واکسینه کنند.
اطلاعات ضد و نقیض فضای مجازی عامل اصلی مقاومت در مقابل واکسیناسیون
وی اظهار داشت: این درست است که با رسیدن واکسیناسیون به بالای ۷۰ درصد ایمنی نسبی جمعی ایجاد می شود اما چون اثربخشی واکسن در افراد مختلف متفاوت می باشد و ممکنست برخی دز سوم نیاز داشته باشند، لازم است ۱۰۰ درصد مردم را واکسینه نماییم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: هم اکنون واکسن به اندازه کافی وجود دارد و منتظر حضور مردم در مراکز واکسیناسیون هستیم.
جندقی افزود: دلیل مقاومت تعدادی از مردم در مقابل واکسیناسیون باید علت یابی شود. از نظر من با اهمیت ترین دلیل آن اطلاعات ضد و نقیضی است که در فضای مجازی دست به دست می شود. مردم آگاه باشند که اثرات تزریق واکسن موضوعی علمی است و هرکسی نمی تواند درمورد آن نظر دهد.
وی اضافه کرد: هم زمانی خیلی از بیماریها با تزریق واکسن خصوصاً در افراد با سن بالا این شائبه را ایجاد کرد که این بیماریها از عوارض واکسن است. در حالیکه تا کنون حدود ۵ میلیارد دز واکسن در جهان تزریق شده و این نوعی آزمایش برای اثبات بی عوارضی واکسن است.
جعفر جندقی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان
امکان جهش ویروس در صورت پایین بودن پوشش واکسیناسیون
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان تصریح کرد: اجتناب از تزریق واکسن امکان جهش ویروس را فراهم می آورد و بسیار خطرآفرین است.
وی اظهار داشت: گاهی دیده می شود برخی افراد که به ظاهر در این عرصه صاحب نظر هستند درباب واکسن کرونا نظر می ‎دهند و بطور مثال ممکنست نوعی از واکسن را بهتر بدانند و تزریق آنرا سفارش کنند. مردم باید آگاه باشند که ویروس کرونا هنوز ناشناس است و حتی پزشکانی که در این حوزه تحقیقی ندارند نمی توانند درباب آن نظر دهند و فقط باید مبتنی بر شواهد صحبت شود.
جندقی اظهار داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا، ستاد علمی دارد که شامل افراد متخصص و صاحب نظر با روابط علمی جهانی است و این افراد درباب تزریق انواع واکسن بعد از پژوهش های لازم تصمیم جمعی می گیرند؛ در نتیجه تصمیم آنان قابل اعتماد است.
وی اظهار داشت: بهتر است وبسایتی از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای درج آخرین اطلاعات علمی و نتیجه تازه ترین تحقیقات حوزه واکسن کرونا طراحی شود که مردم برای رفع نگرانی و پرسش های خود به آن مراجعه کنند و یا سوالات رایج و شایعات مربوط به کرونا و واکسن در آن پاسخ داده شود.
عده ای همیشه مقاومت دارویی دارند
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: حدود ۵ تا ۱۰ درصد افرادی که از تزریق واکسن اجتناب می کنند، کسانی هستند که همیشه مقابل هر دارویی مقاومت دارند؛ در حالیکه داروهای رایج مانند مسکن ها عوارضی خیلی بیشتر از این واکسن دارند؛مردم اطمینان داشته باشند که ابتدا مزایا و عوارض دارو و یا واکسنی خاص سنجیده می شود و سپس تزریق عمومی آن شروع می شود و وقتی تصمیم ستاد ملی کرونا بر تزریق عمومی یک واکسن باشد، به این معناست که مزایای آن بیشتر است.
جندقی بیان کرد: برمبنای شواهد، واکسن های کرونای موجود خیلی کم عارضه هستند و حتی عارضه آن نسبت به واکسن هایی که بصورت عادی برای کودکان تزریق می شود کمتر است.
سپاه پنج مرکز تجمیعی واکسیناسیون در استان سمنان فعال کرد
مسئول بسیج جامعه پزشکی استان سمنان نیز در میزگرد ایرنا اظهار داشت: سپاه قائم (عج) استان به دستور مقام معظم رهبری در دوران کرونا جهت کمک به حوزه بهداشت و درمان کوشش کرد و اقدامات خوبی انجام داد.
منشی زاده بیان کرد: در مرحله اول ۵ هزار بسیجی و در مرحله دوم ۳ هزار بسیجی در قسمت های مختلف کمک به مدافعان سلامت وارد شدند. در طرح مواسات و کمک های مومنانه نیز سه هزار و ۶۰۰ میلیاردریال جهت کمک به لطمه دیدگان کرونا در قالب ۱۸ فعالیت جمع آوری شد و در دفعات مختلف سبد کالا، ۴۶۴ سری جهیزیه، آزادی زندانیان، اجاره بهای کسبه، سبد بهداشتی خانواده های محروم و کارت هدیه از خیران جمع آوری و هزینه شد.
