کمپلکس های مولکولی هوشمند برای پیشگیری از عود سرطان

کمپلکس های مولکولی هوشمند برای پیشگیری از عود سرطان

به گزارش سلامت محققان برای پیشگیری از متاستاز و عود سرطان، نانوماشین های هوشمندی ایجاد کردند که طول عمر موش های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان را افزایش داده است.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، مرکز نوآوری نانوپزشکی کاوازاکی، با همکاری آزمایشگاه شیمی مواد نرم آکادمی علوم چین (CAS)، نانو ماشین هایی را بوجود آورده است که MMP ها (متالوپروتئینازهای ماتریکسی) را تشخیص می دهد.
بر اساس مقاله ای که در مجله Advanced Materials انتشار یافته است، متالوپروتئینازهای ماتریکسی آنزیم اصلی برای سلول های سرطانی به منظور حمله به بافت طبیعی است. این نانوماشین می تواند داروهای ضدسرطان را با خود حمل کرده و رهاسازی کند. از آنجائیکه این نانوماشین می تواند سلول های سرطانی بسیار تهاجمی را هدف قرار دهد، متاستاز و عود سرطان را مهار می کند.
سرطان به علت خصوصیت های متاستاز، عود و تهاجم بعنوان یک عامل خطرناک شناخته شده و پیشگیری از رشد این سلول ها یکی از موثرترین روش ها برای درمان است. هنگامی که سلول های سرطانی متاستاز می کنند، باید از بافت های طبیعی عبور کنند (به آنها حمله کنند) و برای انجام این کار، از پروتئازهای خارج سلولی (آنزیم های پروتئولیتیک) به نام MMPs برای از بین بردن بافت فیبری (ماتریکس) که سلول ها را به هم و بافت ها هم به بافت های دیگر متصل می کند، استفاده می نمایند.
در این مطالعه، محققان بر روی بافت ها و سلول هایی که MMP ها را بیش از اندازه تولید می کنند تمرکز کردند و یک نانوماشین قابل تغییر آنزیمی (ETN) ساختند. ETN طوری طراحی شدند که دارای توالی اسید آمینه ای باشد که به قادر به برش محل خاصی برای MMP ها باشند.
در آزمایش جذب دارو با استفاده از سلول های HT۱۰۸۰ مشتق شده از فیبروسارکوم انسانی، محققان دریافتند که فلورسنت ETN (Cy۵-ETN) دارای ۱۰ برابر جذب بیشتری نسبت به حامل های فاقد رفتار تبدیل آنزیمی است.
مشاهده موش های تحت درمان با ETN با استفاده از بیومیکروسکوپی اسکن لیزری کانفوکال، هیچ نشتی از رگ های خونی نشان نداد. این نانوماشین ها به صورت گسترده ای به بافت های در رابطه با تومور در سرطان سینه با بیان MMPs بالا حمله می کنند.
در آزمایش های دارویی روی موش ها، با استفاده از مدلهای سرطان سینه منفی سه گانه MDA-MB-۲۳۱/LM۲ (انسان) و ۴T۱ (موش)، اثر ضد توموری این نانوماشین ها بررسی گردید و نتایج نشان داد که در هر دو مدل سرطان، طول عمر موش ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.


منبع:

1400/08/06
12:33:08
5.0 / 5
742
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سلامت