وی اضافه کرد: طرح شهید سلیمانی نیز با حضور ۱۶۵ تیم مراقبتی، ۴۲۵ تیم حمایتی، ۲۱۰ تیم نظارتی و ۲۰۳ تیم رصد و شناسایی اجرا شد که در این تیم ها با کمک دانشگاه های علوم پزشکی، ۱۱۴ پزشک و ۶۵۴ پرستار و ۲۲۹ بهورز حضور داشتند.
مسئول بسیج جامعه پزشکی استان سمنان اظهار داشت: پس از شروع واکسیناسیون گسترده از اوایل شهریور، به علت این که تعداد واکسن افزوده شد و مراکز واکسیناسیون بیشتری لازم بود، پنج مرکز تزریق واکسن توسط سپاه قائم (عج) استان سمنان با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی افتتاح شد که ظرفیت روزانه تزریق واکسن در شهرستان سمنان ۵ هزار دز، در شاهرود ۴ هزار در، در دامغان و گرمسار ۷۰۰ دز و در سرخه ۵۰۰ دز است.
مسئول بسیج جامعه پزشکی استان سمنان اظهار داشت: از شروع انتشار کرونا روابط عمومی سپاه بمنظور اقناع افکار عمومی برای تزریق واکسن، فعالیت ها را پوشش داد و ۶ هزار و۴۵۰ اقدام خبری انجام شد.
منشی زاده ضمن اشاره به فعالیتهای مختلف گروههای جهادی سپاه و بسیج استان سمنان اظهار داشت: ۳۳ تیم واکسیناسیون، ۱۹۴ تیم شناسایی بیماران و ۵۵ تیم در زمینه تدفین فعالیت کردند؛ ۹۸۶ فوتی توسط روحانیون و بسیجیان تدفین شدند.
ابوالفضل منشی زاده، مسئول بسیج جامعه پزشکی استان سمنان
نقش تولید محتوای مناسب در فضای مجازی برای اقناع مردم
سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان نیز بیان کرد: مشکل مقاومت برخی از مردم در مقابل واکسیناسیون جهانی است و در خیلی از کشورها دیده می شود. حتی در آمریکا دولت جایزه ۱۰۰ دلاری برای تزریق واکسن تعیین کرد که این مقاومت ها کمتر شود.
مرادی بیان کرد: بی اعتمادی درصدی از مردم به علوم جدید در پوشش پزشکی سنتی و تبلیغات منفی مقابل واکسیناسیون که خصوصاً در فضای مجازی صورت می گیرد در جامعه اثرگذار می باشد.
وی اضافه کرد: ابعادی از پزشکی سنتی که جنبه علمی دارد و موجب کمتر استفاده کردن از داروهای شیمیایی شود مفیدست اما برخی افراد از اسم این طب سوءاستفاده می کنند و فضای علمی حوزه کرونا را تحت تاثیر قرار می دهند؛ بدین سبب لازم است صاحبنظران علم پزشکی سنتی بیشتر شفاف سازی کنند.
سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان اظهار داشت: شخصی بالاتر از مقام معظم رهبری نیست که جزو نخستین افرادی بودند که واکسن ایرانی تزریق کردند.
تاثیر منفی نگری اجتماعی در بی رغبتی به تزریق واکسن کرونا
دکترای جامعه شناسی اهل سمنان بیان کرد: از دیگر دلیلهای مخالفت عده ای از مردم، افزایش منفی نگری جامعه نسبت به مضوعات مختلف اجتماعی و سیاسی برگرفته از تبلیغات منفی فضای مجازی است؛ منفی نگری همیشه بیشتر مورد استقبال مردم قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: مرجعیت مناسب در زمینه علمی و اطلاع رسانی در زمینه کرونا وجود ندارد. بطور مثال هنوز میزان انتقال ویروس بوسیله سطوح بطور دقیق برای مردم بازگو نشده است و این موجب می شود گفته های زیادی در فضای مجازی بچرخد و رویکرد واحد مورد انتظار محقق نشود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آخرین اطلاعات علمی درباب ویروس کرونا را در وبسایتی منتشر کند که مرجع اطلاع رسانی برای باشد.
سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان اظهار داشت: تعدادی از مردم نیز منتظر ورود واکسن های خاصی هستند بطورمثال شنیده اند واکسن فایزر یا آسترازنکا بهتر است و منتظر آن هستند. باید ابهامات و سوالات ذهن مردم به درستی پاسخ داده شود تا تفسیرها و رویکرد های غلط برطرف شود.
استفاده از گروههای مرجع و افراد موثر اجتماعی در تشویق به واکسیناسیون
وی ضمن اشاره به تاثیرات هجمه های رسانه های غربی مقابل جمهوری اسلامی بر افکار و تصمیمات مردم اظهار داشت: تولید محتوای دانشگاه های علوم پزشکی، رسانه ها، فضای مجازی و صداوسیما درباب تشویق مردم به واکسیناسیون بسیار مهم و اثرگذار می باشد. همین طور نقش سازمان های مردم نهاد، هیات های مذهبی، موسسات خیریه و پایگاه های بسیج در اقناع مردم به تزریق واکسن مهمست.
مرادی بیان کرد: گروههای مرجع مانند ائمه جمعه، ائمه جماعات، ایفلوئنسرها، هنرمندان و ورزشکاران نیز می توانند مشوق های خوبی برای مردم باشند و تاثیرشان بسیار قابل توجه است.
اهمیت امید اجتماعی در نتیجه واکسیناسیون عمومی
سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان اظهار داشت: با گسترش واکسیناسیون، امید اجتماعی خوبی در جامعه به وجود آمده است که حتی از درمان و جلوگیری از بیماری نیز مهمتر است.
مرادی بیان کرد: سازمان های مردم نهاد استان سمنان در دوران کرونا با مشارکت در فعالیتهایی مانند ضدعفونی کردن معابر و طرح مواسات و کمک های مومنانه ایفای نقش کردند؛ حالا نیز با مشارکت در تشویق مردم به تزریق واکسن کرونا می توانند نقش مهمی ایفا کنند.
وی اضافه کرد: حالا درحال گذار به دوران پساکرونا هستیم و مهم ترین وظیفه همه، توسعه نشاط اجتماعی است که باید با فروکش کردن بیماری به این سمت حرکت نماییم.
مصطفی مرادی، سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان بهترین واکسن، نخستین واکسن در دسترس است
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: واکسن های کرونای موجود در روش ساخت و مقابله با ویروس به چند گروه تقسیم می شوند و ساز و کار ایجاد ایمنی آنان نیز متفاوت می باشد. تعدادی از آنان اثربخشی بالاتر، برخی اثربخشی سریعتر و تعدادی از آنان اثربخشی کمتر اما پایدارتر با عارضه کمتر دارند.
جندقی اظهار داشت: تمام واکسن های موجود از وخامت بیماری و مرگ و میر تا درصد بالایی جلوگیری می کنند. نمی توان به صراحت گفت کدام واکسن بهتر است؛ در حقیقت بهترین واکسن نخستین واکسنی است که در دسترس قرار دارد و لازم است مردم بدون معطلی و هرچه زودتر در این شرایط گسترش ویروس خودرا واکسینه کنند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: دلیل بالا رفتن مرگ و میر در خیز پنجم کرونا، پایین بودن درصد واکسیناسیون و شیوع سویه دلتا بود. همان واکسیناسیون مختصر گروههای پرخطر تا حد زیادی میزان مرگ و میر را کنترل کرد، درغیر این صورت آمار فوتی های روزانه در کشور حتی به ۲ هزار نفر می رسید.
ورود مردم به مباحث علمی واکسن ضرورتی ندارد
وی اضافه کرد: ضرورتی ندارد که ذهن مردم درگیر مباحث علمی و تخصصی واکسن که حتی دانشمندان و پژوهشگران هنوز در آن بحث و تبادل نظر دارند شود و بهتر است مردم به متخصصان این حوزه اعتماد کنند. برای اینکه برداشت سطحی از مباحث علمی موجب دودلی و تاخیر در واکسیناسیون می شود.
جندقی ضمن اشاره به این که واکسیناسیون از جهش ویروس جلوگیری می کند بیان کرد: جهش ویروس بسیار خطرآفرین است برای اینکه ویروس را قوی تر و شرایط را بحرانی تر می کند؛ بطور مثال سرایت پذیری ویروس اولیه ووهان ۱.۵ نفر بود اما در دلتا به ۶ الی ۷ نفر رسید.
وی اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد فوتی های فعلی کرونا، افرادی هستند که واکسن نزدند؛ بدین سبب مردم در تزریق واکسن تعلل نکند برای اینکه مهم ترین راه در دسترس برای مقابله با ویروس همین است و در کنار آن تغذیه مناسب و دوری از اضطراب راهکارهای عبور ایمن از دوران کرونا است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: ظرفیت واکسیناسیون در استان با همکاری سپاه قائم (عج) استان از ۴ تا ۵ هزار نفر در روز به ۱۵ تا ۱۶ هزار نفر رسید اما هیچ گاه بیش از ۹ هزار نفر در روز به این مراکز مراجعه نکردند و از ابتدا تا کنون همیشه مراکز خلوت بود و مشکلی از نظر تامین واکسن و شلوغی مراکز نداشتیم.
جندقی ضمن اشاره به این که در آینده اساسا نتیجه واکسن مشاهده می شود بیان کرد: درست است که واکسیناسیون الزامی نیست اما کسی که مدام در جامعه رفت و آمد دارد و با افراد زیادی در ارتباط می باشد، در مقابل سلامت دیگران مسئولیت دارد؛ بدین سبب در طرح هوشمندی که به زودی اجرا می شود، افرادی مانند دانش آموزان، کسبه و کارمندان که واکسن نزنند باید هفته ای ۲ بار با هزینه شخصی خود آزمایش کرونا بدهد تا بتوانند وارد جامعه شود.
از منع مردم از خمیردندان تا دشمنی با واکسن کرونا
مسئول بسیج جامعه پزشکی استان سمنان اظهار داشت: سپاه قائم (عج) استان سمنان بمنظور اقناع سازی مردم و بالا رفتن سطح واکسیناسیون در استان، آمادگی لازم را برای ایجاد ایستگاه های واکسیناسیون در مکان های شلوغ در صورت نیاز، اعزام تیم سیار واکسیناسیون به مناطق محروم اعلام به پایگاه های بسیج جهت کوشش برای اقناع ‎سازی مردم در تمام شهرها و روستاهای استان دارد.
منشی زاده بیان کرد: اظهار نظر برخی گروههای غیرمتخصص و تبلیغات منفی، مردم را نسبت به واکسیناسیون مردد می کند و البته طبیعی است برای اینکه در طول تاریخ همیشه در مقابل چیزهای جدید مقاومت شده است.
وی اضافه کرد: لازم است مرجعی بصورت برخط مطالب علمی به روز را به اطلاع مردم برساند که مردم اقناع شوند. برخی افراد به اصطلاح کارشناس می گویند از خمیردندان استفاده نکنید برای اینکه توطئه غرب است و همین افراد حالا مردم را از واکسیناسیون ناامید می ‎کنند. وقتی مقام معظم رهبری تاکید بر واکسیناسیون دارند، مردم نیز باید به حرف ایشان اعتماد کنند.
مسئول بسیج جامعه پزشکی استان سمنان اظهار داشت: رسانه های دشمن ابتدا می گفتند واکسن نیست و مردم دارند در نبود واکسن جان خودرا از دست می دهند؛ و همان رسانه ها حالا با سیاه نمایی تلاش می کنند بگویند واکسن نزنید. در فضای مجازی حجم زیاد اطلاعات تبادل می شود که فقط قسمت اندکی از آن مفیدست و لازم است مردم از دریافت اطلاعات غیرمفید که ذهنشان را مسموم می کند پرهیز کنند.واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه ها بعنوان امر به معروف ترویج شود
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: بعد از گذشت ۱۵ روز از تزریق دز دوم واکسن، حداکثر ایمنی ایجاد می شود؛ یعنی شیوه نامه های بهداشتی باید تا اواخر آذر به شدت رعایت شود و حتی بعد از آن نیز باید ادامه یابد که خیالمان آسوده باشد چون ممکنست سطح ایمنی بدن کم شود.
جندقی بیان کرد: در بعضی کشورها فوتبال با حضور تماشاچیان کنار هم بدون ماسک برگزار می گردد اما این کار حتی بعد از تزریق واکسن اصلا درست نیست و من مخالف هستم؛ برای اینکه ما نمی دانیم در آن کشور چه می گذرد و شاید زور صنعت فوتبال به مسئولان حوزه بهداشت و درمان چربیده باشد برای اینکه اقتصاد فوتبال در حضور تماشاچیان رونق می یابد.
وی اضافه کرد: ایجاد اعتماد به حاکمیت و آگاه سازی مردم در اقناع مردم اثر زیادی دارد و مردم باید بدانند منفعت مسئولان بهداشت در بیمارنشدن آنان است. ترساندن مردم در تشویق آنان به واکسیناسیون جواب نمی دهد بلکه موجب انکار بیماری توسط مردم می شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: ورود فعال مردم به امر به معروف و نهی از منکر و نفوذ اجتماعی بهترین راه کنترل رفتارهای غلط اجتماعی است. اگر همه مردم از کسی که ماسک نزده و واکسن تزریق نمی کند رو بگردانند بر تصمیم آن فرد اثرگذار می باشد.

1400/08/09
11:57:09
5.0 / 5
766
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سلامت